زنان در مصرف مواد مخدر آسیب پذیر ترند

کانون زنان ایران : زنان و دختران در مصرف مواد مخدر آسیب پذیر تر از مردان و پسرانند.

نتایج یک پژوهش که توسط مرکز ملی اعتیاد و سوء مصرف مواد مخدر وابسته به دانشگاه کلمبیا آمریکا و بین زنان ۸ تا ۲۲ ساله امریکایی انجام شده حاکی از آن است که علل مصرف مواد مخدر توسط دختران و زنان جوان با علل مصرف این مواد توسط پسران و مردان جوان متفاوت است.

طبق این پژوهش دختران و زنان جوان در برابر سو مصرف یا اعتیاد به مواد مخدر آسیب پذیر تر از پسران و مردان جوان هستند و دختران سریع تر تحت تاثیر مواد مخدر قرار گرفته و زودتر از پسران از عواقب مصرف مواد مخدر آسیب می بینند.

طبق یافته های این تحقیق که در سال ۲۰۰۴ میلادی انجام شده نرخ مصرف مزمن(مادام العمر) مواد مخدر در زنان پائین تر از مردان است اما این در حالی است که طی سال ۲۰۰۰، ۳۰درصد از کل موارد ملی پذیرش در مراکز درمان اعتیاد را زنان تشکیل داده اند.

زنان مورد پژوهش همچنین هرکدام مصرف یک نوع ماده مخدر را در مقطعی از زندگی خویش اعلام کرده اند که بالغ بر ۵/۲۱درصد کل زنان ۱۲سال بالاتر، مصرف یک ماده مخدر غیر قانونی طی سال های ۲۰۰۳ و ۴/۶درصد نیز مصرف طی ماه گذشته پژوهش را اعلام کرده بودند.

و ۳/۳درصد زنان باردار بین ۱۵تا۴۴ساله نیز مصرف یک ماده مخدر غیر قانونی را در یک ماه پیش از مصاحبه اعلام کرده بودند که این رقم به مراتب کمتر از نرخ مصرف مواد مخدر زنان غیر باردار در همین دوره سنی بوده است (۳/۱۰درصد) رایج ترین ماده مخدر مصرفی میان زنان باردار دوره سنی ۴۴-۱۵سال نیز ماری جوانا بود و ۹/۲درصد زنان مصرف ماری جوانا طی ماه قبل از مصاحبه را تائید کرده بودند.

بر اساس این گزارش همچنین ۳۷/۶درصد دختران دبیرستانی در سال ۲۰۰۴ماری جوانا را به صورت مزمن مصرف می کردندالبته این رقم کمتر از ۴/۳۸درصد در سال ۲۰۰۱و ۴/۴۳درصد در سال ۱۹۹۹بوده است. در این پژوهش همچنین از مصرف کنندگان مواد این سوال پرسیده شد که دستیابی به مواد مخدر غیر قانونی تا چه حد برای آنان سهل و ساده است؟ که دختران ۱۲تا ۱۷ساله بیشتر از پسران همین دوره سنی پاسخ داده بودند که دستیابی به ماری جوانا، کوکائین، کراک، هروئین و ال اس دی برایشان بسیار ساده است.

این تحقیق که در میان دختران و زنان جوان ۸ تا ۲۲ساله امریکایی انجام شده حاکی از آن است که ۶۸درصد زنان بزرگسال بازداشت شده امریکایی نیز به کوکائین، ماری جوانا، امفتامین، موادافیونی آلوده بوده اند و آزمایش ۲۴درصد زنان بازداشت شده، در مورد مصرف بیش از یک ماده مخدر غیر قانونی نیز مثبت بوده است.

همچنین در سال انجام تحقیق ۲۱۶۸۳نفر جان خود را از دست داده اند که از این تعداد ۷۴۳۹نفر ۳۴درصد زن بوده اند که این افراد هم در اثر مصرف مواد مخدر قانونی و غیر قانونی جان خود را از دست داده اند و مرگ میر در تصادفات رانندگی، خودکشی ها، دیگر مواردی که رابطه غیر مستقیم با مصرف مواد مخدر دارند در این آمار لحاظ شده اند همچنین بر اساس اطلاعات این گزارش ۵۶۵۳۴ زن طی سال های ۲۰۰۳به مراکز درمانی ایالت متحده مراجعه کرده اند که تا حدود ۳۰درصد کل موارد مورد پذیرش است و در این میان ۸/۱۲درصد زنان معتاد به ویژه معتاد به مصرف کوکائین بوده اند و نیز بیش از نیمی از موارد پذیرش به درمانگاه ها به دلیل مصرف داروهای مسکن متعلق به زنان بوده است.

در مجموع و با احتساب این آمارها زنان و دختران جوان در قبال اعتیاد به مواد مخدر آسیب پذیر از مردان به نظر می آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.