نرخ بیکاری زنان تحصیلکرده رو به افزایش است

خبرگزاری فارس: نرخ بیکاری زنان تحصیلکرده خصوصاً در سال‌های اخیر مرتباً رو به افزایش است.

به گزارش خبرنگار زنان باشگاه خبری فارس «توانا»‌، ‌در تهران قریب به ۸۰۰ هزار نفر بیکار و جویای کار وجود دارد که سهم قابل توجهی از آنان را زنان تشکیل می‌دهند. در تمام جوامع و به خصوص در کشورهای جهان سوم، زنان از فرصت‌های شغلی کم‌تری برخوردارند و غالباً در بخش غیررسمی مشغول به کار هستند.

شیرین احمدنیا در تحقیقی که از وضعیت زنان کارآفرین منطقه ۱۸ انجام داده است،‌ وضعیت اشتغال زنان در ایران را نیز همانند دیگر کشورهای در حال توسعه، نامطلوب معرفی می‌کند.

بر اساس این تحقیق، ‌طبق آمارهای ۱۳۷۵، ۸/۴۵ درصد فعالیت زنان در بخش خدماتی و‌ ۷/۱۶ درصد از آنان در بخش‌های تولیدی مشغول به کار هستند همچنین بیش از نیمی از زنان شاغل یعنی حدود ۶۰ درصد حقوق بگیر و کم‌تر از یک درصد ‌کارفرما هستند، (۹/۰) زنان شاغل نیز بیش‌تر در نقاط شهری سکونت دارند.

نرخ بیکاری جمعیت نیز روز به روز افزایش می‌یابد، به طوری که حدود ۱/۲۶ درصد جمعیت زنان فعال اقتصادی در مناطق شهری در ردیف بیکاران قرار دارند. از همه مهم‌تر آن‌که نرخ بیکاری زنان تحصیلکرده خصوصاً در سال‌های اخیر مرتباً رو به افزایش است.

با توجه به آمارهایی که ارایه شد، نابرابری به لحاظ جنسیتی در بازار اشتغال بیش‌تر به نظر می‌رسد و این نابرابری در حذف نیمی از نیروی کار فعال اقتصادی از حوزه تولید و اقتصاد، محرومیت عده‌ زیادی از امتیازات تأمین اجتماعی، وابستگی اقتصادی گسترده زنان به مردان و به دنبال آن ناامنی اقتصادی، احساس ناکارآمدی، افسردگی، ناآشنایی با محیط جامعه و به تبع آن آسیب‌پذیری در برابر حوادث و بحران‌های اجتماعی می‌تواند مولد بسیاری آسیب‌های فردی و اجتماعی باشد.

بکارگیری نیروهای انسانی در ابعاد عظیم در پویایی بیش‌تر بازارهای اقتصادی، شکوفایی استعدا‌د‌های ملی و بارورتر شدن ظرفیت‌های تولیدی و خدماتی، برای رسیدن به اهداف توسعه اقتصادی اجتماعی کشور، تاثیری بسزایی دارد.
یکی از مطمئن‌ترین راه‌های بهبود زندگی و معیشت زنانی که بدون هیچ درآمدی زندگی می‌کنند، ایجاد فرصت‌های بیش‌تر برای کار مولد و آبرومندانه است. با توجه به قطعنامه مربوط به کار آبرومندانه و اقتصاد غیررسمی که در کنفرانس عمومی سازمان بین‌المللی کار در سال ۲۰۰۲ به تصویب رسیده «پیشبرد و تشویق فعالیت‌های شغلی آبرومندانه در عین حال مستلزم حذف جنبه‌های منفی اشتغال در بازار کار غیر‌رسمی و حفظ فرصت‌های کسب درآمد و کارآفرینی در همین گونه بازارها است».

کارآفرینی به خصوص برای زنان با خلق ایده‌ها، فرصت‌ها و بازارهای جدید موجب استفاده بهینه از امکانات و منابع موجود به ویژه نیروی انسانی می‌شود و علاوه بر اشتغال‌زایی نقش مهمی را در توزیع ثروت در جامعه گسترش مشارکت بخش خصوصی و افزایش کمی و کیفی خدمات و تولیدات ایفا می‌کند.

نتایج حاصل از تحقیق انجام شده بر روی ۱۴۰ زن کارآفرین ایرانی نشان می‌دهد که خانواده و وقایع مهم مانند فوت همسر، طلاق، بیماری همسر و … در کارآفرینی زنان مؤثر است. همچنین، زنان عواملی چون نقش‌های متکثر، محدودیت‌های مسافرت، تفکیک فعالیت‌ها (کار درون خانه‌ برای زنان و کار بیرون برای مردان) و عدم تصرف در دارایی‌های خود را از موانع و مشکلات خانوادگی خود برای گرایش به کارآفرینی می‌دانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.