قبل از تاریکی به خانه برگردید

روز آنلاین -فرناز قاضی‌زاده :حسین صفارهرندی، داستان جداسازی زنان دردولت احمدی نژاد را با صدور بخشنامه ای در وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی کلید زد. او حضور زنان را پس از ساعت ۱۸ در ادارات تابعه این وزارتخانه ممنوع اعلام کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی بخشنامه‌‏ای که درمحل آگهی های ادارات، سازمان‌‏ها و نمایندگی‌‏های وابسته به وزارت ارشاد از جمله خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) و روزنامه ایران نصب شده است، خواستار خروج زنان، بعد از ساعت ۱۸ از این مراکز شده است.

در این بخشنامه آمده است: “با توجه به نقش حساس زنان کشورمان در تعالی جامعه اسلامی و ضرورت حضور موثر بانوان در کانون گرم خانواده جهت ایفای وظیفه حساس تربیت فرزندان به حسب دستور وزیر محترم، مقتضی است از حضور همکاران خانم در کلیه واحدها بعد از ساعت ۱۸ خودداری فرمائید.”( ایلنا)

این درحالیست که روزنامه ایران، روزنامه صبح است وکارمندان آن گاه تا دیروقت به بستن صفحات این روزنامه مشغولند و در اغلب سرویس‌های خبری این روزنامه زنان زیادی مشغول به کار هستند. از سوی دیگر در خبرگزاری ایرنا، نیز ساعات کار شبانه روزی است. اما وزیر ارشاد دولت احمدی‌نژاد، به زنان ادارات وابسته به وزارت خانه خود دستور داده است که پیش از ساعت ۱۸ از محل کاربیرون بروند.

ایرنا هم وارد شد

در پی صدور این بخشنامه که فعالان حقوق زنان آنرا “مردسالارانه” خوانده اند، بلافاصله خبرنگار ایرنا در” قم” نیز گزارشی تهیه کرد ویاد آور شد:”کارشناسان امور زنان درقم معتقدند: حضور زنان در عرصه‌های اجتماعی باید از سوی مسئوولان و برنامه ریزان جامعه تعریف دقیق و مناسبی داشته باشد. چنانچه چنین برنامه‌ریزی از سوی مسئوولان امر اتفاق نیافتد زنان در اجتماع سرگردان، سرخورده و گاها نیز از هدف اصلی یعنی فعالیت سالم دور می‌شوند.”

دراین گزارش با اشاره به این که چنین تصوری وجود دارد که “حضور زنان منجربه آسیب‌های اجتماعی می شود”، به نقل از یک کارشناس ، آمده است: “حضور برابر زنان همگام با مردان در اجتماع از سوی فرهنگسازان و دولتمردان باید به گونه‌ای رقم خورد که منجر به آسیب های اجتماعی نشود. از جمله این آسیب‌ها زیر سئوال رفتن محوریت خانواده است جایگزینی نهادهای اجتماعی به‌جای اساسی‌ترین نهاد اجتماع (خانواده) دیگر پیامدهای حضور بدون برنامه‌ریزی زنان در عرصه‌های اجتماعی است که می‌تواند عامل بروز ناهنجاریهای مختلف شود.”

کارشناس دیگری در گزارش ایرنا بخشنامه آقای هرندی را چنین مورد تایید قرار داده است:” وظیفه زنان فراتر از اشتغال در بیرون از خانه است، انتقال ارزش‌ها و هویت دینی به خانواده و نسل آینده و ایجاداخلاق اسلامی مثل بالا بردن تحمل در برابر مشکلات و حفظ خود در مقابل ازخود باختگی فرهنگی، از وظایف مهم زن مسلمان است. ”

زن در خانه

بحث تلاش جناح راست برای محدود کردن زنان و جداسازی آنان از مردان، در زمان انتخابات مطرح بود، اما احمدی نژاد و یاران نزدیک او این سخنان را تبلیغاتی برای مخدوش کردن چهره او عنوان کرده بودند. کمی بعدتر زمانی که احمدی‌نژاد رییس جمهور شد، در دیداری که با نمایندگان مجلس داشت، درپاسخ نمایندگان زن مجلس که مانند سایر همکاران خود از او سهم‌خواهی می کردند، اشاره کرد که به عقیده او مسئولیت اصلی زنان درخانه است و این با شغل وزارت هماهنگی ندارد.

