اکرم مهدوی؛زنی در آستانه اعدام

کانون زنان ایرانی:آخر فروردین ماه تنها فرصت برای نجات اکرم مهدوی، زنی در آستانه اعدام است .آخرین روزهای فروردین ماه هم طی می شوند و اکرم در انتظار شنیدن خبر فراهم شدن ۶۰ میلیون تومان پول دیه چشم به میله های زندان دوخته است.

اکرم مهدوی در سال ۸۳ و به کمک هم جرمش شوهر ۷۴ ساله خود را که نزدیک به ۵۰ سال از او بزرگتر بوده به قتل رسانده است و به گفته مینا جعفری ؛وکیل پرونده اکرم مهدوی دیوان عالی کشور حکم قصاص را تایید کرده و قرار است آخر فروردین ماه پرونده جهت استیذان نزد رئیس قوه قضاییه ارسال شود.

پدرو مادر کشاورز اکرم که حالا در شهرستان الیگودرز زندگی می کنند از وضعیت دخترشان چندان اطلاع ندارند. وکیل پرونده ،خاطرات زندگی موکل ۳۲ساله اش را مرور می کند:”در ۱۳ سالگی به عقد ازدواج پسر دایی اش در می آید پس از ۵ سال زندگی مشترک متوجه می شود که همسرش با زن دیگری آشنا شده و با گرفتن مهریه ۲۵۰ هزارتومانی مطلقه می شود. و حضانت کودک پنج ساله اش نیز به او داده نمی شود هرچند بعد از گذشت ۹ سال از وقوع طلاق به دلیل اعتیاد پدر ، حضانت و نگهداری دختر به اکرم محول می شود.”

ازدواج دوم اکرم هم در سن ۲۰ سالگی اش رخ می دهد.ازدواج با مردی که حدودا ۵۰ سال از او بزرگ تر بوده اما او را به اجبار شوهر دادند.خودش می گوید:” با دوتا سیلی ، بله را از من گرفتند”.

این مرد ۷۴ ساله که حالا به قتل رسیده به جز اکرم دو همسرعقدی دیگر ی هم داشته اما اکرم از آنها مطلع نبوده است و حدود ۸ سال با مقتول زندگی مشترکش را ادامه مید هد هرچند طی این مدت ، دوبار تقاضای طلاق را در دادگاه محلاتی مطرح می کند.

وکیل این پرونده درباره تقاضای طلاق اکرم می گوید:” بار اول به علت آنکه دلیل محکمه پسندی برای قضات نداشته (یعنی عدم تمکن مالی مقتول که گویا مستاجر بوده ند و یا چند همسری بودن ایشان که بدون اطلاع اکرم بوده ودر مجموع عدم رضایت وی از زندگی ) تقاضای طلاقش رد می شود. بار دوم نیز به دلیل برخورد و درگیری لفظی میان مقتول و پدر اکرم. مقتول عنوان کرده بوده که وی را طلاق نمی دهد خود اکرم ، خیال طلاق را از سر بیرون کرده و اقدام انجام شده را نیمه کاره رها می کند.”

پس از آشنایی یک هفته ای با پسر جوانی به نام بهنام (شریک جرم اکرم) به علت آنکه بهنام خود را مجرد معرفی کرده بوه و نیز به این دلیل که اکرم را تهدید می کرده که دخترش را می کشد!(در صورتی که شوهر اکرم را نکشد) برای رهایی از این چرخه بسته ، دست به قتل مقتول می زنند.

قتل در مرداد ماه سال ۱۳۸۵ رخ می دهد . پس از گذشت سه روز ،اکرم خود را به کلانتری معرفی کرده و ماجرا را بازگو می کند. در ماه شهریور همان سال به عنوان متهم درجه دوم ،بازداشت شده و در زندان اوین به سر می برد.

جمعی از فعالان حقوق بشر با راه اندازی کمپین کمک به اکرم مهدوی قصد دارند کمک های مالی خیرین را جمع آوری کنند چرا که خانواده مقتول راضی شده اند با گرفتن ۶۰ میلیون تومان از جان اکرم بگذرند اما به گفته وکیل اکرم تا اعدام فرصت زیادی نمانده و پایان فروردین پرونده برای صدور اجازه اعدام به رییس قوه قضاییه ارسال می شود.

رهایی از اعدام درخواست فعالان حقوق بشر است .خیرین می توانند کمک های خود را به شماره حساب ۰۳۰۲۹۱۷۷۵۰۰۰۱ حساب سیبا نزد شعبه مبارزان بانک ملی، به نام وکیل پرونده، مینا جعفری واریز کنند تا با تهیه پول دیه این زن در آستانه اعدام نجات یابد.

وبلاگی برای اکرم مهدوی ایجاد شده که می توانید اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.