شیخ محمد بن راشد آل مکتوم رهبر دبی ،فمنيست و مدافع حقوق زنان است

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم رهبر دبی و شخص دوم کشور امارات متحدهء عربی در جهان عرب به اعتقاد و حمایت از حقوق زنان و جنبشهای فمینیستی معروف است . او بر این باور است که توسعهء همه جانبهء جامعه را باید از احقاق حقوق زنان و برابر دانستن و برابر ساختن آنان با مردان آغاز کرد .

برابری در حقوق مدنی و قانونی ، برابری در امتیازات اجتماعی ، برابری در آموزش و مشاغل ، برابری در موقعیتهای سیاسی و برابری در همهء زمینه ها و عرصه های دیگر اجتماع هدفی است که شیخ محمد بن راشد با نهایت جدیدت و پشتکار دنبال می کند . داشتن یک چنین باوری در جامعه ای عرب که نسبت به حضور زنان در صحنه های گوناگون جامعه به شدت حساس است ، و آن هم از سوی شیخی که قاعدتا می بایست حافظ سنتها و باورهای قبیله ای مردمش باشد ، اقدامی شیردلانه و شجاعانه محسوب می شود . اما شیخ محمد در این راه تنها نیست . همسرش هیا آل مکتوم و نیز دخترش منال بنت محمد بن راشد نیز دوشادوش رهبر دبی وارد کارزار تغییر برای برابری در سراسر کشور امارات متحدهء عربی شده اند . شیخ محمد بن راشد بر این باور است که باید با آگاهی بخشیدن به زنان کشورش و آشنا کردنشان نسبت به حقوق خود و نیز با اعتماد به نفس بخشیدن به آنها و اصلاح قوانین کشور ، می توان به تدریج زنان عرب را از پستوی خانه هایشان نجات داد و به صحنه های کار و کوشش و تولید و مدیریت و تحصیل و آموزش و حتی سیاستمداری کشاند و به این ترتیب نیمهء از کار افتادهء جوامع عربی را فعال کرد و به آن حیات بخشید . در همین راستا با تلاش و ابتکار شیخ محمد و دخترش منال و نیز همسرش هیا ، زنان روشنفکر دبی در سال ۱۳۸۵ گردهم آمدند تا نیروی خود را در قالب جنبشی اجتماعی منسجم و متشکل سازند .

ماحصل نتیجه گیری های آنان تاسیس بنیاد زنان دبی بود . این بنیاد با کمکهای مالی و امکانات فراوانی که از سوی رهبر دبی (که نایب رئیس کشور امارات متحدهء عربی نیز هست) دریافت می کند ، توانسته است در کمتر از دو سال بخش عظیمی از دختران و زنان جوان کشور امارات متحده عربی را مخاطب خود قرار داده و برای سهیم شدن در اداره جامعه و داشتن نقشی فعال در ادارهء کشورشان آنها را آموزش داده و یا تشویق و راهنمایی کند .

تشکیل گروههای کاری ، دیدارهای چهره به چهره و برگزاری مراسم و همایشهای آموزشی گوناگون تنها بخش کوچکی از کارزار بنیاد زنان دبی در جهت تغییر برای برابری است . گفتگو با رهبران مذهبی و شخصیتهای سنتگرای آن کشور و قانع نمودن آنها به اذعان حقوق برابر برای زنان آن کشور از دیگر برنامه هایی است که فعالین این بنیاد با جدیت پیگری می کنند و تاکنون در این زمینه نیز بسیار موفق عمل کرده اند . دانشگاههای سراسر کشور امارات برای کمک به جنبش فمینیستی زنان دبی در کنار آن ایستاده اند و از بنیاد زنان حمایت می کنند . جدای از این ، بانکهای امارات متحده نیز در اعطای وامها و امتیازات مالی برای تاسیس شرکتهای تولیدی ، تجاری و خدماتی و نیز موئسسات علمی ، اجتماعی و آموزشی نهایت همکاری و مساعدت را با زنان عضو کارزار تغییر برای برابری در امارات انجام می دهند و در همهء امور ، خدمت به آنها را اولویت شغلی خود می دانند . وزارتخانه ها ، سازمانها و موئسسات دولتی امارات متحدهء عربی هم به نوبهء خود به گونه ای واقعی و بنیادین به مدیریت زنان اعتماد کرده و پستهای اداری ، حقوقی ، آموزشی و سیاسی یکی پس از دیگری به اشغال زنان آن کشور در می آیند . شیخ محمد بن راشد با استفاده از نفوذ و قدرت شخصی خویش در کشورش ، رهبر امارات متحده عربی و شیوخ سایر امارات آن کشور را نیز تشویق و ترغیب به تلاش برای برابر ساختن حقوق همه جانبهء زنان با مردان کرده است . در طول دو سالی که از آغاز کارزار تغییر برای برابری زنان در امارات متحدهء عربی ( در قالب بنیاد زنان دبی) می گذرد ، نمود و ظهور تحولات اجتماعی و موفقیتهای درخشان و گستردهء زنان در عرصه های مختلف در آن کشور به گونه ای بوده که سایر رهبران سیاسی جهان عرب را نیز به پیروی از رهبر دبی تشویق کرده است .

در سال ۱۳۸۵ برای نخستین بار در کشور امارات متحدهء عربی انتخابات پارلمانی برگزار گردید و طی آن با حمایت جانانهء رهبر دبی و فعالین بنیاد زنان امارات متحدهء عربی از کاندیداهای زن ، نه تن از اعضای کارزار تغییر برای برابری در امارات متحدهء عربی (بنیاد زنان دبی) وارد پارلمان کشورشان شدند . این واقعه ای بود که جهان عرب را به حیرت واداشت . با اعلام نتایج انتخابات ، شیخ محمد بن راشد آل مکتوم در پیامی که برای زنان عضو بنیاد دبی و پیشاهنگان کارزار تغییر برای برابری در کشورش فرستاد ، چنین نوشت : ما به پیش رفته ایم و طعم شیرین برابری زنان و مردان را چشیده ایم و با ایمان به یاری شما ، هرگز به گذشتهای تلخ و دوران آغشته به تبعیض علیه زنان باز نخواهیم گشت .

برگرفته از وبلاگ كمپين يك ميليون امضا در انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.