انتقال بیماری انگلی گربه به زنان باردار موجب سقط جنین می شود

رئیس اداره بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان وزارت بهداشت گفت: به علت شرایط متفاوت زندگی و شیوه زیستی در ایران با کشورهای غربی ، میزان آلودگی حیوانات خانگی و احتمال انتقال بیماریها از این طریق بیشتر است.

دکتر بدخشان هوشمند در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر افزود: در کشور به علت عدم استفاده از کفش در محیط داخل منزل، نشستن و یا خوابیدن بر روی زمین، تماس انسان با زمین زیاد است همچنین ممکن است به علت گران بودن غذاهای مخصوص برای حیوانات ، این حیوانات خانگی غذای شان را از محیط بیرون تامین کنند بنابراین میزان آلودگی این حیوانات و احتمال انتقال بیماریها با راه رفتن آنان بر روی زمین بیشتر می شود.

وی گفت: افرادی که ناچارند برای نگهداری از برخی حیوانات و نگهبانی از ساختمان و یا علاقه مند به داشتن حیواناتی نظیر سگ و گربه هستند باید حیوان خود را تحت کنترل دامپزشک قرار دهند تا هر ۶ ماه یکبار آزمایش ها و واکسن های لازم انجام شود و مکان مناسبی در محیط بیرون از ساختمان برای آنان در نظر بگیرند.

هوشمند گفت: ویروس هاری در کشور در حال گردش است بنابراین در صورت تماس حیواناتی نظیر سگ و گربه با محیط بیرون از منزل، امکان انتقال این ویروس به بدن این حیوانات و انتقال آن به انسان از طریق تماس نزدیک وجود دارد به همین علت حیوانات باید تحت نظر دامپزشکان قرار گرفته و واکسن های لازم برای آنها تزریق شود.

وی گفت: در صورت ابتلای حیوان گزیدگی و عدم استفاده از واکسن ضد هاری با بروز علائم بیماری، دیگر امکان نجات جان فرد مبتلا وجود ندارد بنابراین فرد حیوان گزیده باید در کمترین زمان به نزدیکترین مراکز ذیربط که به صورت شبانه روزی خدمات رایگان ارائه می کنند مراجعه کند تا از مرگ و میر جلوگیری شود.

هوشمند گفت: بیماری کیست هیداتید از طریق ارتباط نزدیک با سگ نظیر دست زدن و یا نوازش کردن به انسان منتقل می شود که بیماری انگلی و بسیار خطرناک و کشنده است چون سالها طول می کشد که انگل آن در بدن رشد کرده و تشخیص آن هم اتفاقی صورت می گیرد و معمولا زمانی است که علایم آن ظاهر شده و در این صورت باید کیست از طریق جراحی از کبد و ریه خارج شود.

وی افزود: گربه نیز می تواند بیماری انگلی توکس پلاسما را به راحتی از طریق خراشهای کوچک ناشی از پنجه زدن و یا گاز گرفتن به انسان منتقل کند که این بیماری نیز در زنان باردار می تواند باعث سقط جنین و یا تولد نوزادهای ناقص به لحاظ جسمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.