جایگاه ورزش زنان در میان شعارهای انتخاباتی

شیرزنان- مریم کامیار: این روزها تب انتخابات در کشور بسیار تند است و هر چه که به ۲۲ خرداد نزدیک می شویم، حاشیه ها و مسایل بیشتری را در رابطه با انتخابات نظاره می کنیم. مسئله زنان در انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری بسیار پر اهمیت است تا آنجا که بعضی از نامزدها با روش های مختلف تلاش برای جذب آرای زنان دارند. چهار نفری که به عنوان نامزدهای انتخاباتی دوره دهم معرفی شده اند، هرکدام ایده ها، نظرات و حتا بیانیه هایی درمورد مطالبات زنان بیان کرده اند. زنان به عنوان نیمی از قشر جامعه ما سهم به سزایی در روند پیشرفت دارند. اگر به هرکدام از نامزدها با نگاه تیزبینانه ای بنگریم، مشاهده می کنیم که اکثریت قریب به اتفاق شان حضور خود را در کنار یک زن تداوم بخشیده اند؛ گویی موفقیت خود را منوط به زنان جامعه می دانند.

گرچه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران در لابه لای سخنانشان در رابطه با مطالبات زنان زیاد راجع به ورزش حرفی نزدند اما میتوان امیدوار بود که وضعیت ورزش بانوان بهتر از قبل خواهد شد. مهدی کروبی که به حضور زنان در مجمع تشخیص، مجلس خبرگان و شورای نگهبان معتقد است و زنان را در کابینه در قامت وزیر، معاون و مشاور رییس جمهور یک ضرورت می بیند، جمیله کدیور را به عنوان ریس ستاد بانوان خود انتخاب کرده است.

وی علاوه بر این انتخاب، پنجمین بیانیه ی خود را به دفاع از حقوق زنان اختصاص داده و با توجه به این که تغییر، شعار اصلی اوست، در این بیانیه به بیان مسایلی چون احیای حقوق تضییع شده زنان، حضور زنان در پست های کلیدی و اجرایی دولت، حل مشکلات زنان در زمینه ورزش، بهداشت، آموزش و …، تدوین برنامه هایی جهت اشتغال زایی زنان، تهیه طرح های حمایتی از زنان سالمند، معلول و… پرداخته است.

به گفته جمیله کدیور، برنامه های کروبی ۳۵ محور دارد که یکی از این ۳۵ محور بحث زنان است که به طور خاص مطرح می شود و عنوان اصلی این موضوع رفع تبعیض جنسیتی زن خواهد بود که تاکید بر منزلت و کرامت آن دارد.

میر حسین موسوی یکی دیگر از نامزدهاییست که برای ارایه برنامه ای جنسیتی تلاش می کند و در تدوین این برنامه، کسانی که تجربه ی اجرایی داشتند، مشارکت دارند. مفاد این برنامه از رفع تبعیض جنسیتی در دانشگاه ها تا پیوستن به کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان است. موسوی تا کنون به هر مکان و شهری که جهت برنامه های انتخاباتیش رفته، دوشادوش همسرش، زهرا رهنورد بوده است که این مسئله گرایش وی را به مسایل زنان به طور واضح نمایان می کند. وی طی سخنانی در دانشگاه آزاد یزد. به دفاع از حقوق زنان پرداخته است. به نظر وی منعی برای حضور زنان در بالاترین رتبه­های نظام جمهوری اسلامی وجود ندارد.

او همچنین از به کارگیری زنان در کابینه خود خبر داده است. مسئله حضور و مشارکت زنان در این دوره از انتخابات آنقدر برجسته است که روزنامه گاردین نیز به بیان این مسئله می پردازد. گاردین از حضور زهرا رهنورد در کنار موسوی به دو هدف اشاره می کند. اول جذب آرای اصلاح طلبان، دوم جذب آرای زنان.

در این دوره ی انتخاباتی گروه ها و شخصیت هایی که خود به نوعی نماینده ی جامعه زنان هستند از جمله شاعران و نویسندگان به بیان خواسته ها و انتظارات خود از طرق مختلفی چون برگزاری نشست ها، مصاحبه ها و… پرداخته اند.

محسن رضایی دیگر کاندیدایی ست که از جانب اصولگرایان به بیان برنامه هایی در حمایت از زنان پرداخته؛ او در نظر دارد وزارتی برای زنان داشته باشد و تاکید بر این دارد که یک پست کلیدی مثل وزارت خارجه در دست خانم ها باشد. همچنین ایجاد وزارت امور اجتماعی با تاکید بر امور زنان و خانواده مورد نظر وی است. رضایی در برنامه های خود در حوزه ی مطالبات زنان گفته که مرکز امور زنان ریاست جمهوری باید تنها با هدف رفع تبعیض از زنان کار کند. حضور و مشارکت موثر زنان در مراکز قدرت، استقلال مالی زنان و دستیابی آنها به شغل مناسب در همه ی سطوح عمده ترین مطالبات زنان از دیدگاه محسن رضایی ست.

و اما محمود احمدی نژاد ریس جمهوری کنونی، دیدگاه هایش در مورد زنان را تا کنون به طور مستقیم بیان نکرده اما فاطمه رجبی نویسنده کتاب «احمدی نژاد معجزه هزاره سوم» به بیان نظرات او در ارتباط با زنان به این نکات اشاره دارد که محمود احمدی نژاد جز اسلام نظر دیگری راجع به حقوق زنان ندارد. وی همچنین می گوید احمدی نژاد شعار آزادی زنان، کرامت زنان و محوریت خانواده را داده است. نظر رییس جمهور کنونی محمود احمدی نژاد این است که زنان باید اجازه تحصیل، آزادی اشتغال و اقتصادی داشته باشند.

البته ناگفته نماند که وی اولین رئیس جمهوری بوده که دستور لغو ممنوعیت ورود زنان به استادیوم های ورزشی را صادر کرد؛ گرچه به دلیل مخالفت و مقابله شدید مقامات عظام این امر مسکوت ماند.

هرکدام از نامزدها به نحوی به مطالبات زنان پرداخته اند. هرچند کسی تا کنون حتی در تبلیغات انتخاباتی اش هم اشاره ای به ورزش زنان به طور خاص نکرده است اما باز هم سرچشمه هایی از امید وجود دارد مبنی بر اینکه هرآنکه مطالبات زنان را مدنظر دارد، به ورزش زنان به عنوان بخش مهمی از سلامت روحی، فیزیکی زنان و عاملی اساسی در ثبات بنیان خانواده توجه اساسی خواهد کرد.

اکنون باید منتظر بود که چه کسی بر سر کار می آید و باید دید که به حقوق زنان بها می دهد و به هرآنچه که گفته جامع عمل می پوشاند یا این حرفها تنها شعار تبلیغاتی بیش نیستند. امید این است که رییس جمهور بعدی مسایل زنان را در حاشیه نبرد و ببینیم که زنان، جواب مطالباتشان را می گیرند یا نه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.