نگرانی خانواده های زندانیان سیاسی از لغو ناگهانی ملاقات های بند ۲۰۹

کلمه:لغو ناگهانی ملاقات های بند ۲۰۹ که طبق روال، هر یکشنبه صورت می گرفت، خانواده های زندانیان سیاسی را نگران کرده است.

به گزارش کلمه به گفته خانواده های زندانیان سیاسی بند ۲۰۹ زندان اوین، زندانیان سیاسی در تماس‌های جداگانه‌ای در روزهای گذشته، اعلام کردند تمامی ملاقات‌هایشان در روز یکشنبه لغو شده است.

سپهرناز پناهی ابوذر،همسر سعید لیلاز رونامه نگار از اینکه نمی تواند همسرش را ملاقات کند بسیار نگران است:”دیشب دیر وقت در تماسی تلفنی به من خبر لغو ملاقات داده شد و وقتی دلیلش را پرسیدم گفتند به علت ایراد فنی. من واقعا معنای این حرف را نمی دانم . ایراد فنی یعنی چه؟ و چه ربطی به ملاقات های ما دارد؟”

او با ناراحتی می گوید:” خانواده های زندانیان بند ۲۰۹ یک هفته را به امید همان ۱۵ دقیقه ملاقات کابینی طی می کنند و این دلخوشی کوچک را هم از دست ما گرفته اند. این به دور از عدالت و انصاف است و خداپسندانه نیست.”

او از نگرانی های فرزندانشان می گوید:” ممنوع الملاقات شدن عزیزان مان ،آن هم بدون دلیل مشخص بچه ها را نگران کرده است .آنها نگران آن هستند که بر سر پدرشان چه خواهد افتاد و به یاد وقایع دهه شصت می افتند و نگرانی شان بیشتر می شود.”

همسر لیلاز از حکمی که قرار است هفته آینده برای این روزنامه نگار دربند ،صادر شود، نگران است و از گلایه های همسرش در دادگاه می گوید:” هفته گذشته برای لیلاز دادگاهی برگزار شد و او برای دفاع از شش اتهام سنگینی که متوجه او کرده بودند زمان خیلی کمی داشت .او از فرصت کمی که برای دفاع به او داد شده بود، بسیار ناراحت است.”

همچنین صبح امروز پرستو سرمدی همسر حسین نورانی نژاد ،روزنامه نگار نیز از ملاقات همسرش منع شد.او می گوید:”امروز با نامه ای که از دادستان گرفته بودم به اوین رفتم اما با وجود این نامه باز حسین را ممنوع الملاقات کرده اند و به ما گفته شد که دلیلش را از دادستان بپرسیم.”

امروز برخی از خانواده های زندانیان سیاسی از زندان اوین با ناراحتی باز گشتند و در آنجا به آنها گفته شده که فردا –یکشنبه – قرار است دادستان با زندانیان ۲۰۹ ملاقاتی داشته باشد. اما سوال این خانواده ها این است که دیدار دادستان چه ربطی به لغو ملاقات های انها دارد؟

خانواده های خوربک،صحابه و سعید نورمحمدی از بازداشت شدگان مراسم دعای کمیل نیز از اینکه تا کنون نتوانسته اند ملاقاتی با عزیزان شان داشته باشند نگران هستند.

همچنین همسر داوود روشنی ،عضو شاخه جوانان جبهه مشارکت و نایب رئیس استان تهران این شاخه نیز از ممنوع الملاقات شدن همسرش خبر می دهد:” با درخواست ملاقات مان موافقت نشده و امروز صبح هم در تماس تلفنی به من گفته شد که هنوز درخواست ملاقات ما به زندان اعلام نشده است.”

این در حالی است که داوود روشنی از روز بازداشتش یعنی ۲۷ مهر ماه تا کنون تنها یک بار اجازه ملاقات داشته است..

نفیسه زارع کهن روزنامه نگار و حجت شریفی همسر او نیز که در روز ۱۳ آبان بازداشت شده اند تاکنون هیچ ملاقاتی با خانواده های خود نداشته اند.علی رغم اظهارات دادستان تهران مبنی بر ممنوع الملاقات نبودن آنها خواهر نفیسه می گوید حکمی را به آنها نشان داده اند که نفیسه و حجت ممنوع الملاقات هستند و اجازه تماس تلفنی با خانواده هایشان را ندارند.

ملاقات با زندانیان بند ۲۰۹ ، در روزهای یکشنبه صورت می‌گیرد و لغو این ملاقات‌ها نگرانی زیادی را در میان خانواده‌های زندانیان سیاسی بوجود آورده است. لغو ملاقات‌های این هفته درحالی صورت می‌گیرد که بسیاری از زندانیان؛ پس از پشت سرگذاشتن دوران بازجویی خود از حق ملاقات با خانواده‌هایشان برخوردار بوده‌اند. زندانیان سیاسی هیچ‌گونه دلیلی را برای لغو ملاقات‌هایشان اعلام نکرده‌اند..

به گفته فعالان مدنی این موضوع نگرانی‌های بسیاری را برای خانواده‌های زندانیان سیاسی به وجود آورده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.