آیا فردا زنده هستم

نویسنده: آمریت بورمن

ترجمه: هلیا عسگری

کانون زنان ایرانی

آخرین نمایشگاه رادا اکبر، عکاس افغان، پس از مواجه شدن با تهدید مرگ به صورت آنلاین برگزار شد. عکس های این هنرمند ۳۳ ساله در مورد میراث و استقلال او صحبت می کند، موضوعی که خطر مرگ را در افغانستان به دنبال دارد. اکبر پس از به نمایش گذاشتن برخی از شخصیت های قدرتمند زن افغان تهدید به مرگ شد. طبق گزارش منتشر شده توسط”  The US Post “ ، از سپتامبر ۲۰۲۰ ، بیش از ۱۸۰ نفرکه عمدتا زنان فعال مانند شخصیت های برجسته، اهالی رسانه، قضات و فعالان به طور وحشیانه کشته شده اند و ایالات متحده و دولت افغانستان، طالبان را مسئول این خشونت‌ها می دانند.

رادا اکبر می‌گوید:«ما اقلیتی هستیم که می جنگیم و صدایمان را بلند می کنیم. با کشتن برخی از ما، تلاش می‌کنند تا بقیه را مجبور به سکوت کنند. آنها از این راه به ما پیام می‌دهند و می‌گویند که اگر بخواهید این کارها را انجام دهید، کشته خواهید شد».

پس از تهدیدهای مدامی که به مرگ می‌شود و همچنین پس از ترور بی رحمانه دوستانش رفت و آمدهایش را کم کرده و به ندرت از خانه خارج می‌شود. او وحشتش را از شرایط ابراز می‌کند و می‌گوید:« ما مدام به خودمان این نکته را یادآور می‌شویم که باید زنده بمانیم. مرگ ما چه فایده‌ای دارد؟»

رادا به دلیل خودنگاره‌هایش و عکس‌های خیابانی که از زندگی روزمره مردم افغانستان می‌گیرد شهرت دارد.  او سلسله نمایشگاههایی برای بزرگداشت روز جهانی زن در کاخ‌های سلطنتی سابق کابل برگزار کرده است. سال گذشته او نمایشگاه عکسی از چهره های استثنایی افغانستان از جمله یک فیلمساز، یک فوتبالیست و رخشانا- زنی که به دلیل فرار از ازدواج اجباری توسط طالبان سنگسار شد- را برگزار کرد. اما او امسال مجبور شد نمایش خود را با عنوان «ابر زن» به صورت مجازی برگزار کند.  

رادا از توافق آمریکا با طالبان مبنی بر خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان برای برگشتن امنیت در کشور احساس شکست می‌کند زیرا باور دارد در این توافق حقوق زنان و حقوق بشر در نظر گرفته نشده است.

رادا که روزهای بسیار سختی را می‌گذراند، از تاثیر وخامت اوضاع بر سلامت روان، تمرکز و خلاقیتش می‌گوید:« این روزها خیلی به مرگ نزدیک شده ام. آیا فردا زنده خواهم بود؟»

—-

Amrit Burman, “Afghan Woman Photographer Facing Life Threats Asks “Will I Be Alive Tomorrow?”, Republic world,8th July, 2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.