۷۰درصداز فقیران و ۶۴ از بیسوادان جهان را زنان تشیکل میدهند

ایونا: دبیرنخستین همایش بین المللی زنان داشنمند جهان اسلام گفت: بر اساس گزارش یونسکو، ۷۰ درصد از فقیران و ۶۴ درصد از بیسوادان جهان را زنان تشکیل می دهند و تنها ۳۳ درصد از زنان به آموزش عالی راه می یابند .

” به گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی خبرگزاری زنان ایران ، طیبه ماهرو زاده، در اولین همایش بین المللی زنان دانشمند جهان اسلام گفت: بر اساس گزارش سازمان کنفرانس اسلامی، در میان ۵۸ کشور این سازمان که دارای جمعیتی بیش از یک میلیارد نفر است تنها پنج کشور در سطح در حال توسعه و بقیه در حد متوسط و یا زیر متوسط قررار دارند.

وی افزود: سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی اسلامی ( ISESCO) به عنوان یک موسسه علمی ، فرهنگی ، آموزشی و تربیتی با توجه به نقش محوری که بر عهده دارد، به بررسی مشکلات زنان از جمله فقر، بی سوادی ، کمبود فرصتهای آموزشی و فرهنگی پرداخته ویکی از علتهای آنرا درک نادرست از ارزشهای فرهنگی و سنتی می داند.

وی افزود: گرچه در قانون اساسی کشورها قوانین مدون درباره حقوق زنان وجود دارد اما زنان در موارد زیادی با مشکلاتی از قبیل عدم ثبت نام در مدارس، ترک تحصیل، ازدواج زودهنگام، کمبود شغل به ویژه برای زنان بی سرپرست و بدسرپرست و مراقبت کودکان حین اشتغال روبرو هستند.

ماهروزاده تعاملات و همکاری های چندجانبه میان کشورهای اسلامی در تدوین راهکار برای دستیابی به علوم و فناوری روز به منظور کاهش فاصله علمی میان کشورها را امری ضروری دانست و یادآور شد: در شماری از کشورهای اسلامی حضور زنان درآموزش عالی در اکثر رشته های علمی چمشگیر است و لذا استفاده از ظرفیت ها و قابلیت های زن در کشورهای اسلامی دراین راستا لازم است.

وی به فعالیت های گذشته دراین زمینه اشاره کرد و گفت :به منظور همگامی با تحولات سریع در حوزه علوم و فناوری، احیای تمدن اسلامی و نیز توسعه پایدار در کشورهای اسلامی، طرح ایجاد شبکه زنان دانشمند جهان اسلام در چهارمین اجلاس وزاری آموزش عالی در سال ۲۰۰۸ به تصویب رسید.

دبیر نخستین همایش بین المللی زنان دانشمند جهان اسلام ابرازامیدواری کرد:با برگزاری این اجلاس و ایجاد شبکه زنان دانشمند مسلمان بتوان به اهدافی چون افزایش نقش زنان دانشمند مسلمان در حوزه های مختلف علم و دانش، معرفی دستاوردهای زنان در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی، تحکیم بنیان خانواده و حفظ منزلت آن دست یابیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.