میرحسین موسوی :قویاً مدافع تک همسری هستم

آفتاب :

موسوی در پاسخ به پرسشی( در یک مصاحبه مطبوعاتی در گرگان) درباره مسایل زنان با بیان این که نباید به سمت راه‌حل‌هایی برویم که عملا منجر به تبعیض و تضعیف بیشتر زنان باشد، تاکید کرد: «قویا مدافع تک همسری هستم».

نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس در پاسخ به سوالی درباره مشکلات مربوط به زنان و بحث لایحه موسوم به خانواده گفت: «ما باید به زن‌ها احترام بگذاریم و مشکلات زنان کشور خود را درک کنیم».

او افزود: «ما باید زنی را در نظر بگیریم که رنج کشیده، کار کرده، در خانه فرسوده شده، بچه‌ها را بزرگ کرده و بعد سن و سالش بالا رفته و آن وقت شوهر او به سرش می‌زند که زن دیگری بگیرد. این مساله نادرستی است که واقعا با احترامی که نسبت به زن قائلیم و با عدلی که شناختیم سازگاری ندارد».

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: «دین ما حتی می‌گوید که زن برای کار عادی خانه می‌تواند اجرت طلب کند، اگر نمی‌توانیم آن کار را انجام دهیم لااقل باید زمینه‌ای بسازیم که در حداقل‌ها دچار دغدغه و مشکل نشویم».

موسوی درباره دیدگاه خود نسبت به لایحه حمایت از خانواده و موضوع تعدد زوج‌ها اظهار کرد: «این لایحه‌، لایحه درستی نیست و همان موقع هم من اظهارنظر مختصری در این رابطه کردم. این مساله در سطح جامعه هم آنچنان مخالفتی برانگیخت که در مجلس متوقف ماند اما گاهی می‌بینیم از طریق سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی هنوز زمینه این مساله از بین نرفته است و می‌خواهند آن را به صورت یک سنت حسنه و یک کار خوب در جامعه جا بیندازند. این ظلم به زن‌های اجتماع است و نباید این کار صورت بگیرد».

وی با بیان اینکه تعدادی از مراجع ما هم نسبت به این مساله اعتراض کردند و در لایحه‌ای که قوه قضاییه داده بود چنین بندی وجود نداشت افزود: «متاسفانه این بند اضافه شد و مشکلاتی را ایجاد کرد و چه بسا آنچه الان متوقف شده است، در شرایط دیگری فعال شود».

تلاش خواهم کرد فضای بهتری برای آزادی زن‌ها فراهم شود

نخست وزیر دوران دفاع مقدس در ادامه گفت: «مساله زنان سطوح مختلفی دارد. بخشی از آن به نیروهای تحصیل کرده و جویای کار مربوط می‌شود که در این راه با تبعیض‌هایی مواجه هستند. بخش قابل توجهی از خانم‌ها هم در خانه هستند که آن‌ها نیز مسایل و مشکلاتی دارند که گاهی مربوط به مشکلات حقوقی و امثالهم است و دادگاه‌های ما پر از این نوع موارد است. در زمینه‌های حقوقی، اقتصادی و منزلت بخشی به زن‌ها کارهای زیادی باید انجام دهیم و یک مقدار آن به کارگیری زن‌ها در پست‌های اجرایی و مدیریتی برمی‌گردد و باید اراده‌ای در این رابطه به وجود بیاید».

میرحسین موسوی با بیان اینکه اعتقاد دولت به این مساله هم نقش مهمی ایفا می‌کند، افزود: «من تلاش خواهم کرد برای اینکه فضای بهتری برای آزادی زن‌ها، حل مشکلات حقوقی آن‌ها و شرکت آن‌ها در جامعه فراهم شود».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.