چرا بارداری پس از ۳۰ سالگی دشوار می‌شود؟

ایسنا: دانشمندان به تازگی کشف کرده‌اند؛ علت این که پس از ۳۰ سالگی بارداری مشکل می‌شود، کاهش تعداد سلول‌های جنسی زنانه است.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این دانشمندان دریافته‌اند که زنان تا این سن،۹۰ درصد از ذخیره تخمک‌های خود را استفاده می‌کنند و بنابراین پس از ۳۰ سالگی از تعداد این سلو‌لها به میزان قابل توجهی کاسته می‌شود.

محققان می‌گویند: هرچند تولید تخمک از ۳۰ تا ۴۰ سالگی ادامه پیدا می‌کند، اما ذخیره تخمکی به میزان زیادی کاهش می‌یابد تا جایی که گاهی این ذخیره به صفر می‌رسد.

متخصصان تاکید می‌کنند: از آنجا که بدن بهترین تخمک‌ها را برای ذخیره‌سازی انتخاب می‌کند، لذا این احتمال وجود دارد که با افزایش سن، کیفیت تخمک‌ها کاهش یافته و در نتیجه بارداری دشوارتر شده یا خطر تولد نوزادان ناسالم و ناقص بیشتر شود.

این تحقیق جدید که از سوی پژوهشگران دانشگاه‌های سنت اندروز و ادینبورگ صورت گرفته برای نخستین بار کاهش واقعی ذخیره تخمدانی را تا زمان یائسگی نشان داده است.

بر اساس این یافته، زنان به طور متوسط با ۳۰۰ هزار تخمک متولد می‌شوند اما این ذخیره انبوه خیلی سریعتر از آنچه که در گذشته تصور می‌شد، کاهش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.