میرحسین موسوی :قوياً مدافع تک همسری هستم

آفتاب :

موسوی در پاسخ به پرسشی( در یک مصاحبه مطبوعاتی در گرگان) درباره مسايل زنان با بيان اين که نبايد به سمت راه‌حل‌هايی برويم که عملا منجر به تبعيض و تضعيف بيشتر زنان باشد، تاکيد کرد: «قويا مدافع تک همسری هستم».

نخست‌وزير دوران دفاع مقدس در پاسخ به سوالی درباره مشکلات مربوط به زنان و بحث لايحه موسوم به خانواده گفت: «ما بايد به زن‌ها احترام بگذاريم و مشکلات زنان کشور خود را درک کنيم».

او افزود: «ما بايد زنی را در نظر بگيريم که رنج کشيده، کار کرده، در خانه فرسوده شده، بچه‌ها را بزرگ کرده و بعد سن و سالش بالا رفته و آن وقت شوهر او به سرش می‌زند که زن ديگری بگيرد. اين مساله نادرستی است که واقعا با احترامی که نسبت به زن قائليم و با عدلی که شناختيم سازگاری ندارد».

اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام اضافه کرد: «دين ما حتی می‌گويد که زن برای کار عادی خانه می‌تواند اجرت طلب کند، اگر نمی‌توانيم آن کار را انجام دهيم لااقل بايد زمينه‌ای بسازيم که در حداقل‌ها دچار دغدغه و مشکل نشويم».

موسوی درباره ديدگاه خود نسبت به لايحه حمايت از خانواده و موضوع تعدد زوج‌ها اظهار کرد: «اين لايحه‌، لايحه درستی نيست و همان موقع هم من اظهارنظر مختصری در اين رابطه کردم. اين مساله در سطح جامعه هم آنچنان مخالفتی برانگيخت که در مجلس متوقف ماند اما گاهی می‌بينيم از طريق سريال‌ها و برنامه‌های تلويزيونی هنوز زمينه اين مساله از بين نرفته است و می‌خواهند آن را به صورت يک سنت حسنه و يک کار خوب در جامعه جا بيندازند. اين ظلم به زن‌های اجتماع است و نبايد اين کار صورت بگيرد».

وی با بيان اينکه تعدادی از مراجع ما هم نسبت به اين مساله اعتراض کردند و در لايحه‌ای که قوه قضاييه داده بود چنين بندی وجود نداشت افزود: «متاسفانه اين بند اضافه شد و مشکلاتی را ايجاد کرد و چه بسا آنچه الان متوقف شده است، در شرايط ديگری فعال شود».

تلاش خواهم کرد فضای بهتری برای آزادی زن‌ها فراهم شود

نخست وزير دوران دفاع مقدس در ادامه گفت: «مساله زنان سطوح مختلفی دارد. بخشی از آن به نيروهای تحصيل کرده و جويای کار مربوط می‌شود که در اين راه با تبعيض‌هايی مواجه هستند. بخش قابل توجهی از خانم‌ها هم در خانه هستند که آن‌ها نيز مسايل و مشکلاتی دارند که گاهی مربوط به مشکلات حقوقی و امثالهم است و دادگاه‌های ما پر از اين نوع موارد است. در زمينه‌های حقوقی، اقتصادی و منزلت بخشی به زن‌ها کارهای زيادی بايد انجام دهيم و يک مقدار آن به کارگيری زن‌ها در پست‌های اجرايی و مديريتی برمی‌گردد و بايد اراده‌ای در اين رابطه به وجود بيايد».

ميرحسين موسوی با بيان اينکه اعتقاد دولت به اين مساله هم نقش مهمی ايفا می‌کند، افزود: «من تلاش خواهم کرد برای اينکه فضای بهتری برای آزادی زن‌ها، حل مشکلات حقوقی آن‌ها و شرکت آن‌ها در جامعه فراهم شود».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.