شکایت از فاطمه آلیا و تشکر از علی لاریجانی

سرمایه، سحر افاضلی: «از فاطمه آلیا به خاطر اتهامات توهین آمیز نسبت به فعالان زن فرهیخته ایران که مخالفت خود را با لایحه حمایت از خانواده اعلام کرده اند، شکایت می کنیم.» فاطمه راکعی نماینده پیشین مجلس و دبیر جمعیت زنان نواندیش دینی این را در واکنش به سخنان فاطمه آلیا نماینده فعلی مجلس می گوید.

فاطمه آلیا نماینده تهران در مجلس در آخرین مصاحبه خود درباره لایحه خانواده از اصرار نمایندگان مجلس مبنی بر در دستور کاربودن این لایحه در مجلس خبر داده است: «نمایندگان هرگز در برابر فضاسازی و لجن پراکنی مشتی لائیک، گرد آمده حول جایزه بگیران از اجنبی، دست از وظیفه قانونی خود برنمی دارند.»

در حالی که بسیاری از فعالان زن در روزهای گذشته با نمایندگان مجلس تعامل داشته و اعتراض خود را مبنی بر ضعف های مختلف لایحه خانواده به نمایندگان اعلام کرده اند؛ معصومه ابتکار، زهرا شجاعی و فاطمه راکعی حدود دو هفته پیش نامه ای را به رهبر معظم انقلاب اسلامی ارسال کرده اند و خواستار توجه ویژه ایشان به این موضوع شده اند.

بنا به اظهارات یک منبع مطلع در این نامه از رهبری تقاضا شده است با توجه به دیدگاه های ایشان مبنی بر دفاع از زنان در حریم خانواده و تصحیح ضعف قوانین داخلی نسبت به این موضوع رسیدگی شود. با آنکه علی لاریجانی رئیس مجلس دستور بازگشت این لایحه را به کمیسیون قضایی مجلس صادر کرده است اما به نظر فاطمه آلیا این لایحه از دستور کار مجلس خارج نشده است.

به اعتقاد زهرا شجاعی رئیس مجمع زنان اصلاح طلب کار رئیس مجلس برای بازگشت این لایحه بسیار منطقی بوده چرا که این درخواست از سوی جامعه و اندیشمندان مطرح شده است و اگر قرار باشد تغییری در این لایحه انجام نشود دستور رئیس مجلس عبث تلقی می شود.

به اعتقاد او، اندیشمندان و کارشناسان باید نظرات پیشنهادی خود را به مجلس ارائه دهند و نمایندگان مجلس از گروه های مخالف دعوت به مناظره و گفت وگو کنند. فاطمه راکعی نیز در انتقاد به سخنان غلامحسین الهام سخنگوی دولت از بی اعتنایی دولت نسبت به درخواست جامعه و فرهیختگان می گوید: «عدم تغییر در لایحه نشانه بی اعتنایی به آرای مردم است.»

او از ادبیات نامناسب فاطمه آلیا نیز گلایه مند است: «اغلب مردان و زنان مسلمان، فقها، حقوقدانان و جامعه شناسان و روان شناسان این لایحه را نقد کرده اند.» جمعی از زنان نواندیش دینی و اصلاح طلب از اقدام رئیس مجلس قدردانی کرده و حتی نامه ای تشکرآمیز خطاب به وی منتشر کرده اند و اظهارات فاطمه آلیا را توهین و افترا به همه زنان فعال ایران دانسته اند. راکعی معتقد است: «با توجه به آرای امام خمینی (ره) مبنی بر فقه پویا بسیاری از مواد این لایحه قابل نقد است.»

او به آلیا پیشنهاد می کند: «به عنوان نماینده مجلس از ادبیات مناسبی استفاده کرده و درباره این موضوع با مطالعه کافی اظهارنظر کند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.