جايزه “شير نقره ای” جشنواره فيلم ونيز به شيرين نشاط رسید

رادیو فرانسه : شصت و ششمين جشنواره سينمای ونيز جايزه “شير نقره ای” را به فيلم “زنان بدون مردان” نخستين ساخته خانم شيرين نشاط اهدا کرد.

شيرين نشاط با اظهار اين مطلب که فيلم اش را برای همه ايرانيان ساخته است از حکومت تهران خواست تا “حقوق اساسی مردم ايران و دموکراسی را محترم شمارد”.

فيلم “زنان بدون مردان” صريحاً به “خاطره کسانی اهدا شده که در مبارزه برای آزادی و دموکراسی در ايران از انقلاب مشروطه تا جنبش سبز کنونی جان خود را از دست داده اند.” “زنان بدون مردان” که بر اساس رُمان معروف خانم شهرنوش پارسی پور با همين عنوان ساخته شده روايت رهايی چهار شخصيت زن ايرانی در دوره پرالتهاب نخستين سال های ١٣٣٠، به ويژه پس از سرنگونی حکومت محمد مصدق در ٢٨ مرداد ١٣٣٢ است.

پس از نمايش اين فيلم، شيرين نشاط به خبرنگاران گفته بود که “تصاوير اين دوره شبيه دوره کنونی است : مستبدين عوض می شوند، مبارزه برای آزادی ادامه دارد.”

شيرين نشاط هنرمند سرشناسی است که آثارش به هويت زنان مسلمان امروز اختصاص يافته است. در ١٩٩٨ فيلم ويديويی او جايزه “شير طلايی” چهل و هشتمين دوسالانه ونيز را از آن خود کرده بود.

آوازه جهانی شيرين نشاط به ويژه مرهون آن دسته از آثار وی است که چهره زنان پوشيده از خوشنويسی های فارسی را به نمايش می گذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.