چاقی و تداوم عفونتها از عوامل دخیل در ناباروری هستند

امروز دومین سالگرد تاسیس مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا با حضور اساتید ایرانی و خارجی در پژوهشکده ابن‌سینا برگزار شد.

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، کارگاهی در زمینه تازه‌های باروری و ناباروری با ارائه موضوعات تعیین شده توسط پروفسور صفاالحسنی، رییس مرکز درمان ناباروری دانشگاه لوبک آلمان، دکتر محسن معینی، متخصص زنان و زایمان، فوق تخصص پره ناتولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه کارولینسکای سوئد و جمعی از فوق تخصصان کودکان و نوزادان و اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

در افتتاحیه این مراسم دکتر آخوندی رییس پژوهشکده ابن سینا گفت: مساله درمان ناباروری زمانی مفهوم پیدا می‌کند که زوجین به صورت مکرر درمان را دنبال می‌کنند و به نتیجه نمی‌رسند، ما قبل از هر چیز تشخیص صحیح بر ناباروری آنها انجام می‌دهیم و همین تشخیص کمک فراوانی به آنها می‌کند.

وی با اعلام این که همیشه باید دیدگاه فوق تخصصی به درمان ناباروری داشت، افزود: بسیاری از دلایل عدم حاملگی و سقط مکرر می‌تواند زمینه ایمنولوژیک باشد بطوری که خود بدن انسان در مقابل آن جنین حاصل موضع‌گیری کند و یا اسپرم مرد موضع‌گیری کند و آن را دفع کند زیرا در صورت عدم برخورد صحیح زوجین درمان نمی‌شوند.

وی همچنین افزود: بخش قابل توجهی از مباحث ناباروری به مسئله ژنتیک و تشخیص صحیح در مورد ناباروری بر می‌گردد، زیرا در بعضی موارد خانواده‌ها مشکل ناباروری دارند و تنها شامل یک زوج نابارور نمی‌شود بلکه به صورت خانوادگی مشکل نازایی دارند و این زمینه ناباروری را برای زوجین فراهم می‌کند.

دکتر آخوندی اظهار کرد: در بعد مسائل عفونی، قطعا بسیاری از ناباروریها به دلیل عفونت‌هاست یا به نحوی عفونت یا تداوم آن باعث ناباروری شده است.

وی افزود: البته چاقی هم می‌تواند در ایجاد ناباروری موثر باشد. ما به زنانی که اضافه وزن دارند توصیه می‌کنیم که وزن خود را کنترل کنند زیرا این امر به طور خود به خود به تاثیر هورمونها در ناباروری مؤثر است.

دکتر آخوندی در ادامه گفت: متخصصان غدد در کنترل وضع هورمونها در حاملگی بسیار تاثیر گذارند البته بحث جنین‌شناسی هم می‌تواند مطرح شود زیرا فراهم کردن محیط آزمایشگاهی مناسب (رحم) در این محدوده مرکز لقاح خارجی رحمی موثر است، همچنانکه حضور متخصص اورولوژیست و آندولوژیست در مرکز برای ناباروری مردان اهمیت دارد.

وی افزود: وقتی دلیل ناباروری شناخته شود و مدیریت درمان صورت پذیرد، متخصص زنان و جنین‌شناسی آن را دنبال می‌کند و در تصمیم‌گیری نهایی نقش دارند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ما زمینه اهدا را بیش از دو سال است که فراهم کرده‌ایم و در کمیسیون طراحی شد و هم اکنون در حال پیگیری موضوع است در اینصورت اهدا کننده و دریافت کننده به هیچ وجه همدیگر را نمی‌شناسند.

آخوندی افزود: ما دارای چهار تیم تخصصی شامل تیم ناباروری، تیم سقط مکرر، ‌تیم اهدا و تیم پروتکنولوژی هستیم که از این چهار تیم در حال بهره‌برداری هستیم که مبنای برنامه‌ای خواهد شد که یکی از زیر ساخت‌های تصمیم گیری در کوتاهترین زمان آن فرد است یعنی فرزند ناقص را که قانون پیش‌بینی کرده است نیاز به سه متخصص دارد که در کمتر از چهار ماهگی تصمیم گیری کنند و این زمینه‌ای برای تصمیم‌گیری و حل مشکلات در جنین‌هایی است که احتمال ناقص بودن و بروز مشکلات دیگر در آنهاست.

وی همچنین گفت: طی آمارگیری جهانی، حدود ۴۰ درصد زنان و ۴۰ درصد مردان نابارور هستند و ۲۰ درصد به صورت مشترک است البته آمار دقیقی را برای ایران نداریم زیرا محدودیت‌های اقتصادی باعث

می شود که زوجین مراجعه نکنند که عدم حضور این زوجین نابارور باعث می‌شود که آمار دقیقی را در دست نداشته باشیم.

دکتر آخوندی ادامه داد: با تصور این که حاملگی را در زن نابارور بوجود آوردیم حال باید به فکر حفظ و کنترل این جنین باشیم. زیرا حاملگی ناشی از لقاح خارجی و افرادی که در معرض احتمال آسیب‌های ژنتیکی و یا آسیب‌های دیگرند دارای حاملگی پرخطر می‌باشند زیرا مشکل ژنتیکی خود یکی از عواملی است که نیاز به مراقبت بیشتر دارد البته در بعضی موارد اعمالی که ما برای بارور کردن زنان نابارور انجام می‌دهیم حساسیت توجه برای حفظ جنین را بیشتر می‌کند.

وی همچنین گفت: در بعضی موارد ممکن است فرزند چند قلو باشد و این در حالیست که نگهداری و برخورد با حاملگی‌های چند قلو، پرخطرتر است، بنابراین همه افراد می‌توانند از مجموعه ما استفاده کنند حتی افرادی که دارای حاملگی پرخطر در شرایطی طبیعی نیز هستند می‌توانند به مجموعه ما مراجعه کنند.

وی همچنین تصریح کرد:‌ طبق تصویب قانون اخیر سقط جنین، در کوتاهترین زمان توسط سه متخصص صورت می‌گیرد تا به این نتیجه برسند که حاملگی برای وی خطر دارد یا نه و اینکه آیا فرزند ناقص است یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.