اهدای جایزه به شیرین عبادی توسط رئیس جمهوری آلمان

شهرزادنیوز: هورست کهلر، رئیس جمهوری آلمان، ضمن تحسین تلاش‌های شیرین عبادی برای پیشبرد حقوق بشر در ایران، جایزه “رولاند برگر برای کرامت انسانی” را به او و “ژان فرانسوآ ژولیار” رئیس “گزارش‌گران بدون مرز” اهدا کرد.

پروفسور دکتر رولاند برگر، بنیان‌گذار این جایزه، هنگام اهدای جایزه به رئیس سازمان گزارشگران بدون مرز گفت: “آزادی مطبوعات پایه بسیاری از آزادی‌های دیگر است.” وی افزود: جهان نیازمند انسان‌هایی است که شجاعانه عقاید خود را بیان کنند.

اهدای این جایزه در خانه‌ی کنسرت برلین با حضور ۴۵۰ میهمان از عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و رسانه‌ای صورت گرفت. جایزه‌ی سالانه‌ی رولاند برگر برای کرامت انسانی، یک میلیون یورو می‌باشد که از این مبلغ ۱۰۰ هزار یورو به شیرین عبادی و ۹۰۰ هزار یورو به گزارشگران بدون مرز در نظر گرفته شده است.

مصاحبه شیرین عبادی

در حاشیه مراسم اهدای جایزه، “بیلد. نت” از کنسرن بزرگ مطبوعاتی اشپرینگر، مصاحبه‌ای با شیرین عبادی انجام داد.

وی در این مصاحبه، با اشاره به وجود ناروایی‌ها در ایران، گفت: ارزش زنان در برابر قانون نصف مردان است. از هر هفت ایرانی یک نفر در فقر زندگی می‌کند. رکسانا صابری، روزنامه‌نگار آمریکایی به خاطر جاسوسی ادعایی، به هشت سال زندان محکوم شده، موضوعی که خشم جهانیان را برانگیخته است. دادگاه او غیر منصفانه و با قانون اساسی ما ناهمخوان بود. من به خواست خانواده‌اش دفاع از او را برعهده گرفته و به حکم صادره اعتراض خواهم کرد.

شیرین عبادی در پاسخ به این سوال که انگیزه احمدی‌نژاد برای ایراد آن سخنرانی جنجال‌برانگیز در کنفرانس ضد نژادپرستی سازمان ملل در ژنو، چه بوده است؟ گفت: “نمی‌دانم. من با این مرد هرگز یک کلمه هم سخن نگفته‌ام. کاش او به جای موعظه نفرت، به مشکلات کشور خودش می پرداخت.”

از وی درباره انتخابات ریاست جمهوری ۱۲ ژوئن و انتظارات او از این انتخابات پرسیده شد. شیرین عبادی اظهار داشت: “انتظارچندانی ندارم. در ایران انتخابات آزاد وجود ندارد. اگر کسی کوچک‌ترین انتقادی به حکومت کرده باشد، دیگر هرگز شانس کاندیدا شدن را ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.