زنان ایتالیا در خیابان‌ها در دفاع از حق سقط جنین زنان

شهرزاد نیوز: روز ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) صدها تن از زنان ایتالیایی در شهرهای رم و ناپل در اعتراض به خطر ممنوعیت سقط جنین در این کشور توسط جریانات و گرایشات محافظه کار و مذهبی، دست به تظاهرات زدند. گرچه این خبر به شکل محدودی در خبرگزاری‌های ایتالیا انعکاس یافت، اما سایر خبرگزاری‌های اروپا به تفصیل از آن سخن گفتند.

در حال حاضر سقط جنین تا ۳ ماهه‌ی اول بادرداری در ایتالیا مجاز است. اما از دسامبر سال گذشته این مساله مورد بحث قرار گرفته و بعید نیست که با به قدرت رسیدن جناح‌های محافظه‌کار، این حق قانونی را که ۳۰ سال پیش در ایتالیا به رسمیت شناخته شده است، ممنوع کنند.

ماجرای زیر سوال بردن چنین حقی از دسامبر ۲۰۰۷ و از آن هنگام شروع شد که “جولیانو فرآرا” یکی از روزنامه نگاران دست راستی ایتالیا در نوشته ای این بحث را در رسانه ها آغاز کرد. به دنبال آن، “سیلویو برلوسکونی” نخست وزیر پیشین این کشور، در طرحی از سازمان ملل خواست که سقط جنین را به حالت تعلیق نگاه دارند.

در اوائل سال جاری، در چنین فضای سیاسی و اجتماعی، زنی که جنین خود را در بیست و یکمین هفته‌ی بارداری به خاطر اختلالات شدید ژنتیکی سقط کرده بود، توسط پلیس بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفت.سازمان‌ها و مدافعین حقوق زنان، در اعتراض به این سلسله اقدامات بطئی که به اعتقاد آنها راه را بر ممنوعیت سقط جنین باز می‌کند، به خیابان‌ها آمدند و اعتراض خود را به نمایش گذاردند. در این تجمع یک تن بازداشت شد. لازم به ذکر است که وزیر بهداشت ایتالیا نیز در همبستگی با معترضین در تظاهرات شرکت کرده و اعلام نموده است که تمام هم خود را برای جلوگیری از ممنوعیت سقط جنین به کار خواهد برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.