تشکیل جلسه های فوری فعالان زن برای اصلاح لایحه حمایت از خانواده

سرمایه، فریده غائب: لایحه حمایت از خانواده که روز یکشنبه به گفته علی لاریجانی رئیس مجلس از دستور کار مجلس خارج شد، دیروز بر اثر فشارها و اظهارنظرهای برخی از نمایندگان مجلس مبنی بر بازگشت این لایحه به صحن علنی، رئیس مجلس را بر آن داشت تا بگوید: «لایحه حمایت از خانواده از دستور کار مجلس خارج نشده است.»

روز یکشنبه جمع گسترده ای از فعالان جنبش زنان در اعتراض به لایحه حمایت از خانواده در مجلس شورای اسلامی در بهارستان با نمایندگان شهرهای مختلف دیدار کردند. اعتراض های چندماهه اخیر نسبت به لایحه حمایت از خانواده به ویژه ماده بحث برانگیز ۲۳ که ازدواج مجدد مردان را تسهیل می کند، موجب شد فعالان جنبش زنان از طیف های مختلف فکری انتقادها و پیشنهادهای خود را در قالب دیدار مستقیم با نمایندگان شهرهای مختلف اعلام کنند.

همان روز بود که اعضای هیات رئیسه مجلس تصمیم گرفتند این لایحه را از دستور کار مجلس خارج کنند. حاجی بابایی عضو هیات رئیسه مجلس در این باره گفته بود این لایحه به دلیل حاشیه هایی که در پی داشت نیاز به کارشناسی بیشتری دارد بنابراین برای بررسی بیشتر به کمیسیون قضایی مجلس ارجاع شود اما صبح دیروز برخی از نمایندگان مجلس در تذکرات آیین نامه ای به لاریجانی توصیه کردند هرچه زودتر این لایحه در دستور کار مجلس قرار گیرد و به همین دلیل فعالان جنبش زنان با استفاده از فرصت کوتاه عصر دیروز جلسه های فوری برای ارائه پیشنهاد به مجلس برگزار کردند.

شهین دخت مولاوردی حقوقدان
در این باره می گوید: «مجموعه طیف های فعال حوزه زنان و منتقدان لایحه دیروز (چهارشنبه) جلسه ای برگزار کردند. پیشنهادها و اظهارنظرهای حقوقی به صورت مکتوب تدوین شده و قرار است خیلی زود به کمیسیون قضایی مجلس ارسال شود.»

به گفته مولاوردی حتی در دیدار حضوری با برخی از نمایندگان مجلس این حقوقدانان اعلام آمادگی کرده اند تا در جلسه های نقد و بررسی و اصلاح لایحه حمایت از خانواده شرکت کنند.

مولاوردی می گوید: «نمایندگان دائماً تاکید می کردند که پیشنهادها را به صورت کتبی به آنها ارائه دهیم به همین دلیل پیشنهادها را تدوین کرده ایم. این پیشنهادها علاوه بر اشکالات حقوقی وارد بر لایحه، پیامدهای روان شناختی و جامعه شناختی تصویب این لایحه را بررسی کرده و همچنین بررسی های فقهی را هم مدنظر داشته است.»

این فعال حقوق زنان معتقد است ارائه این پیشنهاد مکتوب برای اصلاح لایحه حمایت از خانواده به کمیسیون قضایی مجلس حجت را تمام می کند و اگر کمیسیون این پیشنهادها را مدنظر قرار ندهد معنای دیگری خواهد داشت.

به گفته مولاوردی بررسی لایحه حمایت از خانواده از چند حالت خارج نیست. اول آنکه ماده ۲۳ و ۲۵ (چندهمسری و مالیات بر مهریه) از لایحه حذف شود. دوم اصلاح این دو ماده که بیشتر نمایندگان مجلس هم به دلیل نبود قانون ازدواج مجدد موافق این پیشنهاد هستند و معتقدند اصلاح ماده ۲۳ خلاء قانونی درباره ازدواج مجدد را پرمی کند.

همچنین مریم بهروزی دبیر جامعه زینب نیز از تشکیل جلسه ای فوری (بعدازظهر چهارشنبه) برای بررسی اتفاقات اخیر درباره لایحه حمایت از خانواده خبر می دهد. او می گوید: «ما می خواهیم از مجلس تقاضا کنیم مواد موجود در لایحه را که مربوط به مسائل حقوقی است براساس توجه به تمام زوایای خانوادگی و در قالب دو لایحه اصلاح آیین دادرسی و حمایت از خانواده تصویب شود.» به گفته بهروزی لازم است در لایحه حمایت از خانواده همه مسائل مربوط به این نهاد اعم از ازدواج، تعدد زوجات، ازدواج موقت، مهریه، حضانت و … مورد توجه قرار گیرد و مواد ۱۱۰۳ و ۱۱۰۴ قانون خانواده که به همکاری و تراضی مربوط می شود به صورت قانون دربیاید.

بهروزی که بارها در پیشنهادهای خود خواستار حذف ماده ۲۳ شده بود، این بار با توجه به شرایط فعلی مجلس و اصراری که بر طرح فوری این لایحه در مجلس وجود دارد، می گوید: «اگر ماده ۲۳ را حذف نکنند حداقل اصلاح آن ضروری است.

پیشنهاد ما این است که اگر قرار شد اجازه تعدد زوجات به مردان داده شود دادگاهی که اجازه ازدواج مجدد را می دهد باید سه ویژگی داشته باشد: اول اینکه قاضی مجتهد باشد تا بتواند حکم نظری بدهد، حضور یک دادرس علی البدل و یک قاضی زن نیز الزامی باشد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.