سازمان ملل: تجاوز جنسی ‘اقدام نظامی’ است

بی بی سی فارسی: تجاوز جنسی به زنان در جریان جنگ یک تاکتیک نظامی غیرقانونی توصیف شده است
اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در پی جلسه بررسی تجاوز جنسی در درگیری های نظامی، قطعنامه ای را تصویب کردند که در آن آمده که تعرض جنسی در جریان جنگ بخشی از عملیات جنگ روانی است و مانعی در برابر تلاش برای استقرار صلح و امنیت بین المللی محسوب می شود.

در این قطعنامه تاکید شده است که نمی توان اقدام به تجاوز جنسی توسط نیروهای متخاصم علیه زنان طرف مقابل را صرفا یکی از جنبه های فرعی جنگ تلقی کرد.

براساس این قطعنامه، در بسیاری موارد، تجاوز جنسی اقدامی عمدی و گاه سازمان یافته است که با هدف تضعیف روحیه طرف مقابل و در نتیجه کسب امتیاز نظامی به اجرا گذاشته می شود.

در قطعنامه شورای امنیت تمامی کشورهای عضو ملزم شده اند تا در جریان درگیری های نظامی تمامی اقدامات لازم را به منظور جلوگیری از تعرض جنسی به کار گیرند.

این قطعنامه اعلام می دارد که ارتکاب تجاوز جنسی در جریان درگیری های نظامی اقدامی فردی و اجتناب ناپذیر و حاصل شرایط خاص منطقه جنگی محسوب نمی شود بلکه اقدامی عمدی و غیرقانونی برای پیشبرد اهداف نظامی است و مسئولان نظامی باید از بروز آن جلوگیری کنند.

تا کنون، تجاوز جنسی یکی از تبعات طبیعی جنگ دانسته می شد که نفرات نظامی با تصمیم فردی و برای ارضاء تمایلات شخصی مرتکب آن می شدند و در نهایت، تنها می توانست به پیگرد قانونی چنین افرادی به اتهام ارتکاب جرائم جنگی منجر شود.

با تصویب این قطعنامه، تجاوز جنسی در جریان جنگ یک اقدام نظامی عمدی شناخته شده و مسئولیت ارتکاب آن بر عهده فرماندهان نظامی و مقامات کشورهای درگیر است و می تواند مجازات های بین المللی علیه دولت ها را در پی آورد.

اقدام تحمل ناپذیر

قطعنامه منع تجاوز جنسی در جنگ در پی تدوین گزارش ویژه ای در مورد اتهام ارتکاب تخلفات جنسی توسط پاسداران صلح سازمان ملل در تعدادی از کشورهای محل ماموریت آنان تصویب شده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، در اجلاس ویژه شورای امنیت گفت که این سازمان به “سیاست صد در صد عدم تحمل” چنین رفتاری متعهد است و طرح خاصی را در دست بررسی دارد که بر اساس آن، تنها نفراتی که مرتکب چنین تخلفاتی می شوند مسئول شناخته نخواهند شد بلکه فرماندهان آنان نیز مورد بازخواست قرار می گیرند.

در جلسه ویژه شورای امنیت، شماری از کشورهای عضو به منظور تاکید بر اهمیت موضوع تجاوز جنسی در جنگ، مقامات ارشد و وزیران خارجه خود را به این جلسه اعزام داشته بودند.

کاندولیزا رایس، وزیر خارجه ایالات متحده که کشور او ریاست دوره شورای امنیت در ماه جاری را بر عهده دارد، در سخنان افتتاحیه خود گفت که اینکه آیا تجاوز جنسی در جریان جنگ به امنیت و صلح جهانی ارتباط دارد یا نه، برای مدتها مورد بحث بوده است.

وی گفت احساس خرسندی می کند که پاسخ به این سئوال مثبت بوده و در نتیجه، شورای امنیت دارای صلاحیت تصمیم گیری در باره آن تشخیص داده شده است.

منشور ملل متحد برای شورای امنیت نقش حفظ صلح و امنیت جهانی را پیش بینی کرده و به این نهاد اجازه می دهد تا کشورهایی را که صلح و امنیت جهانی را به مخاطره می اندازند هدف مجازات های بین المللی قرار دهد.

خانم رایس گفت که تصویب این قطعنامه به معنی آن است که خشونت جنسی در مناطق جنگی به عنوان موضوعی مرتبط با امنیت جهانی شناخته می شود و این موضوع مورد تایید قرار می گیرد که چنین اقدامی نه تنها سلامت و امنیت زنان، بلکه ثبات اقتصادی و اجتماعی کشورها را نیز به مخاطره می اندازد.

پیش نویس قطعنامه پس از چندین هفته مذاکره بین دیپلمات ها و سازمان های مدافع حقوق بشر و گروه های حمایت از زنان تدوین شد اما متن مصوب به دلیل اصرار چین و روسیه، دو کشور عضو دائم و دارای حق وتو در شورای امنیت، به خصوص در مورد وضع تحریم های بین المللی به مراتب ملایمتر از متن اولیه بود.

در جریان درگیری های نظامی در دهه های اخیر، به خصوص جنگ های داخلی، موارد متعددی از خشونت علیه غیر نظامیان به خصوص تجاوز جنسی توسط نیروهای درگیر گزارش شده و مشکلات روانی و اجتماعی ناشی از آن تا سال ها پس از خاتمه جنگ نیز ادامه داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.