تغییر الگوی ابتلا به ویروس ایدز به ضرر زنان است

تغییر الگوی ابتلا به ویروس ایدز به ضرر زنان است –

گفتگو ی فریده غائب با چمنی زاده مسئول مرکز کاهش خسارات اعتیاد

زنانی را که انجمن پرسپولیس (مرکز خسارات اعتیاد) تحت حمایت خدماتی خود قرار داده است‘ زنان ویژه ای هستند. این ها هم معتادند‘ هم بیشترشان sexworker (روسپی ) هستند. به گفته فرانک چمنی زاده‘ مسئول مرکز‘ تا زمانی که برای این زنان امکانات وجایگزین منا سب شغلی فراهم نشود‘ نمی توان آنها را از این کار منع کرد. در غیر این صورت راه سالم نگه داشتن آنها و کسانی که با آنها رابطه جنسی دارند‘ فقط آموزش و آگاهی دادن است. مصاحبه ما را با فرانک چمنی زاده‘ مسئول انجمن پرسپولیس درباره زنان و ایدز می خوانید:

• تعداد زنانی که تحت حمایت مرکز قرار دارند چقدراست؟

تعداد این زنان نسبت به تعداد مردان خیلی کم است. حدود ۳۰ زن از این مرکز سرویس می گیرند. در اینجا کارهای زنان مددجو بدون نوبت انجام می شود. یعنی خانمی را که به اینجا مراجعه می کند بدون وارد شدن به لیست انتظار متادون‘ حتی اگر شرایط متادون را هم نداشته باشند تحت درمان متادون قرار می گیرند.

• ولی در سالن طبقه پائین همه مددجویان مرد بودند چرا زنان مددجو حضورشان کم رنگ است. آیا فکر نمی کنید ۳۰ نفر تعداد کمی باشد؟

اینها نگرانند‘ می آیند سرویس می گیرند و سریع اینجا را ترک می کنند فقط چند نفری که میانسال هستند اینجا می نشینند. الان چون فضا بزرگ تر شده گوشه ای از سالن را به زنان اختصاص داده ایم و خانم ها می آیند و استراحت می کنند. تخصیص سرویس ویژه به زنان باعث می شود که اعتمادشان بیشتر شود و به درمان نیز راغب شوند. اگر به لیست انتظار بروند مطمئناً دیگر آنها را نخواهیم دید. چرا که هم معتادند و هم sexworkerاند و مراجعه آنها به مرکز به معنای نیاز شدیدشان است. حالا اگر دست خالی از اینجا برگردند پیدا کردن دوباره آنها بسیار سخت است.

زنان اینجا تززیقی نیستند همه در شرایط مصرف متادون قرار دارند. حتی شوهران معتادشان را نیز باید در شرایط متادون قرار دهیم. چرا که معتقدیم وجود افراد معتاد برای این زنان زحمات ما را به هدر می دهد. کافی است اینها در خانه هایشان یک بار بوی مواد مخدر را استنشاق کنند. تا دوباره به شرایط قبلی اشان برگردند. برای همین به شوهران اینها نیز در صورت وجود اعتیاد‘ سرویس متادون می دهیم.

• آیا فکر می کنید دادن صرف متادون به این زنان مشکلات را حل می کند؟

ما برایشان کارهای مددکاری می کنیم. در برخی پروژه ها از آنها استفاده می کنیم مثلاً در پروژه سه روزه ایدز علاوه بر مددکاران از بعضی از مددجویان زن نیز استفاده کردیم. کار آنها آموزش به گروههای در معرض خطر بود.

همچنین دو روز به راننده های ماشین های سنگین آموزش داده شد. هنوز این زنان احساس ناراحتی می کنند و اعتماد کاملی به ما پیدا نکرده اند. برای اعتماد سازی در پی برگزاری کلاس هایی با این زنان هستیم که حداقل هفته ای یکبار دور هم جمع شوند. ایجاد فضای مشترک و گفت وگو درباره تجاربشان حتماً باعث افزایش اعتماد آنها به ما خواهد شد.

