تهمینه میلانی در آستانه‌ی اکران «سوپراستار»: «سوپراستار» خوشبختانه چالش مثبت ایجاد کرد

ایونا: تهمینه میلانی گفت: فیلم «سوپراستار» درباره‌ی سینما نیست ؛ اما چون شخصیت اصلی فیلم یک «سوپر‌استار» سینماست، طبیعتا بخشی از حاشیه‌های زندگی او سینما است.

به گزارش گروه زن و سینما خبرگزاری زنان ایران “ایونا” ، این کارگردان سینمای ایران در آستانه‌ی اکران عمومی جدیدترین ساخته‌ی سینمایی‌اش در اکران نوروزی در گفت‌وگویی با خبرنگار ما گفت : این فیلم به هیچ‌ عنوان نقد سینما نیست. یک فیلم کاملا اجتماعی است چون می‌توانیم این «سوپراستار» را برداریم و یک ورزشکار، سیاستمدار و حتی یک تاجر موفق به جای آن بگذاریم. به هرحال این قصه فرقی نمی‌کرد و آنچه اهمیت داشت، معروفیت کاراکتر فیلم بود.

این کارگردان در پاسخ به اینکه پس چرا «سوپراستار» را انتخاب کرده است، پاسخ داد: «سوپراستار» جاذب‌های ویژه‌ای دارد، مثل فوتبالیست‌ها و اغلب مردم تصورات اشتباهی از شخصیت و نوع زندگی آنها دارند و فکر می‌کنند تصویری که از «سوپراستار» برروی پرده می‌بینند، عین واقعیت است و حال این فیلم مطرح می‌کند که لزوما این‌طور نیست.

میلانی درباره‌ی واکنش سینمایی‌ها به فیلم هم مطرح کرد: من تا به‌حال واکنش منفی ندیدم. فقط می‌دانم بحث‌های زیادی را در جامعه هنری خصوصا در گروه بازیگران بوجود آورده است.

کارگردان «دو زن» ادامه داد: اصولا چالش مثبت است و خوشبختانه «سوپراستار» هم چالش مثبت ایجاد کرده است. واقعا لذت می‌برم از این‌که فیلم‌هایم چالش مثبت به‌وجود می‌آورند. دراین بحث‌ها و چالش‌هاست که سینما رشد می‌کند و جامعه یک پله بالا می‌آید. جامعه که ساکن است هیچ اتفاقی در آن نمی‌افتد. وقتی فیلمی یک بحثی ایجاد می‌کند که امسال فیلم‌های بحث‌برانگیز زیاد بودند، باعث می‌شود سطح سلیقه مردم بالاتر برود، خوشبختانه «سوپراستار» یکی از این فیلم‌ها بود که این فضا را بوجود آورد.

میلانی درباره‌ی فاصله‌اش با موضوعات زنانه در فیلم‌هایش طی چند سال اخیر هم گفت: بله موضوع «سوپراستار» درباره‌ی حقوق زنان نیست. بی‌شک شرایط برای من تغییر کرده است، وقتی «تسویه‌ حساب» توقیف شد، البته هیچ‌گاه به ما نگفتند فیلم توقیف شده است، بلکه گفتند فعلا تا اطلاع ثانوی نمایش داده نشود. بعد از آن یک فیلم‌نامه‌ای درباره‌ی زنان دادم که پروانه نگرفت و سپس فیلم‌نامه «سوپراستار» را که خیلی آن را دوست داشتم و می‌توانست کمتر برای ساخت حساسیت‌برانگیز باشد، ارایه کردم و در عین حال فکر نمی‌کردم، پروانه سفید بگیرد، و هیچ ممیزی نخورد.

میلانی گفت: ما در سینما بحث سرمایه را داریم. هزینه‌ی ۵۰۰ میلیونی فیلم «تسویه حساب» که تاکنون هیچ بازگشت سرمایه‌ای برای ما نداشته است برای ما بازتاب داشت. بنابراین پس از مدتی ریسک‌پذیری با کنترل زیاد، پایین می‌آید و به همان میزان هم سطح هنر پایین می‌آید.

این کارگردان سینمای ایران در بخش دیگری از گفت‌وگویش درباره‌ی روند شکل‌گیری «سوپراستار» توضیح داد: خیلی سریع شکل‌ گرفت. در جشنواره بانکوک و کلن آلمان داور بودم، در فاصله‌ی پروازی که بین دو کشور داشتم مجبور شدم ۱۲ ساعت در فرودگاه باشم. در این مدت قصه‌ی «هرمان هسه» را خواندم و همان جا نشستم در ۱۲ ساعت فیلمنامه را نوشتم و بعدها آن را روتوش کردم. منتهی پروانه ساخت گرفتن طول کشید.

میلانی بیان کرد: متاسفانه نمی‌دانم چرا این تصور پیش آمده است که من هر فیلمی می‌سازم، چندین لایه پنهان زیر آن هست. «سوپراستار» همین است که می‌بینید، هزار تا لایه نیست. اغلب من وقتی فیلمنامه می‌فرستم ظاهر مثل این‌که به بنده اعتماد ندارند. اما گویا بعد از «سوپر‌استار» اعتمادشان به من جلب شده است و خوشبختانه پروانه سفید دادند که مرا خوشحال کرد و در عین حال برایم تعجب‌برانگیز بود.

