اطلاعیه عفو بین الملل درباره دلارام علی، روناک صفازاده و هانا عبدی

تغییر برای برابری : سازمان عفو بین الملل با صدور یک اطلاعیه حکم صادر شده برای دلارام علی را مبنی بر ۲ سال و ۶ ماه حبس ، محکوم کرده و خواستار رسیدگی هر چه سریعتر مقامات قضایی ایران برای صدور دستور توقف اجرای حکم شده است . در این اطلاعیه که در تاریخ ۱۷ آبان ماه ۱۳۸۶ صادر شده چنین آمده است : «سازمان عفو بین الملل او را زندانی ای محکوم به اشاعه آگاهی خواهد دانست که تنها به خاطر تمرین صلح طلبانه حق آزادی بیان و گرد همایی برای فعالیتهایش در راستای اشاعه حقوق زنان در ایران محکوم شده است . رییس قوه قضاییه این قدرت را دارد تا حکم دلارام علی را به تعویق بیاندازد و دستور بازپرسی مجدد را صادر کند .»

دلارام علی ، فعال اجتماعی ، در روز ۲۲ خرداد ۱۳۸۵ در طول یک اعتراض مسالمت آمیز در پایتخت ایران ، تهران ، که برای پایان دادن به تبعیضات موجود در نظام قانونی این کشور ترتیب داده شده بود ، دستگیر شد . او و سایر معترضین توسط پلیس مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و در نتیجه این ضرب و شتم دست چپ دلارام علی شکسته شد .

وی مدت کوتاهی پس از این دستگیری آزاد شد ، اما در خرداد ماه ۱۳۸۶ توسط شعبه ۱۶ دادگاه انقلاب در تهران ، محاکمه شده و به دنبال این محاکمه به جرم شرکت در یک تجمع غیر قانونی و تبلیغ علیه نظام و اختلال در نظم عمومی ، گناهکار شناخته شد .

در تیر ماه ۸۶ نیز دادگاه او را به ۳۴ ماه حبس و ۱۰ ضربه شلاق محکوم نمود . طبق گفته دلارام علی وکیل وی در طول دادگاه اجازه صحبت نداشته است . او به قید التزام به قول شرف آزاد بود تا اینکه در روز ۱۳ آبان ۱۳۸۶ گزارش ها از آن حکایت می کرد که مقامات قضایی به دلارام علی و وکلایش طی تماسی تلفنی گفته اند که دادگاه تجدید نظر حکم تجدید نظر شده او را صادر کرده است . حکم به صورت کتبی به دلارام ابلاغ نشده است. تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران ، اجرای حکم پیش از ابلاغ کتبی آن به شخص مورد نظر غیر قانونی است . دلارام علی هم چنین شکایتی را به خاطر عدم توجه به درمان وی در طول بازداشت ، به همراه سایر افرادی که مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند تسلیم دادگاه کرد ، اما در ماه مهر امسال ، دادگاه همه افراد پلیس حاضر در تجمع اعتراض آمیز ۲۲ خرداد ۸۵ را از اتهام تبرئه کرد .

دلارام در مرداد ماه سال جاری ، طی مصاحبه ای گفت که حکم شلاق او ، اگر چه با طول مدت زندانش قابل مقایسه نیست ، اما این موضوع خود توهینی است به جامعه مدنی و جنبش زنان . او هم چنین در مصاحبه دیگری چنین اضافه کرد : ” این حکم بسیار سنگین است . من و وکلایم فکر می کنیم که این حکم تنها به منزله هشداری برای سایر فعالین حقوق زنان است … مسئله دیگر اتهاماتی است که علیه من مطرح شده که هر سه اتهام همانند اتهاماتی است که سایر فعالین به آن محکوم شده اند ، هر چند سایر فعالین از ۲ اتهام تبلیغ علیه نظام و بر اخلال در نظم عمومی تبرئه شده اند ، من نیز به این اتهامات محکوم شده ام و برای آنها حکم دریافت کردم . این خود یک تفاوت محسوب می شود چرا که من به تنهایی نمی توانم بر علیه نظام تبلیغ کنم یا نظم عمومی را بر هم بریزم . این حکم به نظر من بیشتر به معنای هشداری است که دولت به ما داده تا یاد آور شود که این تنها یک نوع جهت گیری است که می تواند بر علیه ما داشته باشد ، تا به سایرین هم ترس وارد کند و حساب کار دست بقیه فعالین نیز بیاید . ”

