نحوه پذیرش جنسیتی در کنکور ۸۷ اعلام شد

معاون سازمان سنجش آموزش کشور ضمن توضیح نحوه پذیرش جنسیتی در گروههای آزمایشی ریاضی، تجربی و انسانی کنکور ۸۷ گفت: پذیرش جنسیتی در کنکور از وزارت علوم و بهداشت به سازمان سنجش آموزش کشور ابلاغ می شود.

دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: سازمان سنجش طبق آنچه از طرف وزارتخانه های علوم و بهداشت ابلاغ می شود در پذیرش داوطلبان اقدام می کند.

وی با بیان اینکه پذیرش جنسیتی تنها درباره تعداد محدودی از رشته های کنکور اتفاق می افتد اظهار داشت: با توجه به نیاز وزارتخانه های بهداشت و علوم در این رشته ها پذیرش جنسیتی صورت می گیرد.

معاون اجرایی سازمان سنجش گفت: پذیرش جنسیتی در گروه علوم ریاضی به نفع دختران و در گروه علوم تجربی به نفع پسران خواهد بود.

وی اظهار داشت: نحوه پذیرش جنسیتی دانشجو در کنکور ۸۷ مانند کنکور سال گذشته است و تعداد رشته هایی که در آنها پذیرش جنسیتی صورت می گیرد نیز در مقایسه با سال گذشته تغییر نکرده است.

همچنین مدیر کل دفتر گسترش و ارزیابی آموزش پزشکی از پذیرش جنسیتی در برخی رشته های دانشگاههای علوم پزشکی در کنکور سراسری خبر داد و دلایل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای این نوع پذیرش را تشریح کرد.

دکتر سید امیر محسن ضیایی در گفتگو با مهر افزود: وزارت بهداشت در خصوص اعمال سهمیه جنسیتی در پذیرش داوطلبان تحصیل در دانشگاههای علوم پزشکی دسترسی عادلانه داوطلبان برای رشته های مورد علاقه و نیاز کشور به آن رشته تحصیلی و نحوه تأمین نیروی انسانی آن را در نظر می گیرد بنابراین ممکن است به نظر بیاید در برخی از رشته ها پذیرش به صورت جنسیتی خاص صورت گرفته است.

مدیر کل دفتر گسترش و ارزیابی آموزش پزشکی گفت: این در حالی است که ارائه خدمات بهداشتی و درمانی جزء وظایف ذاتی وزارت بهداشت است و این وزارتخانه باید نیروی انسانی مورد نیاز کشور در حوزه سلامت در همه سطوح را تربیت کند.

وی اضافه کرد: وزارت بهداشت تمام تلاش خود را در برقراری عدالت جنسیتی در پذیرش دانشجو به انجام رسانده است. عدالت به معنای قرار دادن هر چیز به جای خود بوده و به معنای تساوی نیست.

مدیر کل دفتر گسترش و ارزیابی آموزش پزشکی یادآور شد: برقراری عدالت در دسترسی به آموزش عالی یکی از مهمترین اهداف وزارت بهداشت در بخش آموزش پزشکی است و در این میان تلاش کرده است این مهم را تامین کند.

وی گفت: در این میان طبیعتا برای ارائه خدمات درمانی در عرصه های گوناگون نیاز به تربیت نیروی انسانی از هر دو جنس است تا جامعه اسلامی ما بتواند بطور متوازن از خدمات حرفه ای و موثر این افراد استفاده کند.

ضیایی در گفتگو با مهر خاطرنشان کرد: در واقع وزارت بهداشت تلاش کرده است که حداقل لازم از هر جنسیت برای ارائه خدمات را تامین کند و یا حتی در بعضی رشته ها به تناسب شرایط تحصیل و یا وضعیت خدمت ظرفیت را بطور کامل در اختیار بک جنسیت قرار دهد نظیر رشته تخصصی زنان و زایمان، مامایی و بهداشت خانواده که به صورت انحصاری برای خانمها و رشته مبارزه با بیماریها و فوریتهای پزشکی که به صورت انحصاری برای آقایان اختصاص داده شده است.

وی حضور زنان در عرصه های مهم اداره کشور را از افتخارات جمهوری اسلامی ایران دانست و یادآور شد: یکی از مهمترین این عرصه ها آموزش عالی است که در حال حاضر خانمها چه به عنوان دانشجو و چه استاد و محقق حضور بسیار موفق و گسترده ای دارند که نشان دهنده اهتمام کشور برای تضمین این حضور موثر است.

مدیرکل دفتر گسترش و ارزیابی آموزش پزشکی اضافه کرد: اعمال سهمیه های جنسیتی برای تامین حداقلی نیازهای کشور است و با توجه به افزایش ظرفیت پذیرشها و تشکیل رشته های جدید امکان رقابت موثر و جدی برای رشته های مورد علاقه همه داوطلبان ورود به دانشگاههای علوم پزشکی میسر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.