• شما به کار این زنان اشاره کردید. آیا خود زنان با مراجعه به مرکز درباره کارشان صحبت می کنند؟

مسئله اعتیادشان در حدی نیست که درباره کارهایشان توضیح دهند. مسئله اعتیادشان را مطرح می کنند. اما در ضمن حرفهایشان‘ ما متوجه می شویم مثلاً می گویند: فلان کس احتیاج به کاندوم دارد به من بدهید تا به او بدهم. بعضی وقتها هم به خاطر ارزیابی وضعیتشان تعقیبشان می کنیم. یکی از برنامه های آتی ما ایجاد زمینه برای ارتباط بیشتر با این زنان است. اینها به یک فضای امن نیاز دارند تا دور هم جمع شوند و با هم حرف بزنند. در این صورت غیر از خودشان مطمئناً افراد دیگری را نیز معرفی خواهند کرد.

• از این تعداد چند نفر مبتلا به HIV مثبت هستند؟

ما مجاز به ارائه آمار به ایدز نیستیم ولی اینکه در میان آنها HIV مثبت وجود دارد شکی نیست همچنین تقریباً کل مددجویان به هپاتیت C مبتلا هستند .

• مددجویان مردی که مبتلا به ویروس HIV هستند قطعا زن و خانواده هایی دارند. آیا شما برای خانواده های آنها چاره ای اندیشیده اید؟

کار ما فقط در حد مشاوره و آموزش است. اما به آنها می گوئیم که در خانه باید چیزهایی را رعایت کنند و با خانواده هایشان نیز تماس می گیریم و به آنها اطلاع می دهیم.

• عکس المل خانواده ها با شنیدن این خبر چگونه بوده است؟

هر چند اول نگرانی و ترس بر آنها غلبه می کند‘ اما به مرور این موضوع با آموزش صحیح و آگاهی جا می افتد. وقتی این اطمینان را می دهی که با رعایت نکات ایمنی هیچ اتفاقی نمی افتد این موضوع تا حدی برایشان حل می شود.

• شما بعنوان کسی که هر روز با افراد مبتلا به ایدز سر و کار دارید‘ روند ابتلا به این ویروس را میان زنان و دختران چگونه می بینید؟

اتفاقاً جلسه ای در دفتر unaids در این مورد داشتیم. اینکه در دهه قبل اعتیاد و تزریقی عامل اصلی مبتلایان به ایدز بودطبق آمارهای اعلام شده ۳۵تا۶۵درصد مبتلایان به ایدز از طریق تزریق مبتلا شدند. اما الان الگو عوض شده است. یعنی مردان از طریق ارتباط با شریک های جنسی متفاوت با همسرانشان‘ دوست دخترهایشان‘ و… این الگو را به ضرر زنان عوض کردند. اکنون آمارها حاکی از افزایش مبتلایان به ایدز به ویژه در زنان است. به طوری که تعداد مبتلایان به این ویروس در یک سال گذشته به سه ماه تقلیل یافته است. یعنی افزایش این بیماری در سه ماهه گذشته معادل آمار افزایش در یکسال بوده است.الگو به سراغ ارتباط جنسی رفته است. در ارتباط جنسی هم زنان بیشتر آسیب می بینند. شعار امسال هم به دلیل آسیب پذیری زنان است. به دلیل ارتباطی که با همسر‘فرزند و اطرافیان خود دارند.

•نگرش قشر جوان و کسانی که در سن رفتارهای پر خطر قرار دارند نسبت به این بیماری چیست؟

