گزارشی از مشکلات زنان سرپرست خانوار / آنان برای زندگی شرافتمندانه با مشکل مواجه اند

دستان پینه بسته زن فریاد درد می کشد، دردانه مادر و عزیز همسر حالا برزمین خم شده و دستمال می کشد، سن بالا و فشارهای عصبی رمق کار کردن را از او گرفته و دیگر نایی ندارد ، ولی باید کارش را تمام کند.

به بخت سیاه خود فکر می کند که با مرگ شوهر تیره و تار شد. شاید اشتباه او گذران زندگی تنها با تکیه بر درآمد شوهر بود اما او به خواست شوهر و اطرافیان تن داده بود و برخلاف میلش نمی توانست دوشادوش مرد خود کار کند، حالا تنها تکیه گاهش کجاست که ببیند شانه های همسرش زیر دوش مشکلات خم شده است.

او به دنبال دستهای حمایتگری می گردد که فرزندان یتیمش را از گرداب بی پناهی بیرون بکشد و در امنیت نگاه دارد ولی کسی حمایتش نمی کند و خود بار زندگی را یک تنه با کار در منزل دیگران به دوش می کشد.

بی اختیار همچون همیشه اشک راه خود را روی گونه هایش که از شدت حرفهای نیشدار سرخ شده پیدا می کند و بغض این زخم کهنه می شکند.

در حال حاضر هزاران زن سرپرست و بدسرپرست خانوار در این کشور برای کسب لقمه نانی حلال برای فرزندان یتیمشان باید طعنه های ناجوانمردانه مردم را بشنوند.

” ل.ی” یکی از زنان سرپرست خانوار در ایلام است که به دلیل زندانی شدن شوهرش و نبود حمایت مالی مناسب برای امرار معاش، در یک مدرسه به عنوان خدمتکار فعالیت کند.

وی که دو فرزند دختر و پسر دارد می گوید: متاسفانه نوع نگاه مردم جامعه به یک زن تنها بسیار نامناسب است. زنانی که خود سرپرست بوده و مجبور هستند در بیرون از منزل کار کنند، بیشتر مواقع با رفتارهای نامناسب افراد روبه رو می شوند.

معاون اجتماعی اداره بهزیستی ایلام تصریح می کند: زنان خود سرپرست به خصوص کسانی که طلاق می گیرند در جامعه با یک دید منفی نگریسته می شوند ، زیرا به سبب جو فرهنگی نامناسب اشتغال زنان در برخی مناطق کشور عار و ننگ شمرده می شود.

“افتخار کاکایی” می افزاید : علاوه بر این وارد شدن زن در جامعه به عنوان سرپرست خانوار با توجه به روحیه عاطفی زنان موجب تحقیر آنان می شود .

وی ادامه می دهد: با وجود اینکه زنان سرپرست خانوار به شغلهای آبرومند روی می آورند ولی کار کردن آنان در بیرون از خانه با توجه به روحیه حساس شان موجب فشار روحی و جسمی آنان خواهد شد.

کاکایی می گوید: در صورتی که این افراد مورد حمایتهای جدی و مالی دولت قرار نگیرند مشکلات و آسیبهای بسیاری در جامعه به وجود می آید.

وی اعلام می کند: در حال حاضر ۶۷۱ زن سرپرست خانوار زیر پوشش اداره کل بهزیستی ایلام ، بیش از دو هزار نفر را اداره و سرپرستی می کنند.

کاکایی ، پرداخت ودیعه مسکن ، تشکیل گروههای همیار و طرح ارتقاء شاخصهای توسعه انسانی را از برنامه های اجرایی برای زنان سرپرست خانوار زیر پوشش این نهاد عنوان می کند.

وی می افزاید: باید با فرهنگ سازی و برنامه ریزی مناسب هم تغییر نوع نگرش به زنان سرپرست خانوار بررسی شود و هم با فراهم کردن زمینه اشتغال ،برای برطرف کردن مشکلات مالی آنان اقدام کرد.

رئیس اداره حمایت از خانواده کمیته امداد امام خمینی (ره) ایلام نیز می گوید: برخی از زنان سرپرست خانوار در استان مجبورند برای کسب درآمد و امرار معاش به شغلهای آبرومندانه در خارج از منزل روی آورند، ولی دیدگاه جامعه و برخی افراد به آنان ناعادلانه است.

“عبدالحمید خدایاری” می افزاید : با توجه به تلاش زنان سرپرست خانوار برای زندگی علاوه بر تغییر نگرش باید این افراد را مورد تقدیر و تشویق نیز قرار داد.

وی ادامه می دهد : اکنون بیش از ۵۷ هزار نفر در این استان توسط ۱۱ هزار و ۶۷۲ زن سرپرست خانوار اداره می شوند.

خدایاری خاطر نشان می کند: با وجود افزایش مستمری این افراد در سال جاری ولی حقوق آنان همچنان بسیار ناچیز است.

وی، مستمری پرداختی به هر یک از این زنان سرپرست خانوار را بین ۱۶۰ تا ۳۲۰ هزار ریال عنوان می کند.

وی اضافه می کند: علاوه بر پرداخت مستمری به منظور حمایت از این افراد خدمات مختلف فرهنگی ، درمانی ، تحصیلی ، وامهای خودکفایی و تسهیلات بلاعوض نیز به آنان ارایه می شود.

نگرش سنتی جامعه اکنون برای زنان سرپرست خانوار که به سبب نبود اشتغال و امکانات ،تنها برای تامین معاش خانواده پنهان از دید آشنایان و مردم کار می کنند، مسئله ساز شده تا حدی که برخی آنان را در معرض اتهام ناعادلانه قرار می دهند.

ایلام، خبرگزاری سینا _ ناهید ابراهیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.