عضو کمیسیون فرهنگی مجلس‌‏هفتم: نباید اجازه داد که باب افشای زندگی خصوصی مردم به صورت فیلم و عکس در جامعه باز شود

نماینده روحانی مجلس‌‏هفتم با اذعان به اینکه ” ما روحانیون نتوانسته‌‏ایم مسایل اخلاقی را به مردم درست توضیح دهیم” گفت: هم روحانیون با تعلیم آموزه‌‏های اخلاقی و دینی و هم نهادهای انتظامی و قضایی با برخورد قاطعانه و شدید، نباید اجازه دهند که باب افشای زندگی خصوصی مردم به صورت فیلم و عکس در جامعه باز شود، زیرا در این صورت سنگ روی سنگ بند نخواهد شد.

سیدجلال یحیی‌‏زاده در گفت‌‏وگو با خبرنگار پارلمانی “ایلنا” افزود: یکی از مواردی که اسلام روی آن به شدت تاکید و پافشاری دارد، حفظ حریم خصوصی افراد و اشخاص است و روی همین جهت تجسس در کار مردم یکی از محرمات و حرام‌‏های بزرگ شناخته شده است و ما به هیچ وجه حق نداریم در کار کسی جستجو کنیم.

وی افزود: اصولا افشای مسایل شخص زندگی کسی به هیچ وجه جایز نیست، بویژه اگر در این نوع افشاها مسایلی مطرح شود که در فرد در حال ارتکاب حرام بوده باشد.

یحیی‌‏زاده افزود: حرام چه در پستوی خانه باشد و چه در منظر باشد، همه جا حرام است ولی کسی حق ندارد اگر فردی در کنجی گناهی مرتکب شد، آن گناه را دنبال و افشا کند.

این نماینده مجلس‌‏هفتم ادامه داد: مسلمان کسی است که مردمان دیگر از دست و زبان او آسوده و ایمن باشند، لذا اگر کسی مسایلی حرام را مرتکب شود و فرد دیگری درصدد افشای آن بر آید، از محرمات بزرگ است و قطعا این قضیه موجب حرمت شکنی درجامعه خواهد شد.

وی اضافه کرد: متاسفانه چون ما روحانیون و حوزه‌‏ها نتوانسته‌‏ایم در منابر و مساجد و محراب‌‏هایی که داشته‌‏ایم این مسایل اخلاقی را به مردم درست توضیح دهیم، چنین گرایشی در دیدن فیلم‌‏هایی از زندگی خصوصی مردم در جامعه وجود دارد.

یحیی‌‏زاده افزود: البته از سوی دیگر نیز بعد از انقلاب به خاطر برخی ضرورت‌‏ها گاهی احیانا روی اضطرار و ضرورتی نظام مجبور به یک‌‏سری افشاگری‌‏ها در مورد مفسدان شده است که احتمالا این مساله نیز موجب بدآموزی در جامعه شده است و گاها این تصور ایجاد شده است که افشاگری نسبت به هرکس و در هرکجا جایز است و این امر مرز مشخص ندارد.

نماینده تفت و میبد در مجلس‌‏هفتم افزود: در راستای افشای برخی از اخلالگران و برانداران نظام در رسانه‌‏های جمعی، برخی از افراد عادی که هنوز درست آموزه‌‏های دینی را نیاموخته‌‏اند و با مسایل اخلاقی آشنا نیستند، احساس می‌‏کنند این مسیر در همه جا قابل تعمیم است.

وی تصریح کرد: لذا اگر کسی در جایی گناهی را مرتکب شود، این گناه باید بین آن فرد و خدا بماند و کسی حق علنی کردن آن را ندارد، چه رسد به وقتی که فردی اعمالی را که هیچ قبحی در تنهایی ندارد ولی انتشار آن را انظار عموم پسندیده نیست را منتشر کند.

عضو کمیسوین فرهنگی مجلس‌‏هفتم افزود: به عنوان مثال من خوشم می‌‏آید در منزل فلان لباس را بپوشم یا با خانواده‌‏ام به گونه‌‏ای خاص رفتار کنم که گاهی شاید شرعا مستحب نیز باشد ولی انتشار آن در سطح جامعه پسندیده نباشد.

وی ادامه داد: رفع این معضل فرهنگی نیاز به کار فرهنگی دارد، البته تاکید می‌‏کنم که فردی که با حیثیت و آبروی افراد عالمانه به خاطر مسایل مادی و غیر مادی بازی می‌‏کند، باید به شدت مجازات شود و قطعا برخورد قاطعانه و درست مقامات ذیربط انتظامی و قضایی موجب به حداقل رسیدن این موارد خواهد شد.

این نماینده روحانی مجلس‌‏هفتم، خاطرنشان کرد: در مورد کسانی که ناآگاهانه نیز به این دام می‌‏افتند، باید از طریق دستگاههای فرهنگ‌‏ساز و روحانیون این حریم‌‏ها روشن شود تا کمتر شاهد این تخلفات انکار و زشت باشیم.

یحیی‌‏زاده گفت: به اعتقاد بنده اگر خدای نکرده این راه در جامعه باز شود، سنگ روی سنگ بند نمی‌‏شود و هر کس در زندگی یک چیزهایی دارد که پنهان کرده است و کسی حق افشای آن را ندارد.

وی با اشاره به ویژگی ستار العیوب بودن خدا گفت: ما حق نداریم این حالت که خدا خواسته است را از بندگان خدا بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.