نرخ بيكاری زنان تحصيلكرده رو به افزايش است

خبرگزاري فارس: نرخ بيكاري زنان تحصيلكرده خصوصاً در سال‌هاي اخير مرتباً رو به افزايش است.

به گزارش خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا»‌، ‌در تهران قريب به 800 هزار نفر بيكار و جوياي كار وجود دارد كه سهم قابل توجهي از آنان را زنان تشكيل مي‌دهند. در تمام جوامع و به خصوص در كشورهاي جهان سوم، زنان از فرصت‌هاي شغلي كم‌تري برخوردارند و غالباً در بخش غيررسمي مشغول به كار هستند.

شيرين احمدنيا در تحقيقي كه از وضعيت زنان كارآفرين منطقه 18 انجام داده است،‌ وضعيت اشتغال زنان در ايران را نيز همانند ديگر كشورهاي در حال توسعه، نامطلوب معرفي مي‌كند.

بر اساس اين تحقيق، ‌طبق آمارهاي 1375، 8/45 درصد فعاليت زنان در بخش خدماتي و‌ 7/16 درصد از آنان در بخش‌هاي توليدي مشغول به كار هستند همچنين بيش از نيمي از زنان شاغل يعني حدود 60 درصد حقوق بگير و كم‌تر از يك درصد ‌كارفرما هستند، (9/0) زنان شاغل نيز بيش‌تر در نقاط شهري سكونت دارند.

نرخ بيكاري جمعيت نيز روز به روز افزايش مي‌يابد، به طوري كه حدود 1/26 درصد جمعيت زنان فعال اقتصادي در مناطق شهري در رديف بيكاران قرار دارند. از همه مهم‌تر آن‌كه نرخ بيكاري زنان تحصيلكرده خصوصاً در سال‌هاي اخير مرتباً رو به افزايش است.

با توجه به آمارهايي كه ارايه شد، نابرابري به لحاظ جنسيتي در بازار اشتغال بيش‌تر به نظر مي‌رسد و اين نابرابري در حذف نيمي از نيروي كار فعال اقتصادي از حوزه توليد و اقتصاد، محروميت عده‌ زيادي از امتيازات تأمين اجتماعي، وابستگي اقتصادي گسترده زنان به مردان و به دنبال آن ناامني اقتصادي، احساس ناكارآمدي، افسردگي، ناآشنايي با محيط جامعه و به تبع آن آسيب‌پذيري در برابر حوادث و بحران‌هاي اجتماعي مي‌تواند مولد بسياري آسيب‌هاي فردي و اجتماعي باشد.

بكارگيري نيروهاي انساني در ابعاد عظيم در پويايي بيش‌تر بازارهاي اقتصادي، شكوفايي استعدا‌د‌هاي ملي و بارورتر شدن ظرفيت‌هاي توليدي و خدماتي، براي رسيدن به اهداف توسعه اقتصادي اجتماعي كشور، تاثيري بسزايي دارد.
يكي از مطمئن‌ترين راه‌هاي بهبود زندگي و معيشت زناني كه بدون هيچ درآمدي زندگي مي‌كنند، ايجاد فرصت‌هاي بيش‌تر براي كار مولد و آبرومندانه است. با توجه به قطعنامه مربوط به كار آبرومندانه و اقتصاد غيررسمي كه در كنفرانس عمومي سازمان بين‌المللي كار در سال 2002 به تصويب رسيده «پيشبرد و تشويق فعاليت‌هاي شغلي آبرومندانه در عين حال مستلزم حذف جنبه‌هاي منفي اشتغال در بازار كار غير‌رسمي و حفظ فرصت‌هاي كسب درآمد و كارآفريني در همين گونه بازارها است».

كارآفريني به خصوص براي زنان با خلق ايده‌ها، فرصت‌ها و بازارهاي جديد موجب استفاده بهينه از امكانات و منابع موجود به ويژه نيروي انساني مي‌شود و علاوه بر اشتغال‌زايي نقش مهمي را در توزيع ثروت در جامعه گسترش مشاركت بخش خصوصي و افزايش كمي و كيفي خدمات و توليدات ايفا مي‌كند.

نتايج حاصل از تحقيق انجام شده بر روي 140 زن كارآفرين ايراني نشان مي‌دهد كه خانواده و وقايع مهم مانند فوت همسر، طلاق، بيماري همسر و … در كارآفريني زنان مؤثر است. همچنين، زنان عواملي چون نقش‌هاي متكثر، محدوديت‌هاي مسافرت، تفكيك فعاليت‌ها (كار درون خانه‌ براي زنان و كار بيرون براي مردان) و عدم تصرف در دارايي‌هاي خود را از موانع و مشكلات خانوادگي خود براي گرايش به كارآفريني مي‌دانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.