پیش از این ها زمانی که بحث کاندیداتوری زنان برای ریاست جمهوری مطرح بود نیز، روزنامه رسالت ، ارگان جناح راست، در سرمقاله خود پرسیده بود که چنانچه زنی رییس جمهورشد و بچه ای به دنیا آورد، تکلیف مملکت داری چه می شود. این نگاه که زن را تنها در خانه می پسندد ، قبل از این هم در نگاه جناح راست وبه ویژه اصولگرایان حاکم بود. اما این روزها ودرپی قدرت گرفتن این گروه،این نگاه، از قوه به فعل در آمده است.

زنان بیکار

زنان درایران، همانند اغلب نقاط دنیا از لحاظ کسب درآمد و قرارگرفتن در مقام و پستهای اداری وشغلی همیشه چند پله با مردان فاصله دارند. طی سال های اخیر تلاش فعالان زن برکمتر کردن این فاصله ها بود که اینک می‌رود بیشتر از پیش شود. براساس آمارهای تازه، با توجه به تعداد زیاد زنان فارغ التحصیل از دانشگاهها، چالش بعدی دولت ایران، یافتن شغل برای خیل عظیم زنان بیکار است.

نگرانی از آنجا بیشتر می شود که چنانچه، طرح ابتکاری آقای صفار هرندی، به سایر وزارتخانه ها نیز تسری یابد ودولت بخواهد، فعالیت های زنان را تنها به ساعات روز محدود کند، هزاران پزشک ، پرستار، مهماندار، هنرپیشه، خبرنگار، عکاس، مجری تلویزیون، معلم چه خواهند کرد.

درحالی که کارشناسان نزدیک به جناح راست ، حضور بیشتر زنان را درخانواده به عنوان راهکاری برای نجات جامعه ایران عنوان می کنند، یک تحقیق که از سوی خبرگزاری دانشجویان ایران منتشر شده است، براین نکته دلالت دارد که زنان ایرانی دوبرابر مردان افسرده می شوند ومیزان افسردگی درزنان متاهل ومردان مجرد بیشتر است. همچنین کارشناسان معتقدند، شغل بیرون از خانه ، به زن اعتماد به نفس می بخشد واو را درمقابل بخش قابل توجهی از فشارهای روانی محافظت می‌کند.از سوی دیگر، نیروی کارزنان در همه جوامع در حال توسعه ، به عنوان بخشی غیرقابل حذف همیشه مورد نظر بوده است، مگر آنکه سیاست گذاران ایرانی دربرنامه های اقتصادی ایران، شیوه ای تازه را بنیان بگذارند.

سیر صعودی آمار طلاق، حضور پررنگ دختران نوجوان وجوان درحرفه خودفروشی و آمار بالای سقط جنین از عواملی است که نگرانی را درباره جامعه ایران شکل داده است. برخی از چهره های شناخته شده اصولگرایان، برای چنین مشکلاتی راه حل ” محدود کردن” زنان را پیشنهاد می دهند.

پیش از این هم طرحهایی برای محدود کردن حضور زنان در برخی رشته های تحصیلی و کاری مطرح بود، اما اقدام اخیر نقطه عطفی در برخورد حکومت اسلامی در سالهای اخیرمحسوب می شود . چنین اقدامی پیش از این در سالهای نخست پس از انقلاب سال ۱۹۷۹ وروی کار آمدن دولت اسلامی، سابقه داشت، اما بعدترو درسالهای جنگ، حضورزنان به عنوان تیم پزشکی در جبهه وبعدتر بخشی از نیروهای نظامی و انتظامی پابه پای مردان در” مردانه ترین” فضاهای جامعه اسلامی دیده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.