سطح اطلاعات و آگاهی بالا رفته است. اما نگرش ها هنوز چندان فرقی نکرده است. جالب است که برخی از افراد کاملاً به این موضوع اشراف دارند اما باز کار خود را ادامه می دهند. در کارناوال ایدز با دو سه نفر برخورد کردیم که ادعا می کردند همه چیز را می دانند. اما همان راه و روش قبلی خود را ادامه می دادند. اکثراً از دانش و آگاهی خود استفاده نمی کنند. اگر حتی شاهد تغییری در نگرش این افراد هستیم هنوز استفاده صحیح از این نگرش را ندارند. این کار مستلزم آموزش مستمر است. به خصوص به قشری که از لحاظ فرهنگی و مالی در طبقه پایین جامعه قرار دارند.فرض کنید خانمsexworker ای که در بالای شهر برای خود خانه مجردی دارد وقتی وارد خانه اش می شود و حتی وقتی در یخچالش راباز کنی ممکن است چیزهایی ببینی که من نوعی آنرا ندارم. پس این آدم مطمئناً به بیماریهایش هم می رسد. مطمئناَ در روابط جنسی خود از کاندوم استفاده می کند. و به هر مشتری جواب نمی دهد. ولی sexworkerهای طبقه پائین چه از لحاظ فرهنگی و چه از لحاظ بهداشتی به این مسائل توجهی نمی کنند. در یکی از برنامه های آموزشی ما سمت خیابان فدائیان اسلام با چند خانم sexworker برخوردیم که یکی اشان از مددجویان مرکزمان بود. چهار پسر جوان ورزشکار تصمیم به برقراری ارتباط با این خانم ها داشتند و مددکاران با دیدن این صحنه‘به سراغ جوانان رفتند و به آنها کاندوم و آموزشهای لازم را دادند. آن پسران از عمل خود منصرف شدند و آن خانم با داد وبیداد به مرکز آمد که چرا شما بازار کار مرا کساد می کنید.

من فکر می کنم که ان خانم نگران طرف مقابل نیست. او فقط می خواهد با این کار پولی در حد مواد مخدر و غذای روزانه اش را تامین کند. حتی کسانی را سراغ دارم که از سر نیازمندی لابه لای بوته ها کار می کنند و در طول روز چندین بار برای او اهمیت ندارد که کسی در این رابطه سالم بماند یا نه. ما حتی به برخی از مددجویان که کاندوم می دهیم‘ ما را کتک می زنند که چرا چنین کاری می کنیم.

• با توجه به شرایط فعلی به نظر شما در کدام قشر و طبقه اجتماعی ابتلا به این بیماری شیوع بیشتری پیدا کرده است؟

اصلاًنمی توان گفت. فقط اینکه افراد طبقات بالا توانایی مراقبت از خود را دارد و نگرانی سلامتی اش هم هست. من هنوز در مورد sexworkerهای طبقه بالا کار نکرده ام. نه اینکه بین آنها اچ آی وی و یا هپاتیت وجود ندارد.خیلی از پسرها با ماشین های مدل بالا به شوش می آیند و با دختران و زنان این محله ارتباط دارند. این پسر حتماً دوست دختری در شمال شهر دارد و با او رابطه جنسی دارد و با توجه به اینکه آن دختر نیز به این رابطه قانع نیست‘ همین طور این ویروس پخش می شود و این زنجیره ادامه می یابد.

• آیا فکر می کنید تنها آموزش افراد بدون همکاری مسئولان اجرایی برای شهری مثل تهران کافی است؟

کسی در نقد کار ما نوشته بود که چرا بر در و دیوار مرکز درباره ایدز هیچ اطلاعاتی وجود ندارد. اما به نظر من همه از شعار خسته شده اند باید عمل کرد. ما به این نتیجه رسیده ایم که آموزش زبانی و رفتاری و تکرار آن مفید تر از شعار است به نظر من تنها راهکار پذیرفتن این زنان است.

• در طول دو سال کار شما در مرکز بدترین خاطره ای که به ذهنتان می آید چیست؟

بدترین خاطره زمانی است که یکی از مددجویان ما می میرد. لحظه های بسیار بدی است خاطره بد دیگر زمستان هاست که وقتی صبح می شد می بینیم مردان و زنان بسیاری درسرما و خیس پشت در ایستاده اند و منتظرند تا در را به رویشان باز کنی. این حس بد هرروز صبح زمستان تکرار می شود. اینها خاطره هایی است که باید ببینی و لمس کنی. اینکه یک نفر برای سر پناه چقدر به تو نیاز دارد.

[email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.