پرسش های مرگ زهرا بنی یعقوب بی پاسخ ماند

وب سایت مردمک

بازپرس شعبه سوم دادسرای عمومی و انقلاب دادگاه همدان پرونده مرگ دکتر زهرا بنی‌یعقوب را مختومه اعلام و برای متهمان این پرونده قرار منع تعقیب صادر کرد.

به گفته ابوالقاسم بنی یعقوب ، پدر زهرا در رای صادره از سوی جعفری مصلح ،بازپرس دادسرای همدان که صبح نوزدهم تیرماه به مادر زهرا در خانه شان در جنوب شهر تهران ابلاغ شده است ،مرگ دکتر زهرا،خودکشی عنوان شده است.

زهرا بنی یعقوب، پزشک ۲۷ ساله ، که در حال انجام داوطلبانه طرح خدمات پزشکی در یکی از روستاهای دور افتاده کشور بود، روز جمعه بیستم مهرماه ۱۳۸۶ ساعت ۱۰ صبح در محوطه پارکی در همدان به همراه نامزد خود توسط ماموران ستاد امربه معروف بازداشت و به ستاد منکرات منتقل شد.

دو روز بعد مأموران بازداشتگاه اعلام کردند که زهرا خود را در راهروی ‏طبقه دوم بازداشتگاه با استفاده از پارچه پلاکارد تبلیغاتی حلق آویز کرده و جان باخته است.‏

اما خانواده زهرا با این استدلال که او طبق ادعای مسئولان بازداشتگاه به تلفن همراه برادر خود زنگ زده و منتظر رسیدن پدرش بوده، فرضیه خودکشی را مردود دانستند.

به گفته شیرین عبادی، یکی از وکلای این پرونده و پدر زهرا، تناسب نداشتن قد زهرا و صحنه ای که به عنوان صحنه خودکشی اعلام شده بود، امکان عقلی و عملی فرضیه خودکشی را رد می کند.

صدور حکم تبرئه متهمان در حالی انجام شده است که در اوایل خرداد ماه خانواده زهرا بنی یعقوب خبر از انتقال پرونده فرزندشان به دادگستری تهران داده بودند.

با اعلام بسته شدن پرونده زهرا بنی یعقوب، هشت متهم این پرونده که همگی مامور بازداشتگاه امر به معروف و نهی از منکر همدان هستند، تبرئه شدند.

در حکم بازپرس همدانی که تاریخ صدورش نهم تیرماه است و پس از ده روز به خانواده زهرا ابلاغ شده ، به شاکیان حداکثر تا ده روز فرصت داده شده که برای اعتراض به این حکم اقدام کنند.این حکم دقیقا در پایان مهلت قانونی اعتراض به خانواده زهرا ابلاغ شده است.

پیگیری مرگ مشکوک با استناد به قانون

به دنبال مرگ مشکوک زهرا بنی یعقوب در یکی از بازداشتگاه‌های شهر همدان، مجمع نمایندگان ادوار مجلس هفتم با صدور نامه‌ای به هاشمی شاهرودی، رییس قوه قضائیه، خواستار تشکیل هیئت ویژه‌ای برای پیگیری این حادثه شد.

در این نامه که ۲۳ آبان ۱۳۸۶ در مطبوعات کشور منتشر شد، این پرسش مطرح شده که جرم متهم چه بوده که شدیدترین اقدامات امنیتی با قید بازداشت در مورد او به اجرا در آمده و ادعای خودکشی زهرا در راهروی بازداشتگاه در ساعت ۹ شب زیرسوال رفت.

مجمع نمایندگان ادوار مجلس یادآور شدند: برخورد صورت گرفته با زهرا بنی یعقوب در مغایرت آشکار با «قانون رعایت حقوق شهروندی و احترام به آزادی های مشروع» است.

این قانون به منظور جلوگیری از اقدامات خودسرانه مقام های ذیربط در زمینه کشف جرایم در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۶ به تصویب نمایندگان مجلس رسید.

عبدالفتاح سلطانی یکی از وکلای پرونده زهرا بنی یعقوب گفت: در این قبیل بازداشت‌ها، باید یک نظارت جدی توسط ارگان‌های بی‌طرف اعمال شود. امیدوار هستیم در آینده راهکاری اتخاذ شود که یک زندانی، تنها در اختیار بازجو قرار نگیرد که بتواند هربلایی دلش می‌خواهد سر زندانی بیاورد. زندانی در صورتی که مورد خشونت یا آزار به هر طریق قرار بگیرد، هر ادعایی بکند، شاهدی ندارد.

خاتمه تحقیقات

طرح شکایت از سوی خانواده زهرا مبنی بر قتل عمد فرزندشان سبب آغاز تحقیقاتی شد که روز پنجشنبه با ابلاغ قرار منع تعقیب متهمان پرونده خاتمه یافت.

اسفندماه سال گذشته آیت الله هاشمی شاهرودی رییس قوه قضاییه با تقاضای اولیای دم و وکلای زهرا بنی یعقوب مبنی بر ارسال پرونده از همدان به تهران موافقت کرده و برای بررسی بیشتر این درخواست را به شعبه ۲۰ دیوان عالی کشور فرستاده بود.

بر اساس مقررات آئین دادرسی در شرایط خاص و در صورت تشخیص رییس قوه‌ قضائیه و موافقت دیوان عالی کشور، پرونده‌های کیفری جهت ادامه رسیدگی قابل احاله به سایر مراجع قضایی هستند.

پدر زهرا بنی یعقوب گفته بود با پیگیری پرونده شماره نامه ارسالی از تهران به همدان را دریافت کرده اما مقام های قضایی همدان از عدم دریافت این نامه خبرداده بودند.

دادستان تهران در ۱۷ فروردین دستور ارسال پرونده از همدان به تهران را صادر کرد و در حالی که اولیای دم و وکلای زهرا بنی یعقوب منتظر رسیدگی به پرونده در مراجع قضایی پایتخت بودند، روز چهارشنبه دادسرای همدان در اقدامی عجولانه به بسته شدن پرونده رای داد.

به گفته وکلای پرونده زهرا، تاخیر چهارماهه در ارسال نامه ای حائز اهمیت برای روشن شدن تمام ابعاد پرونده جای تاسف دارد.

روند نگران کننده

مرگ مشکوک دکتر زهرا بنی یعقوب از این جهت نگران کننده است که مبادا چنین روندی در بازداشتگاه‌های کشور عادی شود.

نقش رسانه‌ها و پوشش خبری چنین رویدادهایی و کنارگذاشتن ملاحظات فرهنگی، اجتماعی و مذهبی خانواده های قربانیان به اطلاع رسانی این مقوله ها کمک زیادی می کند.

زهرا بنی یعقوب دانش آموز مدرسه تیزهوشان با کسب رتبه ۲۶ در آزمون کنکور سراسری، فارغ التحصیل رشته پزشکی دانشگاه تهران بود.

حکم بسته شدن پرونده مرگ مشکوک زهرا بنی یعقوب که یک روز پس از سالگرد ماجرای حمله به کوی دانشگاه تهران صادر شد، تداعی آسیب های جبران ناپذیر به دانشجویان مصدوم این رویداد است که ترکش این حمله حسن جمالی دانشجوی ممتاز پزشکی را برای همیشه نابینا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.