فروش دختران در افغانستان

دختران ۸ ساله افغان به دلیل خشکسالی فروخته می‌شوند

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com

یکشنبه ۱۷ دی ۱٣٨۵ – ۷ ژانویه ۲۰۰۷

یک هفته‌نامه انگلیسی نوشت: روستائیان افغانی که پس از خشکسالی محصولاتشان را از دست دادند دختربچه‌های خود را در ازای دریافت پول برای خرید آذوقه می‌فروشند.

به گزارش فارس به نقل از هفته‌نامه «آبزرور»، عزیزگل ۱۰ ساله از روستای هوچا در غرب افغانستان است.

امسال محصول گندم در اثر خشکسالی از بین رفت و خانواده وی گرسنه بودند؛ بنابراین کمی پیش از کریسمس مادر عزیزگل وی را برای ازدواج با یک پسر ۱٣ ساله فروخت.

«صاحت گل»، مادر ٣۰ ساله وی می‌گوید: «من باید دخترانم را به خاطر خشکسالی بفروشم. ما غذای کافی نداریم و قیمت عروس ما را قادر به خرید غذا می‌کند. سه ماه پیش دختر ۱۵ ساله‌ام ازدواج کرد.»

وی افزود: «ما پیش از این تا این حد بیچاره نبودیم. اکنون باید آنها را زودتر شوهر بدهم. و در صورتی که خشکسالی بدتر شود، باید آنها را مجبور به ازدواج کنم.قیمت عروس ۲۰۰ هزار افغانی معادل دو هزار پوند است. پدر وی (داماد) برای ترتیب دادن عروسی به خانه ما آمد. پسر این مبلغ را قسطی پرداخت می‌کند. ابتدا وی به ما پنج هزار افغانی داد که من از آن برای خرید غذا استفاده کردم.»

مادر عزیزگل گفت: «بسیاری خانواده‌ها این کار را به خاطر خشکسالی انجام می‌دهند. داماد که رحیم نام دارد، برای پول درآوردن به همراه برادرانش به ایران رفته است. وی هر ماه به ما تلفن می‌زند تا ببیند آیا عزیزگل هنوز متعلق به وی است.»

نجیب‌الله ٣۹ ساله که یک کشاورز است نیز می‌گوید که دختر هشت ساله‌اش را به قیمت سه هزار دلار به نامزدی یک مرد ۲۲ ساله درآورده که وی نیز برای به دست آوردن پول برای پرداخت بهای عروس به ایران رفته است.

زری‌گل ۴۰ ساله نیز می‌گوید کودک سه ماهه خود را تنها با آب جوش و شکر تغذیه می‌کرد زیرا چیز دیگری نداشت.

وی افزود: «کودکم مرد زیرا ما غذای کافی نداشتیم. من می‌خواستم از سینه‌ام به او شیر بدهم اما شیر کافی نداشتم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.