توسعه اشتغال زنان و آموزش‌های مهارتی دختران استثنایی

موافقتنامه «توسعه اشتغال زنان از طریق شرکتهای تعاونی روستایی زنان » میان مرکز امور زنان و خانواده و سازمان مرکزی تعاون روستایی و موافقتنامه «توسعه آموزش‌های مهارتی دختران استثنایی» میان این مرکز و سازمان آموزش و پرورش استثنایی امضاء شد.

نسرین سلطانخواه مشاور رییس‌جمهوری ایجاد زمینه‌های جدید توسعه اقتصادی مولد و پایدار، تلاش در جهت تحقق عدالت اجتماعی، پیشگیری از تمرکز ثروت در دست افراد و گروههای خاص، ارتقای سطح درآمد زنان روستایی عضو شرکت‌های تعاونی روستایی، افزایش مشارکت زنان روستایی در عرصه‌های اقتصادی، توانمندسازی زنان و دختران روستایی و افزایش خودباوری و منزلت آنها، رشد اقتصادی خانوارهای روستایی در اثر افزایش درآمد زنان روستایی و ایجاد فرصت‌های برابر برای زنان به منظور افزایش سطح رفاه روستاییان را از اهداف کیفی این طرح برشمرد.

به گفته وی برای اجرای این موافقتنامه، اعتباری معادل یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال پیش‌بینی شده که با اجرای این موافقتنامه از تولیدات کشاورزی و دامی در ۴ شرکت تعاونی روستایی زنان حمایت خواهد شد.

سلطانخواه همچنین از ایجاد ۱۰ مرکز اکوتوریسم در شرکت‌های تعاونی روستایی زنان و ۶ تعاونی مدرسه‌ای پس از اجرای توافقنامه خبر داد و افزود: همچنین در بهبود کیفی محصولات تولیدی ۲ شرکت تعاونی روستایی تلاش خواهد شد.

مشاور رییس‌جمهوری اظهارامیدواری کرد که این طرح بتواند با حفظ اصول وارزشهای اعتقادی، آموزشها و مهارتهای لازم در زمینه‌های مورد نیاز زنان را ارایه و درارتقای کمی و کیفی تعاونی‌های روستایی زنان گامهای اساسی بردارد.

وی همچنین از امضای موافقتنامه‌ای میان مرکز امور زنان و خانواده و سازمان آموزش و پرورش استثنایی پیرامون «توسعه آموزش‌های مهارتی دختران استثنایی» خبر داد و گفت: در این توافقنامه به افزایش توانمندیهای علمی و عملی در میان دختران کم توان ذهنی و جسمی، افزایش انگیزه و تشویق دختران مدارس استثنایی به فراگیری آموزشهای فنی و حرفه‌ای و افزایش حق انتخاب بیشتر دختران مدارس استثنایی برای ادامه تحصیل در رشته‌های فنی و حرفه‌ای تأکید شده است.

رییس مرکز امور زنان و خانواده اعتبار اجرای این موافقتنامه را یک میلیارد ریال اعلام و بیان کرد: با اجرای این موافقتنامه ۸ آموزشگاه مهارتهای حرفه‌ای و کارگاههای رشته خیاطی ویژه دختران کم توان ذهنی استانهای منتخب براساس نیازسنجی‌های صورت گرفته ساماندهی و بهینه‌سازی می‌شود.

دکترسلطانخواه همچنین از ایجاد ۷ کارگاه خیاطی ویژه دختران ناشنوا دراستان‌های نمونه کشور خبر داد و افزود: براساس این توافقنامه به منظور توسعه رشته موسیقی، کارگاه موسیقی نیز ویژه دختران نابینا در شهر تهران تجهیزمی‌شود؛ این در حالیست که توسعه و تنوع بخشی رشته‌های فنی و حرفه‌ای در رشته‌های طراحی، دوخت و گرافیک در ۶ استان کشور ازاهداف کمی اجرای این توافقنامه است.

وی در پایان تصریح کرد: با اجرای این توافقنامه به تجهیز کارگاه جوراب بافی و کاموابافی ماشینی در آذربایجان غربی اقدام خواهد شد.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.