70درصداز فقيران و 64 از بيسوادان جهان را زنان تشيکل میدهند

ایونا: دبيرنخستين همايش بين المللي زنان داشنمند جهان اسلام گفت: بر اساس گزارش يونسکو، 70 درصد از فقيران و 64 درصد از بيسوادان جهان را زنان تشکيل مي دهند و تنها 33 درصد از زنان به آموزش عالي راه مي يابند .

” به گزارش خبرنگار سرويس اجتماعي خبرگزاري زنان ايران ، طيبه ماهرو زاده، در اولين همايش بين المللي زنان دانشمند جهان اسلام گفت: بر اساس گزارش سازمان کنفرانس اسلامي، در ميان 58 کشور اين سازمان که داراي جمعيتي بيش از يک ميليارد نفر است تنها پنج کشور در سطح در حال توسعه و بقيه در حد متوسط و يا زير متوسط قررار دارند.

وي افزود: سازمان علمي، آموزشي و فرهنگي اسلامي ( ISESCO) به عنوان يک موسسه علمي ، فرهنگي ، آموزشي و تربيتي با توجه به نقش محوري که بر عهده دارد، به بررسي مشکلات زنان از جمله فقر، بي سوادي ، کمبود فرصتهاي آموزشي و فرهنگي پرداخته ويکي از علتهاي آنرا درک نادرست از ارزشهاي فرهنگي و سنتي مي داند.

وي افزود: گرچه در قانون اساسي کشورها قوانين مدون درباره حقوق زنان وجود دارد اما زنان در موارد زيادي با مشکلاتي از قبيل عدم ثبت نام در مدارس، ترک تحصيل، ازدواج زودهنگام، کمبود شغل به ويژه براي زنان بي سرپرست و بدسرپرست و مراقبت کودکان حين اشتغال روبرو هستند.

ماهروزاده تعاملات و همکاري هاي چندجانبه ميان کشورهاي اسلامي در تدوين راهکار براي دستيابي به علوم و فناوري روز به منظور کاهش فاصله علمي ميان کشورها را امري ضروري دانست و يادآور شد: در شماري از کشورهاي اسلامي حضور زنان درآموزش عالي در اکثر رشته هاي علمي چمشگير است و لذا استفاده از ظرفيت ها و قابليت هاي زن در کشورهاي اسلامي دراين راستا لازم است.

وي به فعاليت هاي گذشته دراين زمينه اشاره کرد و گفت :به منظور همگامي با تحولات سريع در حوزه علوم و فناوري، احياي تمدن اسلامي و نيز توسعه پايدار در کشورهاي اسلامي، طرح ايجاد شبکه زنان دانشمند جهان اسلام در چهارمين اجلاس وزاري آموزش عالي در سال 2008 به تصويب رسيد.

دبير نخستين همايش بين المللي زنان دانشمند جهان اسلام ابرازاميدواري کرد:با برگزاري اين اجلاس و ايجاد شبکه زنان دانشمند مسلمان بتوان به اهدافي چون افزايش نقش زنان دانشمند مسلمان در حوزه هاي مختلف علم و دانش، معرفي دستاوردهاي زنان در سطح ملي، منطقه اي و بين المللي، تحکيم بنيان خانواده و حفظ منزلت آن دست يابيم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.