بیانیه کمیته زنان سازمان دانش آموختگان: ماجرای دانشگاه زنجان را منحرف نکنید

ادوارنیوز: کمیته زنان سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای ضمن محکومیت حوادث دانشگاه زنجان خواهان برخورد با مسبیبین این حوادث شده و همچنین از تلاشهای انجام شده برای ایجاد انحراف در افکار عمومی از سوی رسانه های دولتی انتقاد کرده است:

آنچه در ماجرای دانشگاه زنجان اتفاق افتاد نمایشی بود از تبعیضی که گاه در زوایایی پنهان در نهاد های آموزشی بر دختران دانشجو می‌گذرد.
قاعده سلطه این بار در ساختی غیر اخلاقی از تمامی ابزارهای در اختیار استفاده کرد تا نمایش این سلطه را به شکلی همه جانبه بروز دهد.

اتفاقی که در دانشگاه زنجان افتاد نشان داد که کانون آموزش، امن‌ترین کانون که زنان ایرانی برای ارتقا سطح زندگی از آن استفاده می‌کنند هم به مخاطره افتاده است. . کانونی که خلق آن دست کم یک قرن تلاش جنبش زنان را به عنوان پشتوانه خود ذخیره دارد و اکنون با خطر روبروست.

گفتمان کنونی حاکم بر جامعه ما در موضوع نگاه به زن عجیب ذات‌گرا است.زن در چنین تعبیری جنسی تلقی می شود که مدام باید برای او تصمیمی گیری شود. در جایی که قوانین در جامعه زندگی اجتماعی زن را محدود کرده و تمام کانال های قدرت رسانه ای در اختیار قدرت بر آن است که تصویری سنتی از زن را ترویج دهد، زن مدرن ایرانی در حال تلاش برای تثبیت هویت فردی اش به محیط های آموزشی روی آورده و متاسفانه همین حوزه های اندک هم دیگر دارد به محیط هایی برای سوءاستفاده جنسی تبدیل می ‌شود.

زنان ایران حتی در انتخاب پوشش خود هم باید از بازداشت و اهانت در هراس باشند و گویا حتی هنگامی که برای توانمند تر کردن خود پا به نهاد آموزشی هم می گذارند باید به طریقی دیگر این هراس را در دل داشته باشند که مبادا روزی با درخواستی غیر منطقی و شنیع از سوی مسئول دانشگاه خود مواجه شوند.

همین زنان در زمان کارزار انتخاباتی به یک باره قابل ستایش و هم تراز مردان می شوند و هیچ مقامی نمی گوید که باید حق رای زن هم نصف حق رای مرد باشد.

اما ماجرای دانشگاه زنجان دارد به بیراه‌ای می رود. شاید تئوری سازان آن این بار هم نمی خواهند واقعیت را ببینند. تلاش تعدادی از رسانه های نوشتاری و اینترنتی برای منحرف کردن این جریان چند روزی است که آغاز شده است.

چنانچه یکی از روزنامه ها اخیرا در همین زمینه ماجرای دانشگاه زنجان را نوعی تلاش برای به دردسر انداختن وزیر علوم می داند و دست هایی در پشت پرده ماجرا می‌بیند بی آنکه این به پرسش پاسخ دهند که این ناموس پرستی را که مدام در بوق کرنایش کرده اند ، چه می کنند؟

آنچه در ماجرای دانشگاه زنجان اتفاق افتاد شاید در نگاهی دیگر به ایجاد جسارتی در جنس مونث برای افشای تبعیض جنسی تعبیر شود. چنانچه تا پیش از این بارها و بارها دختران دانشجو در جمع های خصوصی خود با هراس از داستان هایی مشابه سخن می‌گفتند و هیچ کدام را جراتی برای علنی کردن ماجرا نبود. بنابراین آنچه در دانشگاه زنجان اتفاق افتاده نشان داد که دختران دانشجو نیز دیگر نمی توانند از قاعده سلطه ای که بر آنها حاکم است تبعیت کنند و در فرصت لازم می توانند برای در هم کوبیدن این قاعده اقدام کنند.
در همین راستا کمیته زنان سازمان ادوار تحکیم وحدت خواستار پیگیری دقیق و شفاف ماجرای دانشگاه زنجان و ریشه یابی چنین حوادث دردناکی از سوی نهادهای مسئول است.

همچنین این کمیته شائبه افکنی و اهانت به فعالان دانشجویی از سوی برخی رسانه‌ها در این زمینه را محکوم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.