اخبار زنان در مطبوعات نسبت به مهرماه سال گذشته ۹۳درصد افزایش داشت

خبرگزاری فارس: براساس آمار شورای فرهنگی_اجتماعی زنان تعداد کل اخبار زنان در آبان ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته۰،۰۱۳ درصد کاهش داشته اما نسبت به مهرماه سال گذشته با ۹۳ درصد افزایش مواجه است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، تحلیل و ارزیابی ۴۸۰۵ خبر و مطلب مربوط به زنان از۳۱ روزنامه منتشره در سطح کشورحاکیست‌ بالاترین تعداد اخبار و مطالب کل روزنامه‌ها به موضوع آسیبهــای اجتمـــاعی با (۰۵/۲۲درصد) اختصاص دارد. که در مرتبه بعد، موارد به موضوع فرهنگی با (۳۷/۲۰درصد)،سایرکشورها (۴۵/۱۹درصد)، اجتمـــاعــی (۸۸/۱۱درصد)، بهداشتی (۲۴/۸ درصد)، ورزشی (۵۶/۶ درصد)، سیاسی (۶۴/۴ درصد)، علمی پژوهشی (۱۶/۳درصد )، آمــوزشی (۴/۲درصد)، حقوقی- قضایی(۲۴/۱درصد)، قرار گرفته است.

بطور کلی اخبار و مطالب آسیبهــای اجتمـــاعی و فرهنگی بیشترین تیتر روزنامه‏ها در مورد مسـائل زنان را به خود اختصاص داده است. بر پایه این گزارش در موضوع فرعی آسیب‏هــای اجتماعی بیشترین عناوین خبری مربوط به موضوع خشونت و مزاحمت (۴۸/۳۸درصد)، سایر آسیبها (۷۹/۱۷درصد) ، طلاق (۴۳/۱۳درصد)، قتل و جنایت (۴۴/۹درصد) ، سرقت (۱۷/۸درصد) ، فراروفساد (۴۴/۷درصد)، و در مرتبه بعدی به ترتیب اعتیاد(۷۲/۲درصد) و خودکشی با (۵۴/۲درصد) می‌باشد.

همچنین موارد مربوط به خشونت و مزاحمت شامل کلیه اخبار و مطالب مربوط به اعمال هرگونه خشونت و مزاحمت اجتماعی، خشونت و ایذاء خانگی است که در آن قربانی زن یا دختر می‏باشد و موارد مربوط به قتل و جنایت شامل کلیه مواردی است که قاتل و ضارب زن بوده است.

نکته قابل توجه آنست که تکرار و چاپ خبرهای مربوط به خشونت و مزاحمت در مرتبه اول و برابر با ۲۸۸ درصد، رویدادهای اصلی بوده به این معنا که هر خبر مربوط به خشونت و مزاحمت به طور میانگین۹/۳ بار در روزنامه های مختلف چاپ شده است و از این جهت موضوعات قتل و جنایت و سرقت در مرتبه دوم و سوم قرار دارد.

این گزارش تصریح می‌کند: در موضوع کلی اجتماعی، بیشترین عنـاوین مربوط به مـــوضوع ازدواج وخانواده (۷۳/۳۹درصـد) است و در مرتبه‏هـــای بعـد به ترتیب ، توسعه و مشارکت اجتماعی (۶۲/۲۸درصـد )، تامین و حمایت (۸۴/۱۶درصـد) ، اشتغال (۸۱/۱۴)درصدقرار گرفته است.

همچنین بیشترین تعداد اخبار و مطالب مربوط به زنان به ترتیب در روزنامه های اسرار، ایران و اعتدال منتشر شده است.

افراد و شخصیت‌های خبرساز بر اساس این گزارش، فاطمه آلیا و نسرین سلطانخواه هرکدام با ۱۷ خبر که پس از آنان عشرت شایق با ۱۵ خبر در روزنامه‌های مختلف آبان ماه بوده قابل توجه می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.