میلانی درباره‌ی انتخاب شهاب حسینی به عنوان سوپراستار فیلم گفت: از ابتدا شهاب حسینی را انتخاب کردم و برای او هم قصه نوشتم و اسم قهرمان من هم شهاب بود، چون «شهاب» یک سنگ آسمانی که یک دفعه می‌درخشد و خاموش می‌شود؛مثل ستاره‌ها است. اما آقای حسینی خودش اصرار کردند اسمش را عوض کنیم چون نگران بود که برای مردم این شائبه بوجود بیاید که این قصه زندگی خود اوست.

او درباره‌ی انتخاب بازیگر دختر نقش مقابل شهاب حسینی هم گفت: به‌خاطر نوع قصه باید شباهت مختصری میان آنان می‌بود که خوشبختانه انتخاب خوبی صورت گرفت.

میلانی درباره‌ی «سوپراستار» و عنوان معناگرایی که به این فیلم اطلاق شده است، هم گفت: من تا قبل از اینکه فیلم را در بخش بین‌الملل معناگرایی قبول کنند، فیلم را یک فیلم کاملا اجتماعی ارزیابی می‌کردم و خوشحال شدم که در بخش معناگرا فیلم هم ارزیابی شد.

کارگردان «نیمه‌ی پنهان» ، «دو زن» در پاسخ به اینکه تا چه زمانی قصد دارد از پرداختن به موضوعات زنان، فاصله بگیرد، گفت: فکر می‌کنم چاره‌ای ندارم. گویا فعلا علاقه‌ای وجود ندارد که درباره‌ی حقوق زنان صحبت بشود. در حالی که مطرح‌کردن این مسائل به تعادل اجتماعی کمک می‌کند. با مطرح‌کردن این مسائل جامعه را به سوی تعادل پیش می‌بریم.

میلانی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره‌ی اظهار نظرات تند و گاها بی‌ادبانه پاره‌ای از منتقدان درمورد «سوپراستار» هم مطرح کرد: یک مقدار منتقدان کم سواد اینگونه روند نقد فیلم را رقم زدند. این‌طور که به نظرم می‌آید، «سوپر‌استار» من با چند تا از این منتقدان قدیمی هم هویت شده بود و این منتقدان جوان ما را به دنبال خودشان کشانده بودند.

او معتقد است: نقد‌ یعنی خوبی و بدی یک اثر را گفتند. نقد با فحاشی کاملا فرق می‌کند. آدم منتقد، آدم‌ با دانشی باید باشد. آدم فحاش لزومی ندارد که دانشی داشته باشد. نقد‌کردن فیلم کار هرکسی نیست به هرحال این فیلم‌ها اکران خواهند شد و در طول تاریخ سینما قضاوت می‌شوند.

میلانی خاطرنشان کرد: وقتی فیلم «دو زن» ساخته شد به سرتا پای فیلم فحاشی کردند. ولی الان جزء ۳۰ فیلم مطرح بعد از انقلاب است. این بازتاب‌ها نشان می‌دهد که فیلم تاثیر گذاشته است. چون خیلی از فیلم‌ها هستند در طول جشنواره که هیچ نقدی برای آنها نوشته نشده چون اهمیتی نداشتند. به نظرم فضای جشنواره خیلی قابل اعتماد نیست و در طول سال قضاوت می‌شود.

میلانی گفت: فیلم «سوپراستار» فیلمی است که ساخته‌ام. ولی برخلاف ساخته‌های قبلی‌ام نمی‌توانم آینده‌ی آن را پیش‌بینی کنم. ولی به هر حال روند نمایش فیلم در جشنواره بگونه‌ای بود که تماشاگران فیلم را برای دیدند به یکدیگر پیشنهاد می‌دادند و این برایم امیدوار کننده است، به ویژه که دیدیم منتقدین «سوپراستار» را جز فیلم‌های پرفروش سال دانستند.

به گزارش “ایونا” ، «سوپراستار» که قرار است از ۲۸ فروردین ماه در گروه سینمایی «آزادی» به نمایش درآید. با اقتباس از کتاب «هرمان‌هسه» درباره‌ی هنرپیشه‌ای است که با رسیدن به قدرت و شهرت دچار غرور و خودخواهی می‌شود.

این فیلم به تهیه‌کنندگی محمدنیک‌بین است که در آن شهاب حسینی، نسرین مقانلو، لیلا زارع، رضا رشیدپور، السا فیروز‌آذر، فریبا کوثری ، فتانه ملک محمدی، محمدرضا شریفی‌نیا و افسانه بایگان به ایفا نقش پرداختند.

تهمینه‌ میلانی پیش از این فیلم‌هایی چون «آتش‌بس»، «زن‌زیادی»، «واکنش پنجم»، «نیمه‌پنهان»، «دو زن»، «دیگه چه خبر» و… را ساخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.