عبادی: حقوق بشر مهم‌تر از انرژی هسته‌ای است

رادیو زمانه: شیرین عبادی گفت که از وقتی جهان توجه خود را به برنامه هسته‌ای تهران معطوف کرده، وضعیت حقوق بشر در ایران هر روز وخیم‌تر می‌شود.

به گزارش روزنامه گاردین عبادی افزود که تلاش جامعه بین‌الملل برای بررسی موارد نقض حقوق بشر در ایران کاهش یافته و این مسئله به محمود احمدی‌نژاد کمک کرده تا به سرکوبگری خود شدت بخشد.

خانم عبادی برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۰۳ در مصاحبه با گاردین ادامه داد که بسیاری از فعالان سیاسی به زندان افتاده‌اند و تعقیب قضایی روزنامه‌نگاران، حقوقدانان و دانشجویان معترض در ایران شدت یافته است.

وی گفت: «پلیس هر روز بیشتر در زندگی مردم دخالت می‌کند و با وجودی که اخیراً اعلام کرده‌اند که در تهران به دنبال مبارزه با اراذل و اباش هستند اما تعداد زیادی از مردم بیگناه به خصوص زنان و مردان جوان را در خیابان‌ها بازداشت می‌کنند.»

بر اساس این گزارش، خانم عبادی از موضع غرب و به‌خصوص آمریکا در قبال ایران انتقاد کرد و گفت که صحبت بر سر حمله نظامی به ایران در مبارزات کاندیداهای ریاست‌جمهوری ایالات متحده بسیار نگران‌کننده است.

وی گفت: «بی‌تردید حمله نظامی به ایران وضعیت حقوق بشر را بدتر می‌کند. به عراق نگاه کنید، امروز بنیادگرایان در این کشور برای ادامه افراط‌گرایی‌های خود بهانه دارند و دیگر کمتر کسی از آزادی بیان و حقوق بشر سخن می‌گوید.»

وی ادامه داد: «حضور نیروهای آمریکایی در عراق برای مردم این کشور خوشبختی به ارمغان نیاورده است. به عنوان یک فعال حقوق بشر به مردم دنیا می‌گویم اگر به‌دنبال کمک به مردم ایران هستید، راه آن حمله نظامی نیست.»

عبادی در مورد فقر در ایران نیز گفت که جهان باید بداند که مردم ایران هر روز فقیرتر می‌شوند و براثر سرکوبگری‌های رژیم امروز در ایران، حدود ده میلیون نفر زیر خط فقر زندگی می‌کنند. یعنی از هر هفت ایرانی، یک نفر دچار تنگدستی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.