ایجاد تنها فرصت شغلی در مرزهای ناامن سیستان توسط یک زن

ایونا: در جامعه امروز ، زنان نقش مهم و در حال گسترشی در زمینه فعالیت های اقتصادی دارند و در سالهای اخیر سهم آنان در کسب و کارهای خصوصی به اندازه کارهای دولتی روند رو به رشدی را طی کرده است .

معصومه جام شیر از جمله زنانی است که توانسته با ایجاد فرصت های شغلی در منطقه ای مرزی و همچنین فرهنگ سازی در خصوص فعالیت زنان در عرصه کار و تولید عنوان کارآفرین نمونه زن را کسب کند .

به گزارش سرویس اقتصادی خبرگزاری زنان ایران “ایونا” ، معصومه جام شیر مدیرعامل تعاونی برتر گل و گیاه بلادر زاهدان دلایل موفقیت خود را تلاش ، عدم ناامیدی و توکل عنوان کرد و به خبرنگار ایونا گفت : با وجود دور افتادگی منطقه زیر کشت و نبود شرایط رفت و آمد و حمل و نقل هیچگاه ناامید نشده و همیشه برای دستیابی به هدف خود تلاش
کرده ام .

وی افزود : گرچه شرایط فرهنگی آن منطقه به گونه ای بود که فعالیت زن در خارج از خانه را نمی پذیرفت اما با این وجود فعالیت خود را در ۱۵ کیلومتری مرز پاکستان در منطقه ای که فاقد یک جاده آسفالت شده بود و حتی تا کیلومترها روستا و شهری به چشم نمی خورد شروع و موفق به کشت و پرورش گل و محصولات گلخانه ای شدم .

معصومه جام شیر با اشاره به بدی آب و هوا در استان سیستان و بلوچستان و همچنین نبود زمین مناسب برای کشت گفت: کارشناسان کشاورزی و مسوولان بانکها در ابتدا از طرح حمایت نکرده و معتقد بودند این طرح توجیه اقتصادی نداشته و حتی امکان پذیر هم نیست . اما پس از صحبت های فراوان و اجرای اولیه طرح آن را پذیرفته و تسهیلاتی را به آن اختصاص دادند .

وی در خصوص کسب عنوان کارآفرین نمونه زن در سال ۸۸ گفت : تولید و پرورش گلهایی با کیفیت بالا در استانی با شرایط خشک آب و هوایی ، استفاده از تکنولوژیهای جدید ، فرهنگ سازی در خصوص فعالیت زنان و ایجاد تنها فرصت شغلی در منطقه ای مرزی باعث کسب این عنوان شد .

وی همچنین اضافه کرد : نزدیک به چهار سال فعالیت در این منطقه و کسب موفقیت های اقتصادی و اجتماعی انگیزه فعالیت را نیز در افراد بومی زاهدان ایجاد کرده است .

مدیرعامل تعاونی بلادر با اشاره به اینکه ۸۰ درصد از گلهای تولید شده به تهران فرستاده می شود از راه اندازی فاز دوم زمین برای پرورش گلها خبر داد و افزود : در حال حاضر بیش از یک هکتار زمین ، زیر کشت و ۷ هزار متر گلخانه پیشرفته احداث شده است اما برای صادرات به کشورهای دیگر نیازمند بیش از یک هکتار زمین هستیم.

جام شیر همچین در نهایت در خصوص نوع گلهای پرورش داده گفت : تمرکز اصلی ما پرورش گل رز هلندی است اما در حال حاضر در کنار رز هلندی ، گلهای فصلی را هم پرورش و به بازار عرضه می کنیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.