خانواده خوشبخت مظهر دموکراسی کامل است

یک متخصص خانواده درمانی اظهار داشت: در خانواده خوشبخت دموکراسی کامل یا نیمه کامل با تقسیم قدرت حاکم است و فرزندان فرصت ابراز نظر می یابند.

دکتر غلامعلی لیاقت در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر ، هم کف بودن والدین را موجب سازگاری و آرامش محیط خانواده دانست و افزود: این محیط به همراه آگاهی باعث پرورش فرزندان خوشبخت و موفق می شود.

عضو سابق هیئت علمی دانشگاههای نیویورک به نقش دولت در آگاه سازی والدین در زمینه عوامل خوشبختی اشاره کرد و گفت: دستگاههای فرهنگی باید چگونگی ایجاد زندگی متعادل را به مردم آموزش دهند.

وی با مقایسه خصوصیات خانواده های خوشبخت و ناموفق، اذعان داشت: در خانواده خوشبخت فرزندان عشق و محبت بیشتری از والدین به خصوص پدر دریافت می کنند . فرزندان غالباً قاطع تر و قابل اطمینان تر هستند. والدین نسبت به گروه همسالان نفوذ بیشتری بر فرزندان دارند.

متخصص خانواده درمانی ادامه داد: در این خانواده ها هنگام مواجه با مسائل توافق خود به خود بیشتری در بین اعضای خانواده وجود دارد و در صورت نرسیدن به توافق ، کند تر اما با کارایی بیشتری به حل مسائل می پردازند.

وی آموزش مسائل دینی همراه با عشق وطن را از دیگر نشانه های خانواده خوشبخت عنوان و تصریح کرد: در این خانواده ها تاکید بر هماهنگی و باهم بودن است. به طوری که اعضاء اوقات فراقت را با هم می گذرانند. در زندگی فرزندان آنان هماهنگی بیشتری وجود دارد و با نا امیدی های پنهان خود مبارزه می کنند و در هنگام مواجه با مسائل از خود سرسختی بیش از حد معمول نشان می دهند .

لیاقت در خصوص خانواده های ناموفق، خاطر نشان کرد: به طور کلی در خانواده هایی که به دور از خوشبختی هستند ، نظام خانواده از هم پاشیده است و پدر و مادر نتوانسته اند نقش خود را به خوبی ایفا کنند و در تربیت فرزندان سهل انگار یا سخت گیر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.