جنگ علیه بشریت را متوقف کنید! بیانیه برخی از دانشجویان و فعالین جامعه مدنی

جنون جنایت آن چنان جهان را در بر گرفته است که مگر با دیدن تجهیزات پیچیده و پیشرفته نظامی بتوان این زمانه را از روزگار بدویت و توحش تمیز داد. بحران کنونی خاورمیانه دو راهیِ گریزناپذیری را پیش رو نهاده است: تکرار چرخه معیوب خشونت، ادامه جنگ و هرچه بیشتر در غلتیدن به ورطه بربریت؛ و یا متوقف ساختن جنگ و تلاش برای دستیابی به صلحی پایدار و جهانی انسانی. راه اول، خواستِ دولت های ضد مردمی است که برای حل مشکلات اقتصادی و سیاسی خود حاضرند جان هزاران انسان بی گناه را قربانی کنند؛ و مسیر دوم، خواستِ نیروهای مردمی و مترقی است که برای جامعه ای آزاد و برابر تلاش می کنند.

حکومت اسراییل که جغرافیای خود را ارض موعود و قوم یهود را یگانه وارث ابدی آن می داند، اینک آن سرزمین را به جهنمی بدل ساخته است: نخست، سلب ساده ترین امکانات حیات از ساکنان نوار غزه و سپس تهاجمی همه جانبه به لبنان و هدف ِ حمله قرار دادن تاسیسات زیربنایی، قتل صدها غیر نظامی و آواره کردن بیش از نیم میلیون انسان؛ که در میانه این آتش و خون، زنان، کارگران، کودکان و همه فرودستان اجتماع به قعرِ جهنم نزدیکتر می شوند. دولت های مختلف جهان نیز نه تنها تلاشی جدی در دفاع از مردمان بی گناه و بی دفاع فلسطین و لبنان انجام نداده اند بلکه بعضا ً مهر تاییدی نیز بر خشونت لجام گسیخته اسراییل زده اند.

چگونه می توان از حکومت هایی چون آمریکا، که با حمایت آشکار از جنایات اسرائیل، اهمیتی به نخستین حق، یعنی حیات نمی دهند، انتظار به ارمغان آوردن حقوق بشر را داشت؟ تا آن هنگام که جهان بر مدار سرمایه می گردد حقوق انسان ها نیز به پول های رایج قابل خرید و فروش خواهد بود. و دولت های سرمایه مدار، دلالان این بازار ضد انسانی هستند. از سویی ، دولت های مختلفِ حافظ این نظام چاره بحران های درونی و ساختاری خود و یا تضادهای فی مابین را در جنگ، یا در فرافکنی و منازعه ای غیرمستقیم جستجو می کنند. از دیگر سو، « بنیادگرایی دینی» که خود در بستر این نظم بالیده است در حاشیه آن می کوشد زمان را به عقب بازگرداند و با تداعی جنگ های صلیبی و سوءاستفاده از احساسات مذهبی، پیروان ادیان مختلف را به جان هم اندازد و به نام دین، مردم را وارد جنگی کند که هدف آن جز فروش تسلیحات برای سود بیشتر نیست. و در این میان، زندگی یا صحنه تکرارِ استثمار، بی عدالتی و سلب آزادی ها؛ و یا نظیر آن چه در عراق می گذرد، قربانی هر روزه بمب و وحشت و ترور می گردد و آن چه از یاد می رود انسان است، انسانی شایسته انسانیت.

ما، جمعی از فعالان مستقل جامعه مدنی و طرفداران صلح در ایران، خواستار خاتمه جنگ، خشونت و ترور در منطقه هستیم و با تبری جستن از بازی دولت های ضد مردمی، از مردم جهان و خاور میانه می خواهیم با اعتراضات خود دولت هایشان را وادار به فراهم آوردن زمینه های صلحی پایدار کنند.

به امید صلح، آزادی و برابری برای همگان

اسامی تعدادی از امضاکنندگان:

اخوان، آیدین

اخوان، علی

آسایش، کریم

اسحاقی، سمانه

آصفی، سهیل

اصلاحچی، مرتضی

امجدیان، زارا

امیری، کیوان

پلاسچی، هژیر

توکلی، نیره

جواهری، جلوه

جواهری، مهدی

چنگیزیان، کامران

حاجیلو، پروانه

خادمی، کیوان

خورسند، پژمان

خیرابی، ناهید

رستم پور، شنو

رشیدی، سمیه

سجادی، ستاره

سلطانی، نسیم

سمیعی، مازیار

شمس، فواد

شهسواری، آرش

شهسواری، سیاوش

صفار، آرش

طاهباز، بیتا

طاهباز، کامران

طباطبائی، مژگان

عظیمی، نرگس

فدایی، نیوشا

لقمانی، معصومه

مسعود سینکی، هاله

مظفری، کاوه

ملک، گلناز

ملکی، مجید

موجانی، بامداد

موجانی، بهرنگ

مولایی، زهرا

میرمیرانی، امیر

ناطقی، الناز

نجم عراقی، منیژه

نصرآبادی، پریسا

نوری، عرشیا

نیک انجام، میثم

نیک انجام، یاسر

یعقوبعلی، امیر

جمع آوری امضاء ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.