در ادامه این اطلاعیه هم چنین شرحی از تجمع مسالمت آمیز میدان هفت تیر در روز ۲۲ خرداد ۸۵ و دستگیری دلارام در آن تجمع به همراه عکس وی آمده و از خوانندگان خواسته شده است تا نامه خود را با ذکر ابراز نگرانی از اجرای حکم دلارام علی، ابراز این مورد که چنانچه دلارام علی به زندان برده شود ، سازمان عفو بین الملل او را زندانی ای محکوم به اشاعه آگاهی خواهد دانست که تنها به خاطر تمرین صلح طلبانه حق آزادی بیان و گرد همایی در روز ۲۲ خردا ۸۵ برای فعالیتهایش در راستای اشاعه حقوق زنان در ایران محکوم شده است و درخواست برای توقف حکم دلارام علی که باید حذف شود، .. به زبانهای فارسی ، عربی ، انگلیسی و فرانسوی و یا به هر زبان دیگری به مقامات مربوطه در ایران به فوریت تمام ، ارسال دارند .

زندانیان وجدان آگاه در معرض شکنجه و بدرفتاری

در اطلاعیه عبفو بین الملل درباره روناک صفرزاده وهانا عبدی ۲۱ ساله امده است:«فعالین حقوق زنان، روناک صفرزاده و هانا عبدی در شهر سنندج، مرکز استان کردستان واقع در شمال غربی اایران، در بازداشت به سر می برند و گفته می شود که محل نگهداری شان در مرکزی وابسته به وزارت اطلاعات ایران است. هیچ یک تاکنون محکوم نشده اند.

در مورد هردو ایشان احتمال بدرفتاری و شکنجه وجود دارد. عفو بین الملل آنان را زندانیان وجدان می خواند که تنها به دلیل خواست صلح جویانه آزادی بیان و تجمعات بازداشت شده اند. هردو ایشان اعضای فعال کمپینی هستند که در صدد پایان دادن به تبعیض قانونی علیه زنان است.همچنین هر دو عضو NGO ی آذرمهر، سازمانی متعلق به زنان، در سنندج هستند که با کمپین همکاری دارد.

روناک صفرزاده در ۸ اکتبر، روز جهانی کودک در شهر سنندج در مراسمی حضور یافته و به جمع کردن امضا برای کمپین برابری پرداخته بود. فردای آنروز، ماموران وزارت اطلاعات ساعت ۸:۲۰ دقیقه صبح به درب منزل او رفته و کامپیوتر، کپی های برگه های امضای کمپین و کتابچه های حقوقی مخصوص کمپین را ضبط کرده و وی را بازداشت می کنند. پس از گذشت ۶ روز به مادرش اجازه تماس تلفنی کوتاهی داده می شود.»

هانا عبدی دانشجوی روانشناسی دردانشگاه پیام نور بیجاراست. او در چهار نوامبرتوسط هفت تن از ماموران وزارت اطلاعات در منزل پدربزرگش در سنندج دستگیر شد. ماموران سپس منزل پدری وی را جستجو کرده و کامپیوتر و دفترچه های حاوی اهداف کمپین را ضبط نمودند.عفو بین الملل از مخاطبان خواسته است که درخواست های خود را به زبانهای فارسی، عربی، انگلیسی و فرانسه و یا هر زبان دیگری هر چه سریعتر برای مسئولان ارسال نمایند و نگرانی خود را از وضعیت روناک صفرزاده و هانا عبدی که به دلیل فعالیتهای صلح جویانه در دفاع از “کمپینی برای برابری”، مانند جمع آوری امضا، در بازداشت به سر می برند.ابراز کنند و خواهان آزادی بی قید وشرط آنان شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.