هشدار یونسکو نسبت به اعمال محدودیت برای سوادآموزی زنان و دختران

ایونا: برنامه‌های امسال برای روز بین المللی سوادآموزی بر نقش سوادآموزی در توانمندسازی و اهمیت آن برای مشارکت، شهروندی و توسعه تاکید دارد. “سواد آموزی و توانمندسازی” موضوع دستور کار دوساله ۲۰۱۰ – ۲۰۰۹ دهه سوادآموزی ملل متحد نیز است .

به گزارش سرویس اجتماعی خبرگزاری زنان ” ایونا” ، با وجود اینکه نقش سوادآموزی در توانمندسازی و اهمیت آن برای توسعه در سراسر جهان شناخته شده است، اما هنوز ۷۷۶ میلیون بزرگسال بی سواد در جهان وجود دارد و ۷۵ میلیون کودک از دسترسی به مدرسه محروم‌اند که نه می‌توانند حقوق خود را به دست آورند و نه نیازهای خود را برآورده کنند. درواقع، سوادآموزی بیش از بقیه موارد دستور کار آموزش برای همه، مورد غفلت قرار گرفته است.

مدیرکل یونسکو در پام خود با اشاره به ۷۷۶ میلیون فرد بزرگسال بی سواد در دنیا آورده است: در بیشترکشورها آنها جزو محروم ترین و حاشیه نشین ترین اقشار جامعه اند که درصد بسیار بالایی از آنها را زنان و دختران، بومیان، اقلیتهای فرهنگی و زبانی، عشایر، روستاییان و معلولان تشکیل می دهند. بین فقر و بی سوادی همبستگی قوی وجود دارد. از این چشم انداز، سوادآموزی، کلید حل مشکل است. برای همه زنان و مردانی که بدون دسترسی به مهارتهای پایه خواندن و نوشتن زندگی می کنند، سواد‌آموزی فرصتهای جدیدی را می‌گشاید، سطح زندگی را بهبود می بخشد و به فرآیندهای تغییر اجتماعی و حذف فقر کمک می کند.

سازمان ملل متحد معتقد است: با وجود نقش بدیهی سوادآموزی در دگرگون سازی زندگی افراد و الگوهای توسعه اجتماعی، در بسیاری از بخشهای جهان، اراده سیاسی و منابع کافی که سوادآموزی جوانان و بزرگسالان را در اولویت قرار دهد وجود ندارد. در نتیجه، بی‌سوادان راه حلی را برای کمبود استعدادهای پایه مربوط به خواندن، نوشتن و محاسبه خود نمی‌یابند- یعنی تقریبا از هر شش بزرگسال، یک نفر- گفته می‌شود که حقوق، نیازها و باورهایشان مورد توجه قرار نگرفته است. این وضعیت غیرقابل تحمل و نوعی بی عدالتی است که نباید ادامه داده شود.

در این پیام تاکید شده است: سوادآموزی منافع انسانی را از طریق نوآموزان یا به واسطه آنها فراهم می سازد. چنانکه مطالعات متعدد نشان داده است سواد آموزی، نیروی توانمندسازی است که اعتماد به نفس، اطمینان به خود و قدرت فراگیران را بهبود می‌بخشد و به آنها کمک می‌کند که بیش از پیش خود را توانمند و مستقل حس کنند و آگاهی بهتری از حقوق خود داشته باشند. سوادآموزی استقلال افراد را در چارچوب خانوادگی و اجتماعی ارتقا می‌بخشد. در نتیجه، اعتماد به نفسی که از طریق مهارتهای خواندن و نوشتن سوادآموزی به دست می آید، مشارکت سیاسی و اجتماعی را تسهیل می کند.

مدیرکل یونسکو در پایان گفت: روز بین المللی سوادآموزی که هر سال برگزار می شود، فرصت مغتنمی برای بسیج جهانی در زمینه سوادآموزی است. من امروز، دولتها، سازمانهای بین-دولتی، شرکای توسعه، کارفرمایان، اتحادیه های تجاری و سازمانهای جامعه مدنی را در سراسر جهان فرا می‌خوانم که غفلت از سوادآموزی بزرگسالان و جوانان را متوقف سازند و تعهد خود را به سوادآموزی تقویت کنند. سوادآموزی نه تنها خواندن و نوشتن است، بلکه عزت نفس و تنوع انسانی و فرصتهایی را که به افراد، خانواده ها و جوامع امید می بخشد، شامل می شود. سوادآموزی بخش یکپارچه ای از حق آموزش است. سوادآموزی اثبات کرده که هنوز و هنوز ابزار اصلی توانمندسازی است. اکنون زمان آن فرا رسیده است که حق برخورداری همه انسانها از آموزش در همه سنین، به عمل تحقق یابد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.