مجمع تشکل های غیردولتی زنان استان گلستان، دستیگری ۳۳ نفر از فعالان زن را محکوم کرد

کانون زنان ایران :

به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی زن، هشتم مارس، مجمع تشکل های غیردولتی زنان استان گلستان با همکاری تعدادی از انجمن های غیردولتی استان، اقدام به برگزاری بزرگداشت این روز نمود.

این مراسم با استقبال پرشور زنان و مردان گلستانی مواجه شد.

بابک دربیگی سخنران این مراسم ضمن ارائه گزارشی از وضعیت حضور زنان در رسانه ها، به بیان مشکلات موجود زنان در عرصه ی اطلاع رسانی پرداخت.

نمایش فیلمی از وضعیت زنان در جامعه بخش دیگری از این مراسم را تشکیل داد. همینطور در بخش تریبون آزاد تعدادی از زنان و مردان گلستانی به بیان نظرات خود پیرامون این روز پرداختند.

شایان ذکر است که در پایان این مراسم بیانیه ای از سوی مجمع مشورتی زنان گلستان انتشار یافت. در این بیانیه آمده است:

هشتم مارس (هفدهم اسفندماه) برای اغلب کشورهای جهان روز بزرگی است. از این جهت که این روز به نام “زن” نامگذاری شده است و زنان دنیا در کنار شور و نشاط بزرگداشت این روز به بررسی آلام، دردها و محدودیت های موجود نیز می پردازند.

در این روز زنان دنیا فارغ از هر رنگ، نژاد، مذهب و موقعیت در تلاش هستند تا به آنچه که مانع توسعه و پیشرفت آنها در مسیر سازندگی ملت های خود است، نگاهی برابر خواهانه داشته باشند.

امروز تجربه ی بسیاری از کشورهای دنیا نشان داده است که توجه به مسایل زنان تا چه اندازه توانسته است در بهبود کیفیت زندگی مردان نیز تاثیر گذار باشد و با همراهی و همکاری هر دو جنس، دنیا بهتری برای جهانیان رقم خورد. تلاش همه فعالان حوزه زنان در این روز آن است تا بتوانند مفاهیم بشردوستانه را تسری داده و با تلاشی انسان دوستانه، جامعه ی فردا را در ساختن جامعه ای مبتنی بر ارزش های برابر خواهانه ی جنسیتی آماده سازند.

از سوی دیگر مشخص شده است، توسعه و سازندگی برای هیچ ملتی محقق نخواهد شد مگر آنکه به مسایل مربوط به زنان در امر توسعه توجه جدی شود.

مجمع تشکل های غیردولتی زنان گلستان، در سومین دوره ی فعالیت خود، امیدوار است تا بتواند با تکیه بر این تلاش همگانی و جهانی، قدم های هر چند کوچکی برای ساختن جامعه ای انسانی بردارد.

خوشبختانه توجه به مقام و ارزش های انسانی «زن» بر اساس معارف اسلامی در روز تولد حضرت فاطمه (س) نیز مورد توجه ی ملت های مسلمان قرار می گیرد و از این منظر کشورهای مسلمان، نیز به پاسداشت مقام زن و توجه به شان و منزلت آن حضرت می پردازند که می تواند مورد توجه باشد.

ما زنان گلستان، ضمن گرامیداشت روز جهانی زن و هشتم مارس با صدور بیانیه ای، از تمام زنان و مردان، تصمیم گیران و تصمیم سازان خواستاریم تا با تاملی بر وضعیت زنان، خواسته های این مجمع را مورد توجه قرار دهند:

۱-با توجه به اینکه نگاه قانون مدنی ایران به زنان در برخی از موارد از موضعی فرودستانه برخوردار است، خواهان توجه به مسئله برابری حقوق زنان و مردان هستیم که این موضوع می تواند از طریق نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی مورد پیگیری قرار گیرد

۲-از آنجایی که کنوانسیون منع هر گونه تبعیض بر علیه زنان طی سال های گذشته مورد توجه تصمیم گیران نظام بوده و هم اکنون نیز این موضوع در مجمع تشخیص مصلت نظام در حال پیگیری است، خواستار آن هستیم تا با رعایت موازین شرعی، قانونی وفرهنگی، ایران به جمع امضاء کنندگان این کنوانسیون بپیوندد.

۳-در جهت نیل به افزایش آگاهی و تصحیح نگرش افراد جامعه نسبت به حقوق زنان خواستار آنیم تا ائمه جمعه، روحانیون و فقها از طریق مباحثه و باز تعریف متون دینی از منظر فقه پویا در جهت نوسازی مفاهیم عدالت جنسیتی تلاش نمایند.

۴-نهادهای آموزشی، رسانه های جمعی از جمله صدا و سیما، مطبوعات و مجلات به مفاهیم مشارکت زنان در عرصه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی توجه داشته و زمینه های فکری برای طرح این موضوعات را فراهم نمایند.

۵-با استفاده از حضور صاحب نظران، روحانیون و اساتید دانشگاه در جهت ارتقاء فرهنگ و آموزش زنان و دختران جامعه از طریق آموزش های غیر رسمی تلاش شود تا موانع سنتی و عرفی مشارکت زنان در عرصه های اجتماعی برداشته شود

همچنین در پایان این بیانیه، مجمع تشکل های غیردولتی زنان گلستان، برخورد غیرقانونی و بازداشت فعالان زنان طی یک سال گذشته را محکوم و نسبت به دستیگری ۳۳ نفر از فعالان زنان در تهران در سیزدهم اسفند ماه سالجاری اعتراض کرد. این مجمع در ادامه خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق مدنی شهروندان برابر با قانون اساسی جمهوری اسلامی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.