بيانيه انجمن حاميان حقوق بشر اصفهان نسبت به دستگيري اخير دانشجويان

كانون زنان ايراني : طی چند ماه اخیر شاهد بازداشت تعدادی از دانشجویان دانشگاه‌ها بوده‌ایم. احضار گسترده‌ دانشجویان به کمیته‌های انضباطی، تعلیق و تعطیلی نهادهای دانشجویی، ستاره‌دار کردن دانشجویان برای ممانعت از ادامه‌ تحصیل، اخراج اساتید مطرح، طرح سهمیه‌بندی جنسیتی و … از جمله اقدامهاي صورت گرفته در ماه‌های اخیر است.

ممانعت از آزادی دانشجویان تبرئه شده (احمد قصابان، مجید توکلی و احسان منصوری علی رغم پرداخت وثیقه)، بازداشت و زندانی شدن تعدادی قریب به 30 نفر از دانشجویان دانشگاه‌های تهران که از یازدهم آذرماه سال جاری تاکنون در بازداشت به سر می‌برند و ممانعت از تماس عده‌ای از این دانشجویان با خانواده‌ها و نبود دسترسی به وکیل مدافع، اعتصاب غذای دانشجویان دانشگاه اصفهان در اعتراض به فشارهای وارد بر آنها، خود نشان از وضعیت خاص و بحرانی فضای دانشگاهی کشور دارد.

این در حالی است که مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر و قانون اساسی جمهوری اسلامی آزادی بیان و عقیده، حق اعتصاب، حق داشتن وکیل مدافع و … را از حقوق مسلم هر انسان می‌داند و از آنجا که به تعابیر مختلف دانشگاه و دانشجو باید چشمان بینا و منتقد جامعه باشند، این وضعیت بسیار بحث برانگیز و شبهه‌افکن است.

انجمن حامیان حقوق بشر اصفهان، با توجه به شرایط منطقه‌ای و مشکلات اساسی کشور در مسائل مختلف اجتماعی و اقتصادی و نیاز کشور به آرامش، خواستار احترام به حقوق دانشگاه و دانشجویان بر طبق مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر و قانون اساسی کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.