عمده‌‏ترین عامل گسترش پدیده زنان خیابانی، مساله فقر و معیشت است

دکتر محمدمراد بیات, استاد دانشگاه و جامعه‌‏شناس, در گفت و گو با خبرنگار ایلنا, با اشاره به پدیده زنان خیابانی, گفت: مسوولان در عرصه تصمیم‌‏گیری در حاکمیت بیشتر به دنبال این هستند که صورت مساله را پاک کنند. در صورتی که این پدیده روز به روز افزایش می‌‏یابد.

وی، با بیان این مطلب که پاک کردن صورت مساله پدیده زنان خیابانی به دلیل پاره‌‏ای از ملاحظات صورت می‌‏گیرد, خاطرنشان‌‏کرد: یک بخشی از این ملاحظات, سنتی است. به این صورت که برخی مسوولان در یک مقطع, نگاه خاصی به پدیده زنان خیابانی داشته‌‏اند و اگر در شرایط حاضر فضایی برای حل و پاسخ‌‏گویی به این معضل فراهم کنند، خود از نظر سنتی و تفکرات دینی با مشکل و تنگنا مواجه می‌‏شوند.

این جامعه‌‏شناس, با تاکید بر این موضوع که پدیده زنان خیابانی واقعیتی است که وجود دارد, تصریح‌‏کرد: این پدیده در دیگر کشورها به شکل و نوعی خاص پیگیری می‌‏شود ؛ ولی در جامعه ما به دلیل حساسیت‌‏هایی که وجود دارد، نمی‌‏توان آن را با صراحت مطرح کرد. وی، نظریه تجمیع زنان خیابانی در یک محل و آموزش آنان برای برگرداندن به کانون خانواده را از جمله اقداماتی اعلام کرد که می‌‏تواند تا حدی مثمرثمر باشد.

بیات, با اعلام این‌‏که آنچه امروزه بسیار نگران‌‏کننده بوده و یکی از معضلات جامعه محسوب می‌‏شود، مساله ایدز است, افزود: یکی از راه‌‏های ترویج و شیوع ایدز، زنان خیابانی و ولنگار در عرصه روابط جنسی هستند.

وی گفت: دنیای امروز تعریف معینی از این مساله نداشته ؛ بلکه یک تعریف بهداشتی از این مساله شده تا حدی که این معضل کنترل شود.

به گفته این استاد دانشگاه، جامعه ما در خصوص پدیده زنان خیابانی در عرصه نگاه سنتی و بهداشتی تعریف درستی ندارد.

وی، افزود: اگر جامعه یک نگاه بهداشتی به این پدیده داشته باشد و تجمیع این زنان صورت گیرد، می‌‏توان با این شیوه معضل ایدز را که در سال‌‏های بعد با آن مواجه خواهیم بود، کنترل کنیم.

این جامعه‌‏شناس اعلام‌‏کرد: هنوز تعریف درست و دقیقی از زن خیابانی انجام نگرفته است که این امر به دلیل وجود نگاه دو جنس مخالف به هم و روابطشان به پدیده زنان و مردان خیابانی است، در صورتی که زن خیابانی، زنی است که برای تامین مایحتاج خود در خیابان آمده و به ازای مبلغی اقدام به تن‌‏فروشی می‌‏کند.

وی افزود: با توجه به تعریف دقیق زنان خیابانی، عمده‌‏ترین مساله که باعث گسترش زنان خیابانی شده، مساله فقر و معیشت است.

بیات, با بیان این مطلب که دولت با شناسایی خانواده‌‏هایی که با بحران خانوادگی و بدسرپرستی مواجه هستند و کنترل و رسیدگی به وضعیت معیشتی آنان می‌‏تواند در کاهش وقوع این بحران موثر باشد, افزود: اگر ریشه وجود زنان خیابانی کسب درآمد از راه غریزه جنسی باشد، با شناسایی آنان توسط حاکمیت و تحت کنترل در آوردن معیشت آنان از دامنه بحران کاسته می‌‏شود.

وی، با اشاره به این که پدیده‌‏های اجتماعی تک عاملی نیستند, افزود: پدیده زنان خیابانی یک پدیده تک‌‏عاملی نیست ؛ اما برخی از عوامل‌‏هستند که در پدیده زنان خیابانی مسایل معیشتی از همه مهم‌‏تر است.

این جامعه‌‏شناس, حاشیه‌‏نشینی را نیز یکی دیگر از عوامل گسترش پدیده زنان خیابانی عنوان کرد و گفت: حاشیه‌‏نشینی در شهرها معمولاً با موضوعات خاصی همراه بوده که مهمترین مساله حاشیه‌‏نشینی، مساله طبقات اجتماعی است.

وی، افزود: حاشیه‌‏نشینان از افراد طبقه سوم و درآمد پایین هستند و بیشترین محمل برای ایجاد این مساله هستند.

به گفته بیات, شهرک‌‏هایی که در اطراف تهران بدون مدیریت شهری ایجاد شده و یک چهارم جمعیت کشور در یک استان هستند، بهترین محمل برای رشد این پدیده هستند.

وی، برای جلوگیری از این پدیده به ایجاد یک هم‌‏اندیشی میان مسوولان اشاره کرد و گفت: اگر یک هم‌‏اندیشی بین مسوولان ایجاد شود، می‌‏توان جلوی این پدیده را گرفت ؛ ولی هنوز این هم‌‏اندیشی بین مسوولان ایجاد نشده است ؛ زیرا وقتی موضوع بین مدیران مطرح شود، با انواع و اقسام مسایل سیاسی, فکری و دینی مواجه خواهد شد.

این استاد دانشگاه, با اشاره به باندهای فساد و فحشاء که در کنار پدیده زنان خیابانی ایجاد می‌‏شود, گفت: هرگاه بخواهیم اصل مساله را پاک کنیم و به صورت شفاف حل نکنیم، لایه‌‏های پنهانی و درونی ایجاد می‌‏شود و امنیت اجتماعی را به مخاطره می‌‏اندازد که از دید, نگاه‌‏های امنیتی مسوولان جامعه به دور هستند.

وی افزود: هیچ جامعه‌‏ای نیست که از معضلات اجتماعی بری باشد ؛ ولی زمانی که گسترده شده و همه‌‏گیر شود، بحران ایجاد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.