انتشار فیلم‌نامه‌ «درخت گلابی» مهرجویی با دیدگاه‌های گلی ترقی

ایسنا: فیلم‌نامه‌ی «درخت گلابی» داریوش مهرجویی با دیدگاه‌های گلی ترقی منتشر می‌شود.

به گزارش خبرنگار بخش کتاب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمود فاضلی بیرجندی فیلم‌نامه‌ی «درخت گلابی» داریوش مهرجویی را که بر اساس داستانی از گلی ترقی نوشته شده است، به همراه مصاحبه‌ی تفصیلی با ترقی درباره‌ی آخرین دیدگاه‌هایش درباره‌ی این فیلم منتشر می‌کند.

این کتاب با ارائه‌ی تعدادی از نقدها بر فیلم، تنظیم و ویراستاری شده و از سوی نشر کتابسرا در حال انتشار است.

فاضلی همچنین کتاب تألیفی‌اش را درباره‌ی تاریخ سیاسی شهر بیرجند منتشر می‌کند. موضوع این کتاب، زندگی‌نامه‌ی نمایندگان بیرجند در مجلس شورای ملی است؛ از سال ۱۲۸۵ که مجلس در ایران افتتاح شد تا سال ۱۳۵۷ که شورای ملی تعطیل شد. کتاب به این‌که چه نمایندگانی از حوزه‌ی بیرجند در مجلس بوده‌اند، می‌پردازد.

او افزود: در مجموع ۱۱ نفر نماینده از بیرجند در ۲۴ دوره‌ی مجلس از صدر مشروطه تا سال ۱۳۵۷ حضور داشته‌اند. در ادامه‌ی پژوهش به کارنامه و زندگی آن‌ها پرداخته‌ام و خاستگاه طبقاتی‌شان را بررسی کرده‌ام. همچنین به بررسی نطق‌های نمایندگان، مشروح مذاکرات مجلس و صورت‌جلسات آن‌ها از ابتدا که جلسات در کاخ گلستان و گاهی در حضور مظفرالدین شاه برگزار می‌شده است، پرداخته‌ام. شیخ اسماعیل قاینی اولین نماینده‌ در مجلس از بیرجند بوده و آخرین آن‌ها هم امیرعلم خزیمه. در این کتاب، تاریخ سیاسی شرق کشور را هم بررسی کرده‌ام.

کتاب «رجال شهر بیرجند» پژوهشی است در حدود ۷۰۰ صفحه که در مرحله‌ی دریافت فیپا قرار دارد تا از سوی نشر هیرمند منتشر شود.

دیگر کتاب فاضلی بیرجندی، اثری تاریخی است با عنوان «وقایع‌نامه‌ی اربیل» که از زبان انگلیسی به فارسی ترجمه کرده است. این اثر متن کهنی است که نویسنده‌اش نامعلوم است و در مطالعات خارجی برای بررسی دوره‌ی پایان اشکانی و آغاز ساسانی استفاده می‌شده است. پیتر کاورو آن‌را از سوریانی به انگلیسی ترجمه کرده است.

او به تهیه‌ی پانویس‌ها برای این اثر مشغول است و می‌گوید، کتاب حجم کم اما متن سنگینی دارد و از نگاه غیرایرانی به ایران نگریسته است. متن اصلی ۸۰ صفحه است که با توضیحات در ترجمه به ۱۲۰ صفحه می‌رسد.

محمود فاضلی بیرجندی متولد سال ۱۳۴۱ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.