آزادی شان را انتظار می کشیم

فروغ سمیعی نیا

کانون زنان ایرانی

در اول ماه می روز جهانی کارگر که دنیا آن را گرامی می دارد در ایران در پارک لاله٬ در حالیکه افرادی صرفأ به قصد برگزاری تجمع روز کارگر آمده بودند تا همبستگی خود را با کارگران جهان اعلام کنند با برخوردی شدید از سوی نیروی انتظامی مواجه شدند . تجمعی که هنوز برگزار نشده بود با خشونت مامورین مواجه شد و دهها زن و مرد که احتمال میرفت نیت برگزاری تجمع را دارند دستگیر شدند و در حین بازداشت کتک و فحش و ناسزای مامورین بدرقه راهشان گردید . این جملات را بارها تکرار می کنیم تا سرکوب های شدید در زمان برگزاری انتخابات را فراموش نکنیم.

کاوه٬ امیر٬ نیکزاد٬ پویا و طه که به گمان مامورین به قصد بر هم زدن امنیت ملی در پارک لاله بودند را بازداشت کردند و جلوه نیز که در خانه بود اما گمان می رفت او نیز آشفتن امنیت را در ذهن خود می پروراند همراه وسایل خانه کشان کشان راهی وزرا شد. و ما هنوز نمی دانیم گیرنده ها چگونه حس می کنند چه کسی و در کجا قصد بر هم زدن امنیت ملی را دارد.و مانده ایم که چگونه و در چه شرایطی می توان اسلام را فراموش کرد و زنی را روی زمین کشد در حالیکه در همین سیستم مانتو یک وجب بالای زانو گناهی نابخشودنی است.

بعد از دو هفته آزادی ها شروع شد یعنی کمترین مجازات برای این تجمع شکل نگرفته دو هفته زندان است البته برای مردان همراه با ضرب و شتم.

امروز دیگر پوریا هم آزاد شده و امیر نیز در آستانه آزادی است اما جلوه و کاوه به خاطر کدام جرم ناکرده هنوز هم زندانند ؟ زوجی که همه زندگیشان را برای مردم صرف کرده اند و به هیچ چیز جز اصلاح قانون و اهداف کمپین یک میلیون امضا نمی اندیشند. تشخیص این امر نیز مشکل نیست وقتی می توانی به همه نوشته های شان در سایت های زنان دسترسی داشته باشی . بازجویان در این زمان طولانی به دنبال چه بوده اند و در کتاب ها و نوشته ها و مدارک تحصیلی شان به دنبال چه هستند تا با آن امنیت را به کشور باز گردانند.

حکومتی که تحمل منتقدانی که همواره روش های مسالمت آمیز را برگزیده اند را ندارد چگونه کسی را که اتهام جاسوسی اش به نظر خودشان محرز بوده به راحتی آزاد می کند ؟

مادر جلوه می گوید قاضی گفته چون دلش می خواهد جلوه را در ز ندان نگه می دارد. در جامعه ای که افراد به دلخواه قاضی در زندان می مانند ممکن است در صورت سکوت ما روزی کسی به دلخواه قاضی احکامی به مراتب بدتر نیز دریافت کند؟

بازداشت های پی در پی اعضای کمپین احکام عجیبی چون یکسال حبس به اتهام شرکت د رکمپین و کلیه فشارهای وارده به اعضای کمپین یک میلیون امضا تا کنون نتوانسته این جنبش را متوقف سازد حتی بازداشت دوستانمان ما را برای رسیدن به اهدافمان مصمم تر می سازد.

جلوه پیش تر نیز به همین اتهام یک ماه را در زندان گذراند و با انگیزه ای مضاعف به کمپین بازگشت و اینبار نیز د ربند عمومی زندان اوین در میان زنانیکه برای رهایی شان تلاش کرده، زندانی است و برای شان از قوانین نا برابر می گوید و آزادگی و رهایی .

و ما نیز آزادی شان را

انتظار می کشیم تا در کنار جلوه و کاوه برای تغییر قوانین تبعیض آمیز تلاش کنیم.

مطلبی دیگر در باره جلوه و کاوه

دوستی روشنی بخش ،ناهید کشاورز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.