جوانترین دختر کوهنورد افغانستان با تیمش قله نوشاخ را فتح کرد

آرمان ملی * :نه تن از کوهنوردان افغانستان، بلندترین قله را در ولایت بدخشان فتح کردند. فاطمه سلطانی جوان ترین دختر کوهنورد افغانستان در کنار سایر اعضای این گروه برای نخستین بار برفراز قله نو شاخ هندوکش در ولسوالی واخان ولایت بدخشان ایستاد.

گروه نه نفره کوهنوردان افغانستان به‌شمول سه دختر و شش مرد از ولایت های کابل، بامیان، بغلان، بدخشان، میدان وردک، غزنی و هرات نو شاخ بلندترین قله هندوکش را فتح کردند.

این گروه روز ۱۸ ماه جولای با سرپرستی علی اکبر سخی کابل را به قصد واخان بدخشان ترک کردند و پس از مدت سه هفته، توانستند به قله نوشاخ صعود کنند.

قله نو شاخ دومین قله سلسله کوه‌های هندوکش و پانزدهمین قله بلند آسیا با ۷۴۹۲ متر در ولسوالی واخان ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان موقعیت دارد.

اعضای این گروه کوهنوردی شامل فاطمه سلطانی، عاقله هاشمی، طاهره سلطانی، ذبیح افضلی، بومان علی آدینه، علی شان فرهنگ،‌ خیبر خان، ادب شاه گوهری و علی اکبر سخی بودند. از این میان برای نخستین بار فاطمه سلطانی ۱۸ ساله توانست به عنوان جوان‌ترین کوهنورد افغانستان بلند ترین قله این کشور را در کوه های هندوکش فتح کند.

بومان علی آدینه یکی از اعضای این گروه گفته که این نخستین بار است که تمامی اعضای یک گروه کوهنوردی به گونه دسته جمعی موفق به فتح قله نو شاخ شده اند.

آدینه افزود که این بار کوهنوردان افغانستان با استفاده از امکانات شخصی شان این قله را تسخیر کرده اند تا به جهانیان نشان بدهند که افغانان به تنهایی نیز ظرفیت راه اندازی چنین برنامه هایی را دارند.

تسهیلات فنی و تدارکاتی این کوهنوردان از سوی گروه کوهنوردی افغان به نام «هک وینچر» به همکاری شرکت گردشگری محلی واخان تنظیم شده بود.

در سال ۲۰۰۹ برای نخستین بار ملنگ دریا و عمر الدین سنجر دو کوهنورد افغانستان به همکاری کوهنوردان فرانسوی قله نوشاخ را تسخیر کرده بودند.

پس از آن، حنیفه یوسفی، نخستین دختر کوهنورد افغانستان بود که در ماه اگست سال ۲۰۱۹ نیز موفق به فتح این بلند ترین قله شده بود. نخستین بار یک گروه کوهنوردی جاپانی در سال ۱۹۶۰ این قله را صعود کردند.

*روزنامه چاپ کابل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.