عراق: شبح تجاوز و قتل بر سر زنان

شهرزاد نیوز

ناهید نوری

به گفته پلیس، گروه‌های شبه نظامی در جنوب عراق زنان را به خاطر عدم رعایت قوانین اسلامی به قتل می‌رسانند و خطر روزافزون این گروه‌ها، بسیاری از زنان را از زادگاه خود فراری داده است.

رئیس پلیس بصره، جلیل هانون، به خبرنگاران و کانال‌های تلویزیونی عرب گفته است که در پنج ماه گذشته در بصره، حداقل ۴۰ زن به قتل رسیده‌اند.

هانون می‌گوید: «مطمئن هستیم که قربانیان زیاد دیگری هم وجود دارند که خانواده‌هایشان از ترس رسوایی، قتل آن‌ها را اطلاع نداده‌اند.»

گروه‌های شبه نظامی تحت کنترل سازمان “شیعه بدر” و “سپاه مهدی” می‌کوشند قوانین اکید اسلامی را تحمیل کنند. تحمیل این قوانین به این شیوه، در زمانی انجام می‌شود که نیروهای بریتانیایی کنترل بصره، بزرگ‌ترین شهر جنوب عراق، را به دولت عراق سپرده‌اند.

تصور می‌رود دولت عراق که عمدتاً تحت نفوذ شیعیان است، به صورت تاکتیکی و گاهی هم مستقیم از این نیروهای شبه نظامی حمایت می‌کند. “سازمان بدر” از “شورای عالی اسلامی عراق”، جناح شیعی در دولت عراق حمایت می‌کند.

“سپاه مهدی” شاخه نظامی روحانی شیعی و ضد نیروهای اشغال‌گر، مقتدا الصدر، می‌باشد. به گفته ساکنین شهر، زنانی که حجاب اسلامی را رعایت نمی‌کنند، مورد حمله نیروهای شبه نظامی قرار می‌گیرند. بسیاری از زنان می‌گویند تهدید شده‌اند که اگر حجاب را رعایت نکنند، به قتل خواهند رسید.

زهرا الوان، دانشجوی کالج، که از بصره به بغداد گریخته است، اخیرا به خبرگزاری “اینترپرس سرویس” گفته است: «مردان نظامی به ما نزدیک شدند و گفتند باید حجاب اسلامی را رعایت کنیم و دیگر آرایش نکنیم. آن‌ها از پاسداران انقلاب ایران تقلید می‌کنند و ما معتقدیم که از جمهوری اسلامی ایران دستور می‌گیرند.»

الوان می‌گوید، روی دیوارهای بصره به رنگ قرمز به زنان در مورد رعایت حجاب اسلامی و استفاده از لوازم آرایش هشدار داده شده است.

مزین عبدل جبار، محقق اجتماعی در دانشگاه بغداد به این خبرگزاری گفت: «وضعیت در بغداد هم خیلی فرقی ندارد. تمام دانشگاه‌ها تحت کنترل نیروهای نظامی اسلامی هستند که مرتب با قوانین اسلامی، دانشجویان دختر را تحت فشار قرار می‌دهند.»

جبار گفت به این دلیل است که “خیلی از خانواده‌ها دیگر نمی‌گذارند دخترانشان به دبیرستان و کالج بیایند.”
در اوایل امسال، وزارت آموزش و پرورش عراق دریافت کرد که بیش از ۷۰ درصد از دختران و زنان جوان دیگر در کلاس‌های مدرسه یا کالج حاضر نمی‌شوند.

به گفته اهالی شهر، چند تن از زنان قربانی پیش از آن که ربوده شوند، متهم شده بودند که “بد” هستند. اکثر زنان ربوده شده، مدتی بعد، جسدشان پیدا شد.

اجساد چند تا از آنان در زباله‌ها انداخته شده بود و آثار تجاوز و شکنجه روی بدن آن‌ها دیده می‌شد. به گفته چند تن از اهالی که نمی‌خواستند نامشان برده شود، بر روی چند تا از جسدها، یادداشتی چسبانده شده بود که روی آن نوشته شده بود: این زن، زن “بد”ی بود.

یکی از آخوندهای شیعی در بغداد به شرط آن که نامی از او برده نشود در گفتگو با این خبرگزاری از این قتل‌ها دفاع کرده است. «این جا یک کشور اسلامی است و باید قوانین اسلامی را رعایت کنیم. نباید اجازه دهیم تحت عنوان آزادی و این مزخرفات، فساد به خانواده‌هایمان راه پیدا کند.»

آخوندهای سنی، نظر دیگری دارند. شیخ طارق ال‌آبادی به خبرگزاری “اینتر پرس سرویس” در بغداد گفت: «در اسلام ممنوع است که زنان موها و بدن خود را به نامحرمان نشان بدهند. اما این جا یک دولت اسلامی نیست، و ما فقط می‌توانیم به زنان توصیه کنیم، همان طور که به مردان توصیه می‌کنیم، که قوانین اسلام را رعایت کنند. به هر حال، جزای چنین اشتباهاتی، مسلماً قتل نیست.»

لیبرال‌های عراق، عمیقاً از نبود آزادی‌های فردی متأسفند. سالم محمود از حزب کمونیست عراق در بغداد می‌گوید: «ما از نابودی دستاوردهای زنان عراقی تحت رژیمی (رئیس جمهور قبلی، صدام حسین)، که عقب‌مانده می‌دانستیم، بسیار متأسفیم. آمریکایی‌ها قول دادند عراق را مظهر آزادی و رفاه خواهند کرد. الان ما هیچ کدام را نداریم.»

منبع :
Common dreams

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.