رسانه‌های ترکیه زنان را از حقوق‌شان مطلع می‌کنند

کانون زنان ایرانی: پروژه‌ای که روزنامه «حریت» با همکاری راه‌آهن دولتی ترکیه با نام «حریت حق ماست، قطار آزادی است» از اول جولای تا ۱۴ آگوست سال گذشته در بیش از ۴۰ شهر این کشور به اجرا درآورد، در کنار هدف اصلی خود، یعنی ایجاد دغدغه نسبت به مقوله حقوق بشر در شهرهای مسیر حرکت قطار، انجام یک پژوهش اجتماعی را نیز جزو برنامه‌های خود تعریف کرده بود.

شرکت پژوهش و مشاوره «کوندا»(KONDA) در طرح فوق و در قالب پژوهشی با نام «بررسی میزان دغدغه زنان ترکیه نسبت به مقوله حقوق بشر و رفتار آنها»، در مناطق مرکزی ۴۲ شهر، در ۱۳۵ محله، دیدگاه ۱۷۱۰ زن را جویا شد.

پژوهش یادشده نشان می‌دهد رسانه‌ها در ترکیه مهم‌ترین منبع آشنایی زنان با حقوق قانونی‌شان به حساب می‌آیند؛ چنانکه ۶/۶۹درصد زنان ترک با روزنامه و تلویزیون، ۱۶درصد آنها از طریق شنیدن گفتگوهای عمومی، ۵/۱۱درصدشان بوسیله اینترنت، ۱/۱۱درصد آنها با کمک کتاب‌ها و فقط ۷/۳درصد زنان در مدرسه نسبت به حقوق قانونی‌شان کسب اطلاع کرده‌اند.

اما زنان ترکیه‌ای حضور چه کسانی را در دو سمت شهردار و نماینده مجلس نمی‌پذیرند؟

بر اساس یافته‌های پژوهش فوق، ۸/۴۸درصد زنان حاضر به پذیرش یک فرد همجنسگرا یا غیرمسلمان در دو سمت مذکور نیستند. علاوه بر این ۷/۱۸درصد زنان، افرادی با اصالت قومی متفاوت، ۴/۱۰درصد آنها افراد مجرد یا بدون فرزند، ۸/۵درصدشان، افراد خیلی جوان و ۹/۳درصد نیز زنان را لایق دو مسند شهرداری و نمایندگی مجلس تشخیص نداده‌اند.

انتخاب همسر، تحصیلات، اشتغال

از هر سه زنی که در این بررسی مورد پرسش قرار گرفته، دو زن اعلام کرده که پیش از خواستگاری، توافقی با داماد نداشته است. شش درصد زنان با اجبار کامل ازدواج کرده‌اند و در ۵۵درصد ازدواج‌ها هم خانواده مرد وظیفه پیدا کردن عروس را برعهده داشته‌. ازدواج‌های اجباری بیشتر در نواحی آناتولی جنوب شرقی، اگه و آناتولی خاورمیانه به وقوع می‌پیوندد.
در زمینه تحصیلات غیردانشگاهی، ۲۰درصد زنان فقدان امکانات مادی و ۲۰درصد دیگر نبود مدرسه در منطقه محل سکونت‌شان را دلیل ترک تحصیل خود عنوان کرده‌اند. همچنین ۲۰درصد زنان یا عقیده داشته‌اند که اساسا دختربچه به تحصیلات بیشتری نیاز ندارد یا با بیان اینکه «خودم نخواستم بیشتر بخوانم»، ترک تحصیل خود را مبتنی بر اراده‌شان اعلام کرده‌اند. ۲۵درصد هم به دلیل فقدان تمایل بزرگ‌ترها ناگزیر از ترک مدرسه بوده‌اند.

۷/۱۰درصد زنانی که مورد پرسش واقع شده‌اند، فاقد سواد خواندن و نوشتن بودند. ۵/۴درصد آنها در حد خواندن و نوشتن سواد داشته‌اند و ۹/۴۴درصد نیز فقط موفق به پایان دوره ابتدایی شده بودند. در این میان ۹/۱۰درصد فارغ‌التحصیل دوره راهنمایی، ۲۰درصد فارغ‌التحصیل دبیرستان و ۱/۹درصد نیز دارای تحصیلات دانشگاهی بودند.

علاوه بر اینها پژوهش به عمل آمده نشان می دهد فقط ۲۰درصد زنان ترک به صورت مستقیم از خدمات تامین اجتماعی بهره می برند. دو سوم زنان فارغ التحصیل دانشگاه‌های ترکیه جذب بازار کار نشده و «خانه داری» را ترجیح داده‌اند. همچنین نیمی از زنان مورد پرسش واقع شده نمی توانند بدون کسب اجازه از خانه بیرون بروند و لباس مورد علاقه شان را بپوشند.
۸۰درصد زنان مورد پرسش قرار گرفته، در برابر نقض حقوق خود توسط مردان چنین می‌گویند: «کاری از دستم برنمی‌آید، زندگی یعنی همین دیگر» و ده درصدشان نیز عقیده دارند:‌ «مرد هم دوستت دارد و هم کتکت می‌زند.»

منبع: ucansupurge.org

ترجمه: کانون زنان ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.