حضور حداقلی زنان در پارلمان ترکیه

كانون زنان-آيدين فرنگي : با اینکه 85 سال از تاسیس پارلمان ترکیه می گذرد، زنان ترک در این دوره فقط 4/4 درصد کرسی های پارلمان را ازآن خود کرده اند.

در میان کشورهایی که زنان از حق عضویت در پارلمان برخوردار هستند، ترکیه جزو کشورهایی به حساب می آید که زنان کمترین سهم از کرسی های پارلمانی را به دست آورده اند. درصد حضور زنان در پارلمان برخی کشورهای اسلامی منطقه به شرح زیر است: پاکستان 6/20 درصد، مالزی 5/14 درصد، ترکمنستان 26 درصد و جمهوری های مسلمان نشین آسیای میانه بین 2/6 تا 4/12 درصد.

«بیناز توپراک»، نویسنده روزنامه رادیکال در یادداشتی با اشاره به وضعیت فوق می نویسد:« رهبران احزاب در خصوص مشارکت نداشتن زنان در امور سیاسی، بی علاقگی زنان را به مقوله سیاست به عنوان دلیل مطرح می کنند، درحالیکه بررسی ها عکس این ادعا را نشان می دهد. بنابر نظرسنجی صورت گرفته، 73 درصد زنان و 57 درصد مردان، نبود فرصت وامکان کار سیاسی برای زنان را علت حضور کمرنگ زنان در این عرصه دانسته اند…»

این روزنامه نگار در ادامه یادداشت خود پیشنهاد می کند که هر یک از احزاب ترکیه سهمی را برای حضور زنان در ساختار خود در نظر بگیرند تا با این کار زمینه حضور زنان در دنیای سیاست فراهم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.