سرطان دهانه رحم چهارمین سرطان شایع زنان

سرطان دهانه رحم، شایع ترین سرطان دستگاه تناسلی زنان در دنیاست. این بیماری پس از سرطان سینه، رحم و تخمدان، چهارمین سرطان شایع و دومین علت مرگ زنان به شمار می آید.

سرطان دهانه رحم یکی از انواع بیماری های رایج زنان است که در سنین ۳۵ تا ۳۹ و ۶۰تا۶۴ شیوع بیشتری دارد.

شایع ترین علائم این بیماری خونریزی از واژان است که اغلب به صورت لکه بینی و یا خونریزی نامنظم دیده می شود.

ترشحات غیر طبیعی، کاهش وزن، مشکل در تخلیه ادرار، دردهای لگنی و علائم گوارشی از دیگر نشانه های این بیماری است که در مراحل پیشرفته بروز می کند.

تفاوت های نژادی، ازدواج های متعدد، سن پائین ازدواج، عدم رعایت بهداشت شخصی ، مصرف سیگار، مصرف قرص های ضد بارداری ،کمبود ویتامینAوCو آلودگی به ویروس پاپلیدم انسانی و عفونت های مقاربتی از عوامل بروز این بیماری محسوب می شوند.

همچنین سرطان دهانه رحم یکی از انواع سرطان است که در بدن منتشر و دیگر نقاط بدن را آلوده می کند . عدم تشخیص به موقع این سرطان، دیواره لگن، کلیه ها و مخاط مثانه یا رکتوم (روده راست) را نیز آلوده می سازد. از آنجا که سرطان دهانه رحم، قابل پیشگیری ترین سرطان در زنان است، توصیه می شود تمامی زنانی که به نوعی مستعد ابتلا به این بیماری اند، سالی یکبار تحت معاینه تست پاپ اسمیر قرار گیرند و اگر تا سه سال هیچ مسئله غیر عادی در آنها پدیدار نشد، تا سن ۶۵ سالگی هر سه سال یکبار این آزمایش را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.