اعتراض نمایندگان زن افغانستان به کمبود وزیر زن

مجلس شورای ملی افغانستان روز یکشنبه در دومین نشست خود در سال جاری خورشیدی فهرست کابینه پیشنهادی حامد کرزای، رئیس‌جمهور این کشور را بررسی و نمایندگان زن این شورا خواستار حضور چهار وزیر زن در کابینه جدید و همچنین حضور زنان در ترکیب قوه قضائیه افغانستان شدند.

به گزارش ایرنا،‪ ۲۵‬درصد از نمایندگان مجلس شورای ملی افغانستان را زنان تشکیل می‌دهد که با رأی مستقیم مردم این کشور به شورای ملی راه یافته‌اند.

روز چهارشنبه گذشته کرزای ‪ ۲۵‬وزیر پیشنهادی و هفت نفر اعضای اصلی قوه قضائیه افغانستان را به مجلس شورای ملی این کشور معرفی کرده که فقط یک وزیر زن در میان وزرای معرفی شده کرزای حضور دارد و در فهرست اعضای قوه قضائیه این کشور هیج زنی حضور ندارد.

در این نشست نمایندگان مجلس شورای ملی افغانستان اعلام کردند که پست وزیر ارشد مغایر قانونی اساسی می‌باشد و مجلس شورای ملی افغانستان نیز باید قبل از آغاز رأی اعتماد به‌ اعضای کابینه جدید کرزای، ساختار اداری دولت افغانستان را بررسی و تأیید نماید.

همچنین مجلس شورای ملی افغانستان در این نشست از دولت افغانستان خواست تا ساختار اداری دولت و زندگی نامه کامل وزیران کابینه جدید را به مجلس شورای ملی افغانستان ارائه کند تا آنان بتوانند، رأی اعتماد به اعضای کابینه جدید را آغاز کنند.

مجلس شورای ملی افغانستان دارای ‪ ۲۴۹‬عضو می‌باشد که بر اساس قانون اساسی این کشور باید تمام وزیران کابینه دولت، رئیس و اعضای قوه ‌قضائیه افغانستان از شورای ملی رأی اعتماد بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.