یک روزنامه نگار آزاد، اما چهار روزنامه نگار به زندان محکوم شدند

سایت گزارشگران بدون مرز

گزارشگران بدون مرز خرسندی خود را از آزادی موقت سهیل آصفی روزنامه نگاری که بیش از دو ماه را در زندان اوین در بازادشت بسر برد، اعلام می دارد. با این حال آزادی مطبوعات در ایران از وضعیت نامساعدی برخوردار است. در یک ماه گذشته چهار روزنامه نگار به زندان محکوم شده اند و یک روزنامه توقیف دائم شده است.

“ما آزادی سهیل آصفی از زندان را تبریک می گوییم و خواهان صدور منع تعقیب قضایی برای وی هستیم. سهیل آصفی آزاد شد اما وی به لیست پر شمار روزنامه نگارانی می پیوندد که از زندان آزاد اما از آزادی بیان محرومند. این روزنامه نگاران که با سپردن وثیغه های سنگین از زندان آزاد می شوند انتخابی جز خودسانسوری و دور ماندن از چشم ماموران اطلاعاتی ندارند. در ایران ۹ روزنامه نگار دیگر در پشت میله های زندان بسر می برند که برخی از آنها در انتظار محاکمه هستند.”

آزادی موقت سهیل آصفی

سهیل آصفی روزنامه نگار جوان و همکار بسیاری از روزنامه ها و سایت های خبری روز شنبه ١۴ مهرماه با سپردن صد میلیون وثیغه از زندان آزاد شد. وی در روز ١٣ مرداد ماه به دادسرای انقلاب اسلامی تهران احضار و سپس بازداشت شد. در طی مدت بازداشت از حق ملاقات با مادر و وکلای خود محروم بود. خانواده این روزنامه نگار از وضعیت سلامت وی ابراز نگرانی کرده بودند. سهیل آصفی به گفته ی علیرضا جمشیدی به اتهام ” تشویش افکار عمومی” تحت تعقیب قضایی قرار دارد.

۴ روزنامه نگار به زندان محکوم شدند

٣١ شهریور ماه شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج آکو کردنسب روزنامه نگار هفته نامه کرفتو را با استناد به “ماده ۵٠١ قانون مجازات و تعزیرات اسلامی” به سه سال زندان برای “جاسوسی” محکوم کرد. روزنامه نگار هفته نامه کرفتو در روز ٣٠ تیرماه توسط ماموران وزارت اطلاعات در دفتر این نشریه بازداشت شد. ١۹ شهریور ماه محاکمه وی در پشت درهای بسته آغاز شد. آکو کردنسب در تمام مدت بازداشت از حق ملاقات با خانواده و وکلای خود محروم بود.

۴ مهر ماه بهمن احمدی امویی روزنامه نگار روزنامه سرمایه از سوی شعبه ١٣ دادگاه انقلاب تهران به شش ماه زندان که به مدت دوسال تعلیق شده است، محکوم شد. این روزنامه نگار به اتهام ” اقدام علیه امنیت ملی” چهارشنبه ١۶ خرداد ماه محاکمه شد ه بود. بهمن احمدی امویی به هنگام تهیه گزارش از تظاهرات ٢٢ خرداد ١٣٨۵در تهران، دستگیرشده و تحت تعقیب قضایی قرار گرفته بود.” یکی از “جرم” های بهمن احمدی امویی امضای طومارهای اعتراضی و از جمله امضا کردن طومار برای ژیل کارول روزنامه نگار به گروگان گرفته شده در عراق است.

٧ مهر ماه شعبه اول دادگاه سنندج دو روزنامه نگار هفته نامه توقیف شده ه پیام مردم کردستان اجلال قوامی که از تاریخ تاریخ ١٨ تیرماه ١٣٨۶ در زندان بسر می برد و جهانگیر هاشمی روزنامه دیگر این نشریه را به دوسال زندان تعلیقی و پرداخت پانصد هزار ریال جریمه نقدی محکوم کرد. در اصل این دو روزنامه نگار برای نوشتن مقالاتی در این هفته نامه به صد روز زندان تعزیری محکوم شده بودند که از سوی دادگاه حکم تعدیل یافت.

لغو امتیاز و تعطیلی دائم روزنامه گلستان ایران٣ مهرماه بعد از سه سال توقیف موقت روزنامه گلستان ایران، مجوز انتشار این روزنامه از سوی دادگاه برای ” اصرار به درج و اشاعه مطالب منکر، خلاف اخلاق و عفت عمومی، ” لغو و مدیر مسئول آن فروزان آصفی نخعی برای ” اصرار به درج و اشاعه مطالب منکر، خلاف اخلاق و عفت عمومی ” به دوسال محرومیت از مسوولیت‌های مطبوعاتی بدل از شش ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.