یک شب در اوین با خدیجه مقدم

شهلا فروزانفر

چهارشنبه ساعت ۳.۵صبح مقابل درب زندان اوین ؛ برف بشدت می بارد اتومبیل ها به سختی راه سنگلاخ دسترسی به اوین را طی می کنند تا به مقابل در زندان برسند.

یک ردیف سرباز در برابر اوین صف آراسته اند اما به چهره هر یک نگاه می کنی گریان با اندوه فراوان از مردم درخواست عقب نشینی دارندو امید می دهند که شاید بواسطه بارش سنگین برف قاضی اعدام و دستیاران نرسند واعدام متوقف شود ، اما آنها با ماشینهای خود می رسند.

خانم مقدم با قاضی در مورد پرونده راحله صحبت می کنیم اما او به سختی جواب می دهدکه اختیاری ندارد همه چیز مهیا است .برای اعدام وحذف زندگی۱۲ نفر نگون بخت (۹ نفر از زندان رجایی کرج و۳ نفر از زندان اوین)در بیرون زندان غوغایی است صدها نفر از خانواده های متهمین به التماس و خواهش وضجه وزاری از خانوادههای مقتول ها تقاضای عفو می کننداما گویا انسانیت اعدام شده است تحمیل جنگهای مکرر به ملت های این منطقه در بروز خشونت های فردی وخانوادگی بی تاثیرنبوده است.

اینجا روح مهربان ایرانی جاری نیست کینه ورزی و تقاضای اعدام بیداد می کند.

مادران صلح وکمپین با تک تک مادران مقتولین صحبت میکنند. میگوییم اعدام انسان در هر شرایطی قتل محسوب می شود
با مشارکت در صحنه اعدام شما به اعدام انسانیت ،به اعدام خودتان دست می زنید هرگز از خاطره اعدام انسانی خلاص نخواهید شد.

زندگی خود را تلخ و زهر آگین نسازیدخون در برابر خون غیر انسانی است اجازه دهید با پشت کردن به روحیه انتقام
،ضد بشری ،زندگی را فریاد کنیم.

اما علت حضور ما در برابرزندان حکم اعدام یک زن روستایی آذربایجانی بنام راحله زمانی است که متهم به شوهرکشی است و چون زبان فارسی بلد نبوده از خود دفاعی نکرده است همچنین حجب وحیای روستائی سبب شده که از فساد و اعتیاد و زن بازی همسرش در دادگاه حرفی نزنددر ۱۴سالگی به خانه شوهر روانه گردیده دو فرزند داردپدر ومادر مقتول صحبت شده اظهار می دارند اگر ما رضایت دهیم پسرمان مارا از خانه بیرون میکند.

اما پسر تنها راه تسکین را اعدام راحله عنوان میکند و به ما فحاشی می کند مارا هل می دهد.
اما ما نمی رنجیم هر دو طرف قربانیانآسیب های اجتماعی هستند.با توجه به اینکه چهار وکیل پرونده مزبور را قطعی نمی دانند و جود شبه در پرونده راحله را امضا کرده اند و توانسته بودند یک ماه فرصت سازش بگیرند اما در کمال حیرت ظرف یک هفته می خواهند راحله رااعدام کنند.

دیروز او با خانم مقدم صحبت کرده است پرسیده بود در پای چوبه دار چه بگوییم چه کسی را صدا کنم ؟
مادران صلح ظرف۴ساعت هر امکان حقوقی وقضایی را بررسی کرده وبا مقامات مختلف تماس گرفته اند اما نتیجه شکست ،شکست واعدام و تمام .

بعد از اعدام راحله روحیه مادران در هم شکسته است اما خدیجه اعلام میکند جانهای دیگری در خطر است با بقیه خانواده ها صحبت کنید و شریف ترین احساس انسانی یعنی بخشش را در آنها بیدار کنید و این تلاشها هر چند اندک اما بزرگ و پاسخی انسانی دریافت می کند.

۴ خانواده بواسطه صحبت ما وسایر مردم رضایت داده اند که مورد استقبال وتشویق مادران قرار می گیرند
خانواده شاکی راحله زمان خروج از زندان توسط مادران صلح ومردم مورد باز خواست ونکوهش قرار گرفتند و عملا از صحنه گریختند از مقابل اوین دور می شویم زندگی روزانه آغاز شده است مادران صلح در سکوت می گریند و من به ویکتور هوگو فکر میکنم که زمانی گفته بود مرگ هر انسانی از جان من می کاهد چه من در بشریت در آمیخته ام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.