الهه کولایی:نقش درجه دومی زنان در جوامع درحال توسعه غیرقابل انکار است

کانون زنان ایرانی: نقش درجه دومی زنان در جوامع درحال توسعه غیرقابل انکار است و اصولا زنان در جوامع در حال توسعه با دو نوع ظلم روبرو هستند، ظلم نظام پدرسالاری که در نظامهای حقوقی و سیاسی این کشورها وجود دارد و ظلمی که متاثر از فرهنگ مردسالار در خانواده بر آنان اعمال می شود.

االهه کولایی عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران که در نشست پیش سمینار زن در تاریخ اسلام سخن می گفت به فمینیسم دولتی که از سال ۱۹۶۰ در منطقه خاورمیانه به وجود آمده اشاره کرد و گفت: «بافشار سازمان های بین المللی، کشورهای عضو برنامه هایی را برای ایجاد فرصت های برابر، آغاز کردند که چون مبتنی بر الگوهای غربی بود، در دهه بعدی بحران هایی را در این کشورها به وجود آورد . در دهه ۸۰ ما شاهد مشکلات اقتصادی دراین کشورها هستیم که بیش از همه زنان را متاثر می کند و در دهه ۹۰ رشد آموزش زنان و دختران در این کشورها قابل توجه است به صورتی که طی چند دهه اخیر شاهد سرمایه گذاری هایی در ایجاد شرایط برابر آموزشی توسط این کشورها بوده ایم و در حال حاضر افزایش ورودی دختران در بعضی از این کشورها مشهود است. به طوریکه انتظارات جدیدی خصوصا برای مشارکت در بازار اشتغال و بهره گیری از توانایی ها و مهارت های زنان و دختران فارغ التحصیل، فراهم آورده است .»

دکتر کولایی در ادامه سخنان خود اقتصاد را به عنوان یک عامل بازدارنده در کشورهای خاورمیانه برای پیشرفت زنان، معرفی کرد و اراده سیاسی حکومتهای این منطقه را برای ایجاد فرصت های برابر، حائز اهمیت دانست و گفت از طریق وضع قوانین برابر و ایجاد شرایط مناسب رشد، این حکومت ها می توانند فاصله شاخص های بین‌المللی را کم کنند و به استانداردهای تعیین شده برسند.

استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در پایان گزارش خود در مقایسه کشورهای خاورمیانه با کشورهای شرق آسیا، بر تفاوت تجربیات این دو منطقه تاکید کرد و گفت علی‌رغم مسلمان بودن همه این کشورها، زنان مالزی و اندونزی از آزادی های فردی و خانوادگی بیشتری برخوردارند و در بعضی زمینه ها شاهد برابری در این کشورها هستیم از جمله در آموزش و بهداشت که در حال حاضر تعداد پزشکان زن و مرد مالزی برابر است و مشارکت اقتصادی زنان این کشورها نیز چشمگیر است .

کولایی در جمع بندی گزارش خود، اراده سیاسی، برنامه سیاسی و دیدگاه مثبت نظام های سیاسی برای ایجاد برابری را برای حضور و مشارکت زنان مهم ترین عامل برای ارتقاء شاخص های توسعه در کشورهای اسلامی دانست و تاکید کرد براساس این تحقیق، بسیاری از مشکلات جوامع در حال توسعه نه برخاسته از دین بلکه منبعث از سنتهای غلط و رایج در کشورهاست که به مرور زمان رنگ دین به خود گرفته است .

نشست پیش سمینار همایش بین المللی زن در جهان اسلام که با برنامه نشست علمی ماهانه انجمن همراه شده بود، در محل تالار امیرالمومنین مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی و با حضور رئیس و بعضی مسئولان این مرکز و نیز مسئولان سایر مراکز و موسسات مشارکت کننده در سمینار، برگزار شد .

موسوی بجنوردی نیز در ادامه این برنامه بر ضرورت و اهمیت مشارکت زنان در فعالیت های اجتماعی و فرهنگی و پژوهشی تاکید کرد و گفت : «کوشش های زنان ایرانی طی چند سال اخیر به ویژه در عرصه فرهنگ و آموزش قابل تقدیر است و این نشان دهنده باور ایشان به توانایی هایشان و اراده تقویت آن است . وی همچنین به ستم تاریخی که بر زنان رفته تاکید کرد و گفت :«هیچ کس بهتر از خود زنان نمی تواند مدافع حقوق آنان باشد چراکه زنان به نسبت تلاشی که می کنند، می توانند موقعیت و جایگاه به دست آورند رئیس مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی در پایان سخنانش به اهمیت پژوهش های تاریخی در مورد زنان و نقش و جایگاه آنان پرداخت و انجمن را در این زمینه متناسب با ظرفیت ها و قابلیت های دراختیارشان مسئول و متعهد دانست و دولت و مسئولان دولتی را مکلف به حمایت از برنامه ها و فعالیت های آن دانست.»

شهلا بختیاری آخرین سخنران این برنامه بود که به اختصار روند اجرایی و علمی سمینار زن در تاریخ اسلام را گزارش داد و گفت مهلت دریافت چکیده مقالات سپری شده و منتظر اصل مقالات برای داوری و اعلام نظر نهایی هستیم . وی اظهار امیدواری کرد که مقالات ارسالی بتوانند همه محورهای سمینار را پوشش دهند و با نوآوری و ارائه دیدگاههای نوین مبتنی بر مراجع و مصادر علمی، سمینار بتواند با دستیابی به اهداف خود، مراحل بعدی تا دوره معاصررا پی بگیرد . وی پایان مهلت دریافت مقالات را ۱۵مهرماه اعلام کرد و گفت مهلت ثبت نام شرکت کنندگان بدون ارائه مقاله به پایان رسیده و اگر کسی مایل به حضور است، باید با توجه به شرایط اعلام شده در فراخوان سمینار، در اسرع وقت اقدام کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.