معاون کانون اصلاح‌ وتربیت تهران: باید سن مسوولیت کیفری دختران افزایش یابد

تغییر برای برابری: معاون کانون اصلاح و تربیت تهران در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار ایسنا، با بیان این‌که با بیان این‌که سن مسوولیت کیفری دختران باید افزایش یابد، گفت: باتوجه به این‌که بلوغ شرعی از بلوغ کیفری جداست و فرد باید بتواند تشخیص خوب و بد را بدهد و به صورت عقلانی عهده دار عملش باشد پس به نظر می‌رسد که سن ۹ سال برای دختران به عنوان سن مسوولیت کیفری پایین است.

معاون کانون اصلاح و تربیت تهران ادامه می‌دهد: با توجه به تعیین ۱۸ سال به عنوان سن مسوولیت کیفری در کنوانسیون حقوق کودک و بالا بودن این سن در کشورهای دیگربه خصوص برای دختران و همچنین پیوستن ما به کنوانسیون در سال ۷۲ به نظر می‌رسد که باید نسبت به افزایش سنین کیفری دختران اقدام شود زیرا کودکان نسبت به عواقب کیفری کارهایشان آگاهی ندارند و ارتقای سن باعث می‌شود فرد بیشتر نسبت به عواقب عملش آگاه باشد.

معاون کانون اصلاح و تربیت تهران در ارزیابی از سن مسولیت کیفری و تشتت سنین قانونی و تاثیر آن در جرایم عنوان می‌کند: سن بلوغ شرعی برای پسران ۱۵ سال قمری و دختران ۹ سال قمری و سن بلوغ کیفری(بلوغ جسمی) ۱۵ سال قمری برای پسران و ۹ سال قمری برای دختران، قرینه‌ای بر بلوغ جسمی است و اصل بر مسوولیت کیفری است مگر خلاف آن ثابت شود که اثبات آن از طریق پزشکی قانونی است.

وی ادامه می‌دهد: طبق ماده ۴۹ قانون مجازات اسلامی، اطفال، فاقد مسوولیت کیفری هستند مگر در صورت صلاحدید قاضی که عندالاقتضاء، طفل را برای مدت معینی جهت اصلاح و تهذیب رفتار به کانون بفرستد.

آیت در مورد سن بلوغ مدنی خاطرنشان می‌کند: در مورد سن بلوغ مدنی سن ۱۸ سال را اماره رشد می‌دانیم همان‌گونه که در مسوولیت کیفری ۱۵ سال قمری در پسران و ۹سال قمری در دختران را اماره بلوغ می‌دانیم. در مسولیت مدنی افراد زیر ۱۸ سال را غیررشید می‌دانند و آن‌ها نمی‌توانند نسبت به اموال خود معامله‌ای انجام دهند و معاملاتشان غیرنافذ است و اعتبار معاملاتشان به نماینده قانونی آن‌ها بستگی دارد اما افراد بالای ۱۸ سال رشید محسوب می‌شوند و اصل بر صحت معاملات آن‌هاست مگر غیررشید بودن‌شان ثابت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.